Duyurular Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Comenius Regio Projesini Başlattı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Comenius Regio Projesini Başlattı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Ulusal Ajans tarafından 2013 döneminde kabul edilen 2013-1-TR1-COM13-48818-1 numaralı  " New Approaches to Foreign Language Teaching in Turkey and Latvia- ICT in Language Classes"  projesinin resmi açılış töreni 28 Ekim 2013 Pazartesi günü Letonya’nın Jelgava Şehrinde bulunan proje ortağı City Jelgava Department of Education kuruluşuyla birlikte yapıldı.

Her iki ülkeden katılımcıların tanışması açılışından sonra, Koordinatör Kurum olan Milli Eğitim Müdürlüğümüzden, proje sorumlusu Seval YILMAZ tarafından Ülkemizin ve şehrimizin eğitimi hakkında bilgiler verildi. Proje detayları ve projenin uygulanacağı iki yıllık süre içinde yapılacak aktiviteleri anlatan Seval YILMAZ’dan sonra, Letonya’dan proje sorumlusu Agita OZOLİNA tarafından Letonya eğitim sistemi ve bu projede yer alan ortakların tanıtımı yapıldı. İlimizden yerel ortak olarak projeye katılan Fen Lisesi, Yenişehir İlkokulu ve Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından kurumların ve temsilcilerinin tanıtım sunusu yapıldı. Kısa tanıtımların ardından Milli Eğitim Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı Süleyman İLGE söz alarak, iki ülke ve şehir arasında gerçekleştirilecek bu çalışmanın eğitim adına güzel sonuçlar vermesini, iyi bir ortaklık olacağına olan inancını belirtti. Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Hadi AĞIRBAŞ ve tüm çalışanların selamlarını orda bulunan katılımcılara iletti. Milli Eğitim Müdürümüzün işlerinin yoğunluğu nedeniyle bu toplantıya katılamadığını ancak Nisan 2014’te Diyarbakır’da gerçekleşecek toplantıda Letonyalı ortaklarımızı misafir etmekten memnun olacakları mesajı iletildi.

 

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Müdür Yardımcıları Süleyman MANAP ve Süleyman İLGE, Proje Sorumlusu Seval YILMAZ ve İngilizce Öğretmeni Berrin AKSU, Yenişehir İlkokulu Müdürü Ayhan KARAÇÖL  ve İngilizce Öğretmeni Hatice İdil SEYDİALİOĞLU, Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Müdürü Abdurrahman GÜDEN ve İngilizce Öğretmeni Ferda CEYLAN, Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’den Doç. Dr. Yalçın TONBUL ve Yrd. Doç. Dr Fatih YILMAZ’ın bulunduğu çalışma ekibimiz 28 Ekim-01 Kasım 2013 tarihleri arasında Jelgava’da bulunan yerel ortakları da ziyaret ederek, her gün bir proje çalışma etkinliğine katıldılar. 2 yıl devam edecek projenin çalışma planı güncellenerek, İlimizde yapılacak olan bir sonraki toplantıya kadar iki asıl ve altı yerel ortağın yapacağı çalışma ve görevler belirlendi.

 

Yabancı dil eğitiminde yeni yaklaşımların ve öğrenme-öğretme metotlarının araştırılacağı projenin koordinatörü İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olup her iki ülkenin toplam bütçesi 86.000€ dur.

Mehmet AKIN
Milli Eğitim Şube Müdürü

 Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Comenius Regio Projesini BaşlattıDiyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Comenius Regio Projesini BaşlattıDiyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Comenius Regio Projesini Başlattı

 Yayın:05.11.2013 - Güncelleme:05.11.2013 - 15:51 - Görüntülenme:871