DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 95. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 95. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Kutlamalar ilk olarak 28 Ekim Pazar günü Anıtpark´ta çelenk sunma töreniyle başladı. Anıtpark’ta düzenlenen törene, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla,İlimizin üst düzey yöneticileri, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, askeri ve mülki erkân, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adnan Hurata, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende Diyarbakır Valiliği, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Çelenklerin ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören sona erdi.

29 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilen tören ise Valilik Makamında yapılan Tebrikat Töreni’yle başladı. Buradaki törende Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla tebrikleri kabul etti.

Valilik önünde devam eden kutlamalara Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, askeri ve mülki erkân, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlama programı Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından törene katılan birliklerin, öğrenci gruplarının ve halkın bayramının kutlanmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sayın milletvekillerimiz, Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanımız, adli yargı ve asker erkânın seçkin yöneticileri, değerli kamu yöneticileri, Diyarbakır’ımızın sivil, sosyal ve siyasi temsilcilerinin seçkin yöneticileri, hizmet etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğum bu aziz kadim Diyarbakır’ımızın güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler ve öğrenciler. En büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yılı kutlu olsun. Milletçe bayramı kutlarken başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şahadetleri ile bu toprakları bizlere vatan eyleyen bütün aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz, ruhları şad mekânları cennet olsun.

Türkiye Cumhuriyeti bugün bölgesinde ve küresel ölçekte belirleyen, etkileyen ve yönlendiren bir büyük devletin adıdır.

 Cumhuriyetimizi kuruluşundan bugüne devletimiz ve milletimiz için her noktada kahramanca bir duruş sergileyen terörle mücadelede bu ülkenin yenilmez, yıkılmaz ve unutulmaz kahramanları olarak şehadete eren ve en son 15 Temmuz´da bayrağımızı yok etmek isteyen iç ve dış hainlere karşı aynı iman ve kararlılıkla duruş sergileyerek şehit olma onurunu ve aynı safta gazi olma şerefine ulaşan bütün kahramanlarımıza selam olsun. Annelerinden emdiği helal sütü ve babalarının hayır duasını alan bu ahlak ve iman oldukça Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ifade ettiği gibi İnşallah ilelebet payidar kalacaktır. Gelecek her yıl ve yıllar yılı devlete milletin kararlı ve inançlı yürüyüşüne ve sonsuza kadar gelecek her gün daha güçlenmesine şahit olacaktır. 95 yıl önce en büyük emanet olan vatanı ve en büyük değer olan özgürlüğü korumak adına ortaya çıkan bu kararlılıkla irade gösteren, bugün dimdik ayakta duran, inanç ve iman noktasında zirvesinde, değerini Türkiye Cumhuriyeti bugün bölgesinde ve küresel ölçekte belirleyen etkileyen ve yönlendiren bir büyük devletin adıdır. Her geçen gün her alanda gelişen ekonomik sosyal ve teknolojik anlamda büyük dönüşümler ve değişimler yaşayan ve şüphesiz başta, 2023, 2053 ve 2071 gibi tarihimizin en önemli dönüm noktalarını hedef alan kararlı bir geleceğe doğru inançla yürüyüşün adıdır. Bizler bu inanç ve iman temsilcileri olarak emanet edilmez bu devleti ve milleti geleceğe taşımak sorumluluğu ve şüphesiz zorunluğundayız. Her bir parçası ve karışı Şehit kanlarıyla sulanan ve şühedanın meali ile bize emanet edilen bu toprakları gelişen ve kalkınan bir devlet olarak sonsuza kadar yaşamak zorundayız.

Kardeşliğimizi bozmak isteyenlerin karşısında en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir.

Birlik ve beraberlik içerisinde bin yıldır kardeşlik ikliminde yaşadığımız bu coğrafyada birlik ve beraberliğimizi tehdit eden, kardeşliğimize kast edenler karşısında yenilmez ve yıkılmaz bir iman abidesiyiz. Tarihin her döneminde görmüş ve anlaşılmıştır ki bu büyük devlet ve millet bu imanıyla, kararlılığıyla her türlü tehdidi bertaraf etmiş ve edecektir. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlerin karşısında ve şüphesiz onların iç ve dış ihanet şebekeleri karşısında, en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir. Bu inanç ve imanla bugün Türkiye Cumhuriyeti dünya ölçeğinde hakkı temsil eden, insanlık değerlerine sahip çıkan, her alanda maddi ve manevi olarak asil bir duruşun adıdır. Diyarbakır da, birlik ve beraberliğimizin, bu büyük yürüyüşümüzün, geleceğe kutlu yürüyüşümüzde çok büyük bir katkı sunan, kalbi ve mührü bir şehirdir. İnsanlık tarihinin her döneminde var olan bir büyük medeniyet geçmişinin, 639 yılından bugüne İslam ve iman olan bir şehrin, zenginliğin adıdır. Diyarbakır´da işte bugün bütün, Diyarbakırlıların şahitliğinde Türkiye Cumhuriyeti´nin birlik ve beraberliğinin en güzel işaretidir. Cumhuriyetin emanet edildiği gençlerden başlayarak her yaş ve yaşın değeri bir cumhuriyetidir. Çünkü Cumhuriyet millet iradesine dayanan, egemenliğin kaynağını milletten alan ve bu imanı her noktada temsil eden Türk milletinin karakter ve inancının en güzel yansımasıdır. Bizler her düzeyde öğrenciler ve gençlerden başlayarak, her alanda devletimizi daha iyi bir geleceğe, birlik ve beraberliğimizi tam anlamıyla tesis edilmiş bir ruh ve heyecanına taşıma kararlılığındayız. Biz biliyoruz ki bu birlik ve beraberliğimiz oldukça gelecek her gün gelişen, kalkınan ve her alanda iddiasını ortaya koyan, büyüyen büyük muştuya sahibiz. Ben bu büyük millet bayramında Diyarbakır Meydanı´nda bu coşkuyu ve onu temsil eden  Diyarbakırlılara içtenlikle teşekkür ediyorum, sağ olun var olun. Bu iman ve kararlılıkla geleceğe doğru yürürken sahip olduğumuz bütün değerleri, Cumhuriyetimizi, özgürlüğümüzü Bayrağımızı ve ezanımızın özgürlüğünü bize bahşeden ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve bütün şehitlerimizi bu iman ve kararlılığın kahraman temsilcileri olan gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyoruz, gelecek her gün daha nice en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramında buluşmak dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten; Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencisi Yunus Fidan “Bu Vatan Kimin”, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Dilara Kurt ve Erdem Polat “Çanakkale Şehitlerine”, Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencisi Fidan Demirok “Bayrak” adlı şiirleri okumalarından sonra halk oyunu gösterileri yapıldı. Daha sonra 7. Kolordu Bölge Bando Komutanlığı tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Törene katılan öğrencilerin ve askeri birliklerin tören geçişiyle, Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yılı kutlama programı sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.