DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Etkinlikler İlk olarak İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam eden kutlama programına; Valimiz ve Büyükşehir Başkan Vekili Sayın Münir Karaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa Çelenk, Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Ahmet Tanyıldız, Bağlar Kaymakamı Yavuz Güner, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, İl Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Sayın Fuat Güney, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sayın Gökhan Çiloğlu, İl Emniyet Müdürü Sayın Dr. Hüseyin Aşkın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki kutlama programı, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milli Eğitimine hizmetleri geçen ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

 

İlk olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı okundu.  Bakanımız Sayın Özer;

 

Değerli Öğretmenlerim, 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günün yıl dönümünde, ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında vazifelerini layıkıyla icra eden tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.

 

Bilgisini İnsanlığıyla Yoğurmuş Fedakâr ve İdealist Yol Arkadaşlarım,

 

Uzaktan eğitim sürecinde ve yüz yüze eğitime geçtiğimiz bu dönemde canla başla öğrencileriniz için çaba sarf ettiğinize yakından şahit olmak, sizinle bu yolculukta yan yana yürümek benim için bir gurur vesilesi oldu. Sizlerin azmi, gayreti ve takdire şayan kararlığıyla ülkemiz, eğitimde zor zamanları geride bıraktı.

 

Millî Eğitim Bakanlığı, gücünü milletimizin genç dimağlarına ışık tutan siz değerli öğretmenlerimizden almaktadır. Hiçbir model ya da sistem, öğretmenlerimizin evlatlarımıza kattıklarından daha üstün olamaz. Bu nedenle öğretmenlerimizin gelişimi, ülke geleceğinin teminatıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen'imiz Atatürk'ü ve görevleri başında şehit düşen öğretmenlerimizi saygıyla yâd ediyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık, görevi başındaki öğretmenlerimize başarılar diliyorum." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan Şehit Öğretmenler konulu video gösterimiyle devam eden programda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan günün anlam önemine değinerek:

"Sayın Valim, Protokolün Değerli üyeleri, Kıymetli Hazirun, Değerli Meslektaşlarım ve Çok Sevgili Öğrenciler

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. 24 Kasım 1928'de Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e Bakanlar Kurulu tarafından başöğretmenlik unvanının verilmesinin resmileştiği günün yıldönümüdür.

Bu gün vesilesi ile öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını ifade etmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır.

Nurettin Topçu öğretmeni; "İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insan" olarak niteleyerek öğretmenliğin önemini vurgulamaktadır.

Sevgili öğretmenler!

Öğretmenlik mesleği canlı, diri ve sürekli kendini yenilemeyi gerektiren bir meslektir. Çünkü ilk günden bu güne toplumlar sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedirler. Bu nedenle öğretmenlerimiz çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Mevlana'nın dediği gibi "Deniz nasıl sürekli buharlaşıp durmadan suyunu yeniliyorsa öğretmenlerimiz de kendilerini sürekli yenilemelidirler."

Milli Eğitim Bakanlığımız, hem yüz yüze hizmet içi eğitimlerle, hem uzaktan eğitim süreçleriyle öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Özellikle yaşadığımız salgın sürecinde gerçekleştirdiği, güçlü altyapı ve birikime sahip uzaktan hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerimizin eğitimlerine ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Değerli Meslektaşlarım!

Sizler toplumların hem geçmişisiniz, hem de geleceğini inşa edenlersiniz. Mustafa Kemal ATATÜRK, "Öğretmenler; Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" diyerek öğretmenlik mesleğinin geleceğimiz için üstlendiği rolü vurgular.

Sevgili öğretmen arkadaşlarım!

Bizler gayet iyi biliyoruz ki eğitim sistemimizi başarılı kılmak istiyorsak öncelikle öğretmenlerimizi anlamamız ve onların toplumdaki statüsünü yükseltmemiz gerekiyor. Yani öğretmenlerimiz ne kadar iyi anlaşılır ve ne kadar başarılı olurlarsa eğitim sistemimiz o kadar başarılı olur.

Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan saygıdeğer öğretmenlerimiz!

Eğitim öğretimin her kademesinde fedakârca ve zor şartlarda hizmet vererek emekli olan sizler ülkemizin bu güzel günlere gelmesinde büyük pay sahibisiniz. Sizler tecrübelerinizle mesleğimize her daim katkıda bulunmaya devam edeceksiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu kutsal meslekte önümüzde bir ışık olarak parıldamaya devam edeceksiniz.

Göreve yeni başlayan genç meslektaşlarım!

Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en eski ve en kutsal mesleğidir. Öğretmenlik mesleğinin esası sevgidir. Adınızın yanına eklenecek öğretmen kelimesi sevgi sözcüğünün tezahürüdür. Sizlerden en büyük isteğimiz görevinizi ifa ederken bunun farkında olmanızdır.

 

Bu önemli gün dolayısıyla mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor; emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve huzur temenni ediyoruz.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit olup ahirete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum.

Öğretmenler günümüz kutlu olsun." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemine binaen Yenişehir İlçesi Gazi İlkokulu Öğretmeni Gamze Bayar ile Yenişehir Gazi İlkokulu öğrencisi Ecrin Turan tarafından 'Canım Öğretmenim' adlı şiir okundu.

 

Sayın Valimiz Münir Karaloğlu tarafından kurumumuzdan emekli olmuş öğretmenlerimize Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi.

 

Bağlar İlçesi Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Şilan Eken tarafından "Köy Öğretmeni" adlı şiir okunduktan sonra, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerimizin yemin töreni gerçekleştirildi. Öğretmenler korosu tarafından verilen konserle kutlama programı sona erdi.

Basın ve Hakla İlişkiler Şubesi


24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.