DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"3 OCAK EĞİTİM ŞEHİTLERİ" ANILDI

İlimiz merkez Yenişehir ilçesinde, 3 Ocak 2008 tarihinde bomba yüklü aracın, askeri servis aracının geçişi sırasında dershane önünde patlatılması sonucu hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 'Eğitim Şehidi' törenle anıldı.


İlimiz merkez Yenişehir ilçesinde, 3 Ocak 2008 tarihinde bomba yüklü aracın, askeri servis aracının geçişi sırasında dershane önünde patlatılması sonucu hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 'Eğitim Şehidi' törenle anıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden dershane öğrencileri Eren Şahin Eronat, Salih Ekinci, Melek İpek, Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu ve Engin Taşkın ile kızını dershaneden almaya giden Cengiz Kaya için olayın yaşandığı yerde anma töreni düzenlendi.

Anma töreni saat 10.00'da Yenişehir ilçesi Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'nde Eski Final Dershanesi önünde gerçekleştirildi.

Anma törenine; eğitim şehitlerinin yakınları, Valimiz Sayın Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Sayın Oya Eronat ve Sayın Ebubekir Bal, AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Esgin, İlimizin üst düzey yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, aileler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlanan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua edilmesiyle devam etti. Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Öğrencisi Zeynep Özateş "Ben Şehit Annesiyim" adlı şiiri okudu.

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Eren Şahin'in annesi Diyarbakır Millet Vekili Sayın Oya Eronat: "Dünyada tek varlığım olan evladımı kaybettiğim yerde, Eren'imle beraber şehit olan öğrenci ve 1 veli olmak üzere 7 şehidimizi rahmetle anıyorum. Bu kürsüye sadece evladımı anmak için çıkmadım. Benim bir davam, meselem ve derdim var. Bunların hiçbirinde ben yokum. Ben bir şehit annesi olarak evladımı toprağa verdikten sonra bu dünyadan hiç tat alamadım. Her güne büyük ıstıraplarla uyandım. Beni ayakta tutan davam oldu. İşte buradan ses verelim diyorum. Tıpkı Diyarbakır anneleri ve Diyarbakır babaları gibi Van'da, Hakkari'de, Şırnak'ta, İzmir'de, Berlin'de ve Diyarbakır'da terör örgütünün elinden çocuğunu kurtarmak isteyen ailelerin çok kıymetli eylemlerini alkışlıyorum. Yıllardır bu bölgede sözde siyaset yapanların garip gurebanın çocuğunu kullanarak PKK'ya nasıl uşaklık yaptıklarına hep beraber şahitlik ediyoruz. Emperyalist güçlerin elinde olan terör örgütüne ve destekçilerine bir Diyarbakırlı ve Diyarbakır olarak karşı durmalıyız" diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan Valimiz Sayın Ali İhsan Su: "Bundan 15 yıl önce ülkemiz için, kendileri ve aileleri için okuyup iyi bir insan olup, ülkemize ve Diyarbakır'ımıza hizmet etmek isteyen genç yavrularımızı ve onların velisi olan bir babamızı kahpe terör örgütü insafsızca bomba yüklü araçla şehit etmişti. Bu terör örgütünün vicdanı, dini ve imanı yok. Kalleşçe hareket ediyorlar. Masum insanlarımızı katlederek şehit ediyorlar. Cumhurbaşkanı'mızın da dediği gibi inlerine girdik. Allah'ın izniyle bellerini de kırdık. İnşallah hepsini yok edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada ilimizin her karışında Allah'a şükürler olsun huzur ve güven var. Vatandaşlarımız bu huzur ve güven içerisinde işlerine gidiyorlar. Geçmişten bugüne nice şehitler verdik. Terör örgütü öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, askerlerimizi, polislerimizi ve güvenlik korucularımızı katletti. Bunları insafsızca yaptılar. Ama bugün Allah'a şükürler olsun ki huzur ikliminde tek bir terörist kalmayıncaya kadar hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından hayatını kaybeden 7 kişinin fotoğraflarının bulunduğu patlama yerine kırmızı karanfillerin bırakılması ile tören son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi03-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-2023

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.