Page 94 - Okulum Diyarbakır İlkokul e-kitap
P. 94
92︲93
SUR ⅼ DÖRT AYAKLI MİNARE Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü SUR ⅼ HASAN PAŞA HANI Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Fotoğraf: Mehmet Kılıçoğlu Fotoğraf: Fatiih Koçak
Minaresinin ünü Camii’nin önüne geçmiş, görenleri hayran bırakan bir Akkoyunlu mimarisidir. 500 yılı aşkın geçmişe sahip Evliya Çelebi’nin “Kale misali, gayet metin ve müstahkem bir yapı” dediği Han, 1572-1575 yılları arasında dönemin Diyar-
olan Minare tek taş sütun üzerine dört köşeli olarak inşa edilmiştir. Minarenin yapısı kadar efsanesi de dikkat çekmekte; bakır Valisi Sokullu’nun oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu han bodrum, avlulu bölüm ve üst kat olmak
inanışa göre yedi kez sütunların altından geçen kişinin dileği kabul olurmuş. Ayrıca Bu minarenin dört ayağı 4 İslam üzere üç katlıdır. Yakın zamanda restore edilip kafe, restaurant, kitaptçı ve turistik işletme olarak varlığını korumaktadır.
mezhebini simgelemektedir.
iktm21@kulturturizm.gov.tr (0412) 228 22 15 iktm21@kulturturizm.gov.tr (0412) 228 22 15
Savaş Mahallesi, Yenikapı Sk. No:25, 21200 Sur/Diyarbakır Dabanoğlu Mahallesi, Marangoz Sk. No:5, 21300 Sur/Diyarbakır