DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Son günlerde bazı yerel medya kuruluşlarında yer alan ilimizdeki okulların eğitim öğretime hazır olmadığı, imam hatip okullarında kurum ve öğrenci sayılarında azalma olduğu şeklinde gerçek dışı haberin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere 2020-2021 eğitim öğretim yılı, 24 Ağustos 2020 tarihi itibariyle öğretmenlerimizin görev yaptıkları eğitim kurumlarımızda katılacakları mesleki çalışmalar ile başlayacaktır. Bu kapsamda;

1.    Okullarımızın hijyeni için gerekli dezenfektan ve hijyen malzemesi okullarımıza dağıtılmıştır.

2.    Okullarımızın su depolarında gerekli dezenfekte işlemleri yapılıp eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir.

3.  İl/ilçe Sağlık Müdürlükleriyle yapılacak işbirliğiyle seminer döneminde öğretmen ve okullarda görev yapan personellerimize eğitim verilmesi çalışmaları planlanmıştır.

4.  Temizlik ve hijyen kontrolünün sağlanabilmesi için bütün okullarımızda "Hijyen Personeli" ve "EBA Destek Personeli" görevlendirilmesine yönelik planlama yapılmıştır.

5.   Öğrencilerimizin okul içinde sosyal mesafe kuralına uyabilmeleri için 1.5 metre aralıklarla sosyal mesafe etiketleri yerleştirilerek, her okulumuzda maske, eldiven vb. atıklar için atık toplama kutuları oluşturulmasına yönelik tedbirler alınmıştır.

6.  Pansiyonlu okullarımızda öğrencilerimizin kullanım alanları yeniden düzenlenerek sosyal mesafe ve pandemi kurallarına uygun hale getirilmiş olup koğuş sistemi uygulayan okullarımızın oda sistemine geçmesi için gerekli çalışmalar   yapılmıştır.

7.    Pandemi koşullarında mesleki beceri eğitimi görecek öğrencilerimiz için hijyen koşullarının sağlanması adına ilgili tüm kurum/kuruluşlarla görüşmeler yapılarak gerekli tedbirlerin alınması sağlanmıştır.

 

İlimiz genelinde tüm kademelerdeki eğitim kurumlarında, devam eden pandemi süreci nedeniyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik bir ortamda eğitimlerine devam edebilmeleri adına okul binaları ve eklentilerinde Bakanlığımızca yayınlanan ve kamuoyu ile paylaşılan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"nda yapılan açıklamalar doğrultusunda planlamalar yapılmıştır. Okullarımızın tamamında dezenfeksiyon çalışması yürütülerek 21 Eylül 2020 tarihinde tüm öğrencilerimizin sorunsuz bir şekilde yüz yüze eğitime başlayabilecekleri şekilde gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

İmam Hatip Okulları ile ilgili olarak yıllar bazında değişimi gösteren tablo aşağıda sunulmuştur.

 

 Okul Türü

2019-2020 ÖĞRETİM YILI

2020-2021ÖĞRETİM YILI

Okul Sayısı

Öğrenci Sayısı

Okul Sayısı

Öğrenci Sayısı

AİHL

35

12.510

35

Halen Kayıtlar Devam Etmektedir

İHO

122+14

20.685

122+16

Halen Kayıtlar Devam Etmektedir

 TOPLAM

171

33.195

173

Halen Kayıtlar Devam Etmektedir

 

Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından açıklanan son veriler incelendiğinde ilimizin, imam hatip ortaokulu kurum sayısı sıralamasında ülke genelinde 5. sırada, öğrenci sayısı sıralamasında ise 9. sırada yer aldığı görülecektir.

 

Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, bir kısım yerel basında yer verilen haber ve iddialar gerçekle bağdaşmayan, yalan içerikli ve kurumsal kimliğe zarar verme hedefi içeren açıklamalar olup, itibar edilmemesi hususu; 

Kamuoyuna saygıyla arz olunur. 

 

                                                                              Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.