DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ YAPILDI

İlimizde Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü sebebiyle tören yapıldı.
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ YAPILDI

Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde bulunan Hava Şehitliğinde düzenlenen çelenk sunma törenine; Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Jandarma Bölge Komutanı Halis Zafer Koç, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, askeri, mülki erkân, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adnan Hurata, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, Şehitlerimizin yakınları, Gazilerimiz ile öğrenciler katıldı. 

Çelenklerin Anıta sunulmasıyla başlayan tören daha sonra saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Törende bir subay tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Cumhuriyet Fen Lisesi öğrencisi Elif Dicle Demir ve Erhan Eren tarafından okunan Çanakkale Şehitlerine adlı şiirin ardından, Vali Güzeloğlu törendekilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Aziz şehitlerimiz, vatanımızın bağımsızlığı uğruna gözlerini kırpmadan canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, Şehitler Günü’nde milletçe minnet,  şükran ve dualarla anmanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

Tarih boyunca dünyanın dört bir yanında ve Çanakkale’de gösterdiğiniz üstün cesaret ve kahramanlık, tüm dünya milletlerinin takdirini ve saygısını kazanmıştır. Kanınızla yazdığınız bu ve bunun gibi nice kahramanlık destanları, milletimizin asla kaybetmeyeceğinin en büyük ispatı olmuştur. Müsterih olunuz, hatıranızı ilelebet yaşatıp devletimize ve milletimize karşı duran tüm ihanet odaklarına karşı milli irademizi aşılmaz sıra dağlar gibi düşmanların karşısına durarak göstereceğiz ve bize emanetiniz olan aziz ailelerinizin daima yanında olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen bu kara toprağa gül bahçesine girercesine giren ve bizlere vatan eyleyen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun” dedi.

Konuşmasının ardından Vali Güzeloğlu Şehitlik Özel Defterini imzaladı.

Ardından Yeşil Camii İmam Hatibi Bayram Doğan, şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okudu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır tarafından şehitlerimizin ruhu için dua edildi.

Daha sonra hava ve kara şehitliğindeki şehit kabirlerine karanfil bırakılması ve duaların okunmasının ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezine geçildi.

Burada Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Reşit Can günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından, İkmal Yüzbaşı Mesut Aslankarayiğit ve Hava Savunma Üsteğmen Serdar Şanlı tarafından Çanakkale Zaferi konulu barkovizyon sunumu yapıldı.

Daha sonra konuşma yapan Vali Güzeloğlu ise; "Canlarıyla, en değerli varlıklarıyla sahip oldukları bütün değerleri kendilerine emanet eden ve ölümsüzlük kervanına şehitler tepesine katılan bütün şehitleri ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Onların yanında aynı safta, aynı kararlılıkla, aynı imanla mücadele eden, aynı duruşu temsil eden ve bugün aramızda bulunan onurlanan gazilerimize selam olsun. Bu büyük milletin her bir ferdi bugün ve her gün şehidini ve gazilerini her dem ve her zaman bitmeyecek bir minnet, hürmet ve Fatihalarla anmaktadır. Bu asil milletin annesinden emdiği helal sütle, babasından aldığı hayır duasında her bir ferdinin temel gayesi ve en büyük önceliği de vatanı, bayrağı, bağımsızlığı, ezanı ve mukaddesatını korumaktır. Fani olan hayatın içerisinde ebedi olarak ölümsüz olmak, ancak ve ancak bu değerler uğruna şehit olmakla mümkün olacaktır. İnancımız açısından şehitler, ölüler değildirler. Onlar diridirler. Her dem ve her zaman bizimle birliktedirler. Şimdi onların manevi varlığı sonsuza kadar bizimle olacaktır. Bugün bizler, gençlerimizden başlayarak, bu değerlere sahip çıkarak onların bize canlarıyla emanet ettiği, başta aziz vatanımız, bayrağımız, ezanımız ve tüm mukaddesatımız olmak üzere kararlıkla sonsuza kadar sürdürmek ve sahip olmak imanı ve inancındayız. Türkiye Cumhuriyetinin 2023, 2053, 2071 olarak tanımladığımız tarihimizin önemli dönüm noktalarından başlayarak sonsuza kadar güçlü, gelişen ve her alanda bu noktada duruşuyla, dostuna güven, düşmanına ürperti veren bir kararlılıkla yaşamasının ve bu inancın taşınmasının kararlı birer erleriyiz. Ahlakın, saygının ve bu noktadaki insanlığın bütün değerlerini savaş meydanlarında düşmanımıza bile gösterecek kadar yüksek ve necip bir tavrın temsilcileriyiz. Çanakkale´de yaşanan cehennemin içerisinde bile bu değerleri taşıyan her bir asil milletin bugün biz varisleriyiz. Bu şehitler gününde bilmelidirler ki biz özgürlüğü uğruna varlığını, canını seve seve feda eden mukaddesatı uğruna toprağa girmeyi, şehit olmayı en büyük mükafat ve ödül bilen bu duruşu temsil eden dipdiri duran bir milletin adıyız. Şehitler gününde bütün bu değerleri bizlere emanet eden ve bugün manevi olarak aramızda bulunan bütün aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve Fatihalarla anıyorum" dedi.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sanatçıları ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale Şiiri Oratoryosu icra edilmesinin ardından program sona erdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

18-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-2019

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.