DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Anıt Park'ta tören düzenlendi. COVİD-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe ve tedbirlere uyularak düzenlenen törene; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştiren Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan "İnsanlık tarihinin en eski ama her çağda giderek önemini koruyarak güçlendiren öğretmenlik mesleğinin fark edilmesi- onurlandırılması amacıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenlik unvanın verildiği tarih olan 24 Kasım günü, öğretmenlik mesleğinin toplumdaki yerini ve saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Elbette ki Türkiye'nin geleceğini inşa eden, taş üstüne taş koyan, nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi sadece bir gün ile anmak onların emeğini ve karşılıksız çabasını takdir etmeye yetmez.

Bugünü kutlamadaki amacımız tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğu güzel bir gün yaşamaktır.

'Beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi' emreden, kalemin kılıçtan üstün olduğu bir medeniyetin mensupları olduğumuz için öğretmenlerimize çok büyük değer veren bir kültürden gelmekteyiz. Bugün de görevlerinin ulviyeti ve kutsiyeti bilinciyle öğretmenlerimize büyük değer veriyoruz.

İlim ve irfan ile çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, onların minik dünyalarında başlayan öğrenme serüvenini küçük dokunuşlarla koskoca evrenlere dönüştüren öğretmenlerimizin toplumda var olan yeri ve statüsü daha da yükseltilmekte ve öğretmenlerimiz güçlendirilmektedir.

Yaşanan pandemi sebebiyle hepimiz zor günlerden geçiyoruz. Salgın dönemi dünyaya ve ülkemize olağanüstü günler yaşatıyor. Bizler bu süreçte öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha anladık. Öğretmenlerimiz bu süreçte çocuklarının ailelerini tek tek arayarak her bir veliyi evde birer öğretmen temsilcisi gibi öğrenme sürecine kattı. Okul gibi bir ekosistemden uzak kalan ayrıca diğer sosyal yaşamları da kısıtlanan öğrencilerimizin ve ailelerinin en büyük destekçileri bu süreçte öğretmenlerimizdi. Öğretmenlerimiz büyük bir özveri ile bu sürecin gizli kahramanları olmaktadır. 

Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım!

Öğretmenlik zor bir meslektir. Ve bu mesleğin en büyük zorluğu "insan yetiştirmenin zor ve hassas" olduğu gerçeğinden gelmektedir. Çünkü öğretmenliğin hammaddesi sevgidir ve bu sevgiyi bir nakkaş hassasiyetiyle insan ruhuna işlemektesiniz. Yine pandemi sürecinde mesleğimizin zorlukları artmış daha fazla fedakarlık gerektiren bir meslek haline gelmiştir. Bu zor günleri atlatmamızda toplumun en büyük destekçisi öğretmenlerimiz olmuşlardır. Bizler öğretmenler olarak meslekten öte gönül gücümüzle öğrenci ve velilerimizin yanında yer alacağız.

Değerli Meslektaşlarım!

Öğretmenlik bugünü gözden kaçırmadan geleceği tasarlayabilmektir. Sizin en önemli eseriniz geleceğimizdir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dediği gibi;

"Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır..."

Sevgili öğretmenler!

Bizler gayet iyi biliyoruz ki eğitim sistemini anlamanın en iyi yolu öğretmenler odalarını anlamaktan geçiyor. Eğitim sisteminin genel başarısı öğretmenlerimizin başarısına bağlıdır. Yani öğretmenlerimiz ne kadar iyi anlaşılır ve ne kadar başarılı olurlarsa eğitim sistemimiz o kadar başarılı olacaktır.

Toplumun hem mazisi, hem maziyi öğreticisi, hem de geleceğin kurucusu olarak öğretmenliğin daha iyi anlaşılıp toplum nezdinde daha yüce mertebelere ulaşması dileğiyle...

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal olmak üzere bizleri bugünlere getiren öğretmenlerimizi şükranla anıyor, ebediyete intikal etmiş, aramızdan ayrılmış tüm öğretmen arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, sizleri ve bugünümüzü kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

 

24-11-202024-11-202024-11-202024-11-2020 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.