DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri İlimizde Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 100´üncü yıl dönümü dolayısıyla   İlimizde tören düzenlendi. 
18 Mart Şehitleri İlimizde  Anıldı

Anma törenine, İl Valisi Hüseyin AKSOY, 7. Kolordu Komutanı Korg.  İbrahim YILMAZ, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Hv. Korg. Hasan Hüseyin DEMİRASLAN, Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Necdet GÜNGÖR, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan SOLMAZ, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa ARIK, Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan HURATA’ nın yanı sıra askeri erkân, çok sayıda yönetici, öğretmen, öğrenci ve şehit yakınları katıldı. 

Hava Şehitliği’nde başlayan programda Atatürk Anıtı´na, Diyarbakır Valisi Hüseyin AKSOY ve Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen 7. Kolordu Komutanı Korg. İbrahim YILMAZ tarafından çelenk konuldu. Bu sırada askerler tarafından 21 pare atış yapıldı.  İl Valisi Hüseyin AKSOY’ un şeref defterini imzalamasının ardından şehit kabirlerine karanfil bırakıp dualar okundu. 

Hava Şehitliği’ndeki törenin ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesinde de ayrıca bir program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Hüseyin AKSOY, “Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Anadolu insanının neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Azim ve inançla beraber, milli birlik ve beraberliğin en güzel örneği Çanakkale’de görülmektedir. 16-17 yaşındaki bir Diyarbakırlıyla İzmirliyi; Sivaslıyla Edirneliyi buluşturan; yan yana şehit düşüren bu kardeşlik ruhumuzdur.” dedi. 

Çanakkale Zaferiyle ilgili yapılan sunumun ardından 18 Mart Şehitleri Anma konulu şiir, kompozisyon, resim yarışmalarında ve 100. Yıl Çanakkale Şehitleri Anma Koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Program Şehit Namık Tümer İlköğretim Okulu öğrencilerinin oratoryo gösterisi ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin Çanakkale Türküleri sunumuyla sona erdi. 

Medet AYDIN
İl Milli Eğitim Müdür Yrd.


Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.