DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Törenlerle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün Başöğretmenlik unvanını kabulünün 87. yılı ve bu günün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmasının 35. yıl dönümü; ilimizde yapılan bir dizi etkinliklerle kutlandı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Törenlerle Kutlandı

İlk tören İl Milli eğitim Müdürümüz Adnan HURATA’nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde devam eden törene; İl Valisi Sayın Hüseyin AKSOY ve eşi Hülya AKSOY Hanımefendi, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ, 16’ncı Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş BEYRİBEY, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Ceyhun KELEŞ, İl Emniyet Müdürü Adnan TAŞDAN, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan HURATA ve eşi Nuray HURATA Hanımefendi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ile ilimizde görev yapan kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezindeki tören Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milli Eğitimine hizmetleri geçen ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Daha sonra mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına ve emekliye ayrılmış öğretmenler adına birer konuşma yapıldı.  

 

HURATA, “TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN BU ANLAMLI GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Öğretmenlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan HURATA yaptığı konuşmada, “Uygarlıkların temel taşı olan fedakar öğretmenlerimizin günü olan bu günde, böylesi onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği büyük bir gururla, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum. Yurdumuzun her köşesinde görev yapan, ülkenin gelecek binasının temeline harç koyan, cehaletle savaşımızda hep ön safta olan, yılmayan; bazen adı Hasan olan, bazen de Ayşe Öğretmen olan ama isimleri ne olursa olsun yüreği memleket sevgisi ile dolu, ülkenin geleceğini bilginin ışığıyla aydınlatmaktan başka hiç bir amacı yok iken görevi başında şehit olan ve şehadetiyle dahi bizlere ders veren aziz öğretmenlerimizi de rahmet ve saygı ile anıyorum. Ülkemiz insanının geleceğini hazırlamak gibi önemli bir sorumluluğu üstlenen bir topluluk olarak bizler, ulusal çıkarlarımız doğrultusunda, yurt ve insan gerçeğine dayanan, çağın değişimlerine uygun, toplumumuzun gereksinimlerini dikkate alan bir anlayışla, eğitim sistemimizi akılcı, gerçekçi, doğru ve hızlı çözümler üreterek tek vücut olarak, kaynaşmamız ve aynı ideal doğrultusunda ilerlememiz gerekmektedir” dedi. 

 

 HURATA, “HER ÖĞRENCİMİZ KENDİ ÇOCUĞUMUZDUR GERÇEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ”

HURATA, konuşmasına; “Asla unutulmaması gereken çok önemli bir husus da her bir öğrencimizin kendi çocuğumuz olduğu gerçeği ve bilinci ile hareket etmemiz gerekliliğidir. Eğer bir öğrencimizin en değerli zamanını boşa geçirerek ona vermemiz gereken değeri vermez olursak, bir gün kendi çocuklarımızın da aynı olumsuzluklarla karşılaşacağını ve bunun bedelini kendi çocuklarımızda ödeyeceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Gerçek anlamda eğitimci olmak, kendine ve topluma faydalı insanlar yetiştirmek yolunda, bütün negatif etkenlere rağmen, zevkle ve sevgiyle çalışabilme yeteneği ile mümkündür. Böylesine önemli bir misyonu üstlenen topluluk olarak biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız” şeklinde devam etti. 

 

HURATA, “BİZLER KALPLERE BEYİNLERE SESLENİYOR VE NÜFUZ EDİYORUZ”

“Siz yürekli arkadaşlarımızla birlikte ülkemizi, coğrafyamızı güzel günlere müreffeh günlere huzurlu günlere taşıyacağız. Çünkü biz toplumun aydınlık yüzü ve aydınlık geleceğiyiz. Karanlıklara ilimle, bilgiyle ışık tutan bir orduyuz. Dünyanın en büyük donanımına sahip ordulardan daha büyük bir orduyuz. 

Çünkü bizler yüreğiyle iş yapan bir orduyuz. Bizler kalplere beyinlere sesleniyor ve nüfuz ediyoruz. Peygamberlerin mesleğini icra ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek için varız. Hamurumuzun insan olduğunu ve onu ancak yüreğimizdeki sevgi, şefkat ve hoşgörü ile mayalayarak geleceğimize şekil verecek nesiller yetiştirmede en büyük rolün bize yazıldığını tekrar hatırlatmak istiyorum” diyen HURATA, konuşmasını; “Ayrıca, öncelikle ilimizin eğitim alanıyla ilgili olarak yürüttüğümüz çalışmalarda bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize ve bugünün coşkusunu bizlerle paylaşmak üzere yanımızda bulunan diğer misafirlerimize tekrar teşekkür ediyor, şahsım ve camiam adına şükranlarımızı sunuyorum. Bu duygu ve düşünceler ile sözlerime son verirken, bugünlere bizleri getiren öğretmenlerimizi şükranla anıyor, ebediyete intikal ederek aramızdan ayrılmış olanlara Allahtan rahmet diliyor, siz değerli meslektaşlarıma saygılar sunuyorum” şeklinde tamamladı. 

 

 Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY ise yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım tarihini, Atatürk’ün doğumunun 100. Yıl dönümü olan 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak onurla kutluyor, onun gösterdiği aydınlık yolda hiç durmadan, yorulmadan ilerliyoruz. Bizlerin bu yolda ilerlemesini kolaylaştıran, hedeflerine ulaşabilmeleri adına, önüne çıkan engelleri aşmaları için geleceğimiz olan çocuklarımıza tereddüt etmeden yardım eden siz değerli öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” dedi.  

 

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine binaen öğrenciler tarafından şiir ve kompozisyon okudu. 

 

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesi ve Öğretmen Marşı’nı okumasının ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi. 

 

Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere davetliler tarafından hediyeleri takdim edildikten sonra tören, öğretmen ve öğrenci korosu tarafından ezgilerin okunmasıyla son buldu. 

Öğretmenler Günü kapsamında, Atatürk Stadyumunda Valilik personeli ve eğitimcilerden oluşan takımlar arasında yapılan futbol maçıyla devam edildi.

Mehmet OĞUZ         
İl Milli Eğitim Müdür Yrd.

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.