DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLİMİZDE TÖRENLERLE KUTLANDI

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik unvanını kabulünün 88. yılı ve bu günün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmasının 35. yıl dönümü; ilimizde yapılan bir dizi etkinliklerle kutlandı.  
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLİMİZDE TÖRENLERLE KUTLANDI

 

İlk tören İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunma törenine; İl Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Demir, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, İl Maarif Müfettişleri Başkan Vekili Erol Altunbay, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adnan Hurata, merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Çelenk sunma töreninin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan ve aday öğretmenlerden oluşan bir heyet İl Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Vali Aksoy ile makamında bir süre görüşen İl Müdürümüz Aslan ve öğretmenler daha sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından valilikten ayrıldı.

 

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde devam eden törene; İl Valisi Sayın Hüseyin Aksoy ve Eşi Hülya Aksoy Hanımefendi, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, 8.Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş,Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat,  İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Merkez İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ile ilimizde görev yapan kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

 

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezindeki tören Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milli Eğitimine hizmetleri geçen ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

Daha sonra mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına ve emekliye ayrılmış öğretmenler adına birer konuşma yapıldı. 

 

 ASLAN, “TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN BU ANLAMLI GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

 

Öğretmenlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, yaptığı konuşmada, “Bugün dünyanın en seçkin, en soylu ve ecdadımız tarafından peygamber mesleği olarak nitelendirilen öğretmenlik mesleğinin değerinin fark edilmesi amacıyla burada toplanmış bulunmaktayız.

 

Millet Mektepleri´nin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, öğretmenlik mesleğinin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Elbette ki Türkiye’nin geleceğini inşa eden, taş üstüne taş koyan, nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi sadece bir gün ile anmak onların emeğini ve karşılıksız çabasını takdir etmeye yetmez.

 

Bugün öğretmenler günü… Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmen toplumların hem mazisidir, hem maziyi öğreticidir, hem de geleceğin kurucusudur.  Topluma yön veren, tarihin akışını değiştiren ve tarihe mal olan bütün şahsiyetleri yetiştirenler unutulmamalıdır ki öğretmenlerdir. Osman Gazi’yi Osman Gazi yapan öğretmeni Şeyh Edebali’dir. Çağlar kapatıp çağlar açan Fatihi yetiştiren öğretmeni Akşemsettin’dir. Mimar Sinan’ı hocası Muslihiddin yetiştirmiştir. Mevlana’yı Şemsi Tebrizi, Yunus Emre’yi Taptuk Emre yetiştirmiştir.

 

Tarihte olduğu gibi bugünde milletimizin geleceğinin şekillenmesinde en büyük pay öğretmenlerimizindir. Geçtiğimiz aylarda yaşanan, milletimizin istikbaline kasteden, hain kalkışmanın yaşandığı 15 Temmuz gecesinde, vatanına ve milletine sahip çıkmak için sokaklara dökülüp direnen nesiller de yine öğretmenler tarafından yetiştirilmiştir. O gece, yetiştirdiği nesillerle beraber meydanlarda istiklal mücadelesi verip şehit olanlar da öğretmenlerdir. Bütün bunlar “Bir öğretmen bir dünya yetiştirir” sözünü bir kez daha doğrulamıştır.

 

Sizler nesiller boyu bir eğitim neferi olarak mezralardan köylere, kasabalardan kentlere; okullarda çocuklarımızı, gençlerimizi aydınlatmak için seferber oldunuz. Sizler güllere bahçıvan, tohuma çiftçi oldunuz. Sizler elmasa sarraf boş deftere kalem oldunuz.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım; Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa, elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtınızdaki yük sandığınızdan daha ağırdır.

 

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım; Her mesleğin araç gereci, kaynağı ve uygulama sahası vardır. Her meslek erbabı elindeki kaynak ve araç gereçlerle ortaya çeşitli ürünler koyar. Bizim mesleğin kaynağı da araç gereci de ilmimiz; bu ilimin ortaya çıkardığı ürünlerse her anlamda iyi yetişmiş öğrencilerimizdir.

 

Öğretmenlik zor bir meslektir. Ve bu mesleğin en büyük zorluğu “insan yetiştirmenin zor ve hassas” olduğu gerçeğinden gelmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Başta başöğretmen Mustafa Kemal olmak üzere bizleri bugünlere getiren öğretmenlerimizi şükranla anıyor, ebediyete intikal ederek aramızdan ayrılmış olanlara Allah’tan rahmet diliyor, siz değerli meslektaşlarıma saygılar sunuyorum” dedi.

 

VALİ AKSOY: “DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZ; GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!”

 

 Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY ise yaptığı konuşmada, “Değerli öğretmen arkadaşlarım; Çoğu zaman sorumluluklarınızı sorunlarınızın üstünde tutarak, fedakârlık yapma zorunluluğunuzun ortaya çıkardığı sıkıntılar, eminim ki yaşamın akışı içerisinde yetiştirdiğiniz öğrencilerin topluma faydalı, karakterli bir yapıya sahip birer birey olarak karşınıza çıkmaları ile yerini bir memnuniyete bırakmakta ve sizlere tarifi olmayan duygular yaşatmaktadır.

 

Kıymetli öğretmenlerim; Sizin de bizzat yaşadığınız gibi, eğitim bir sevgi ve şefkat mesleğidir. Eğitimin insanı iyiden yana değiştirmesi gerekir. Bunun sağlanması ise öğretici konumunda olan insanların, sadece sözleri ile değil tutum ve davranışlarıyla, karakter ve duruşlarıyla öğretici, iyiye ve güzele kanalize edici olmaları gerekir.

 

Bu duygu ve düşünceler ile konuşmama son verirken, Diyarbakır’da görev yapan bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyor, bütün öğretmenlerimizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün şehit öğretmenlerimizi ve öğretmenlerimizi rahmetle anıyor. Emekli olan öğretmenlerimize sağlık ve esenlikler diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. yaşamını kaybetmiş öğretmenlerimizi rahmetle, emeklilerimizi minnetle anıyor, gününüz kutlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.

 

 Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine binaen öğrenciler tarafından şiir ve kompozisyon okudu.

 

 Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesinin ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

 

 Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere davetliler tarafından hediyeleri takdim edildikten sonra tören, öğretmen ve öğrenci korosu tarafından ezgilerin okunmasıyla son buldu.

 

Öğretmenler Günü kutlamaları, Seyrantepe Spor Kompleksi’nde Milli Eğitim İl Müdürlüğü  ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personellerinden oluşan takımlar arasında yapılan futbol maçıyla tamamlandı.

 

 

 

(Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)24-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-2016 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.