DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“SIFIR ATIK PROJESİ” TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlimizde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda başlatılan ´Sıfır Atık Projesi´nin toplantısı yapıldı.
“SIFIR ATIK PROJESİ” TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Dicle üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Kurum Müdürleri, Oda Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Okul Müdürleri, ilgili Kurumların uzman personeli katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından projenin tanıtım videosu gösterildi. Gösterimin ardından Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, projeye ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra projeye dair konuşan Vali Güzeloğlu ise “farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak adına okullarda çocuklara verilecek eğitimlerin önemine dikkat çekti. Güzeloğlu, "Bugün yüzyıl öncesine göre insanoğlu enerjiyi üç kat, hammaddeyi iki kat fazla kullanan bir yaşam formunda. Sanayinin, sanayiye bağlı üretimin ve üretime bağlı tüketimin kalıplarının değişmesinde, yaşam alışkanlıklarının değişmesinde, atık miktarında, çevreye attığımız zararlı maddelerin hem hacimsel hem de niteliksel olarak ağırlığında ve etkisinde çok büyük bir artış var. Diyarbakır´da bir kilogramı aşkın bir atık günlük birey başına miktarımız var. Tabii ki tüm bu atıklar niteliksel olarak da farklılıklar gösteriyor. Bu atıkların bir bütün olarak hepsinin bir anda ve bir yerde ne sağlıklı muhafaza edilmesi, ne ayrıştırılması ne de ekonomik olarak dönüştürülmesi mümkün değil. Sıfır Atık Projesi de bütün bu atıkların ayrıştırılmasından sonra atıkların yeninden kazandırılmasını amaçlayan bir yaklaşım. Böylelikle aslında sıfır atık diyerek atığın kitlesel olarak hem hacmini hem de zararlı etkilerini en aza indireceğiz" dedi.

Vali Güzeloğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Bundan kazanan biz ve gelecek nesillerimiz olacak. Bir ton atık kâğıdı kazandığımızda, dönüşüme konu yaptığımızda yaklaşık 20 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Bu kadar basit. Önemsemeyip, buruşturup attığımız, kullanım sonunda tüketime attığımız bir tona yakın kâğıdı tasarruf ettiğimizde oksijen üreten yaşam formu açısından olmazsa olmaz olan, insanoğlu ve tüm canlıların gerçeği ve gereği olan yeşil ve sağlıklı bir çevrenin temeli olan yaklaşık 20 ağaç kurtuluyor. Bir ton atık camı kazandığınız zaman da yüz litre petrol tasarrufu yapıyoruz. Organik atıkları hepimiz birey olarak evinde tasarruf edip ayrıştırdığı zaman buradan elde edilen kompost gübrelerle mevcut sentetik ve kimyasal tüm gübrelerden daha güçlü ve etkili gübre üretiyorsunuz."

Okul merkezli bilinçlendirme çalışmaları yapılacak

Farkındalık oluşturma ve bilinçlendirme çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Güzeloğlu, "Okullarda başlayacağız. Okul merkezli, çocuk ve genç merkezli bir bilinç eşiği oluşturmayı hedefleyeceğiz. Belediyelerimiz özellikle büyük alışveriş merkezlerinden başlayarak bu farkındalığı ve sosyal sorumluluğu ortaya koyacak bir kararla paylaşacaklar. Hayata dokunan, hayatla buluşan esnafımızdan başlayarak herkese biz bu sorumluluğu hatırlatacağız ve gereğini ortaya koyacağız. Bu yüzden biz bu salonda bulunan hepimiz, Diyarbakır´daki kamu yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, sivil sosyal kesimin değerli temsilcileri, iş adamlarımız, girişimcilerimiz, esnafımız, insanımız merkezinde insan adına bu sorumluluğu hissetmeliyiz Diyarbakır olarak bu çalışmadaki projede üstümüze düşen sorumlulukta enötesini yapma gayreti içinde olacağımızı belirtiyor, şimdiden ilgileriniz, desteğiniz ve şüphesiz katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamaların ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin Diyarbakır’da Atık Uygulamaları ve ‘Sıfır Atık Projesi’ ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

 

16-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-2018


Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.