DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

 

Bugün milletimizin, ebedi bekası ve hürriyet hakkı için tarihin akışını değiştirdiği Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıldönümü. "18 Mart Şehitleri Anma Günü" tüm olumsuzluk ve imkânsızlıklara rağmen ulusumuzun bağımsızlığından ödün vermediği günün yıldönümüdür.

Çanakkale Zaferi Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce milletimizin Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir azim mücadelesidir. Öyle bir azim mücadelesi ki Mehmet Akif'in deyimiyle; "Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi."

Tarihimizin çok önemli zaferlerinden birine sahne olan Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün çok büyük fedakarlıklar teyit edildiği yerdir. O gün okul çağındaki evlatlarımız her şeylerini geride bırakarak bağımsızlık mücadelesi için cepheye koşmuştur ve birçok okul bu nedenle mezun verememiştir.

Çanakkale Zaferi ecdadımızın bize en yüce miraslarındandır. Bize düşen, bizi biz kılan bu mirasın taşıyıcısı olmak, bu birikimlerimizin değerini bilmek ve geçmişten alınan bu güçle muasır medeniyete doğru yol almaktır. Bütün dünyaya örnek olan bu mücadelenin aziz ve kutlu hatırasını sonsuza kadar bu topraklarda muhafaza etmek bizlerin en büyük görevidir.

Bu gün vesilesiyle bizlere büyük bir zaferi miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu uğurda canını veren bütün vatan evlatlarımızı, ilk günden bugüne kadar vatan mücadelesinde canını veren bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

 

 Yüksel ARSLAN     

      İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.