DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİYARBAKIR İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nde düzenlenen İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışını gerçekleştirdi.
DİYARBAKIR İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Müze açılışına Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Tolga Toğan, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Bulut, Metin Direk ile Serkan Batur, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Bayram Duman, Naif Keleş ile Ebubekir Ekin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 Vali Güzeloğlu’nu öğrenciler çiçeklerle karşıladı. Ardından Bağlar Halk Eğitim Merkezi Yıldızlar Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Törende açış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, “Okulumuz 1893 yılında Diyarbakır İdadisi olarak eğitim vermeye başlıyor. 1913 yılında Diyarbakır Sultanisi olarak adı değişiyor. Birinci Dünya Savaşı yıllarında okulumuz maalesef savaş hali olduğundan mezun veremiyor. 1948 yılında Diyarbakır Lisesi, 1953 yılında da Ziya Gökalp Lisesi olarak isim değişikliği yapılıyor ve şu anda Ziya Gökalp Anadolu Lisesi olarak eğitim vermeye devam ediyor. Bu okulumuzun en önemli özelliği tarihi bir okul olmasıdır. Türkiye’deki 100 tarihi okul içerisinde 30. sırada yer almaktadır. Bu tarihi okulumuz birçok devlet büyüğü, bürokrat, yazar yetiştirmiştir. Mezunları arasında M. Mehdi Eker, Abdulkadir Aksu, Orhan Asena gibi tanınmış kişiler de mevcuttur” dedi.

 Daha sonra bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:  “Bugün ilimiz ve ülkemiz eğitim tarihinin en köklü ve en güçlü eğitim kurumlarından biri olan Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde, Eğitim Tarihi Müzemizi açıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ilde açılan ve açılacak olan bu Eğitim Tarihi Müzelerinden Diyarbakır’ımızdakini de gerçekten kendisi de bir tarih olan eğitimde gerek Diyarbakır’da gerekse bölgemizde gerekse tüm Türkiye’de bugüne kadar bir asrı aşan mazisiyle, yetiştirdikleriyle gerçek bir Eğitim Tarihi Müzesi konumunu hak eden Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde açıyoruz.  1893’den itibaren eğitimde hizmet veren ve biraz önce ifade edildiği gibi değişik dönemlerde Diyarbakır ve ülkesi için her alanda büyük hizmetler yapan, öğrenciler yetiştiren, devlet adamı, sanat insanı, bu ülkenin ve milletin kalkınmasına katkı koyan, bu ülkeyi seven çok sayıda mezunu yetiştiren bir büyük eğitim çınarı Ziya Gökalp Anadolu Lisesi.

 İlk açıldığı yıldan bu yıla aynı çizgide Diyarbakır ve Türkiye’nin eğitimde yüz akı. Tüm Türkiye’deki tarihi 100 okul arasında bu köklü geçmişiyle derinliğiyle ve zenginliğiyle ilk sıralarda yer alan ve bunu hak eden bir eğitim kurumu. Birçok ünlü, değerli ve önemli kişinin hayata hazırlandığı ve hayatla ilgili belki de en temel bilgilerini aldığı çok önemli bir eğitim kurumu, bir dönem mezunlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki kahramanlığı ve o sene mezun olacak bütün gençlerimizin Kurtuluş Savaşına katılmalarından dolayı mezun veremeyen bir kahraman gazi okulumuz aynı zamanda. Bu açıdan Eğitim Tarihi Diyarbakır Müzemizin herhalde en yakışan, en doğru olan merkezi ve yeri de Ziya Gökalp Anadolu Lisesiydi.

 Ben kuruluşundan bugüne bu eğitim kurumunda ve bu çatı altında öncelikle emek veren, öğrenci yetiştiren bütün değerli öğretmenlerimize, hayata veda etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun. Bu okuldan mezun olarak hayata ve bu ülkenin bugünlere gelmesine katkı koyan bütün mezunlara da rahmete kavuşmuş olanları rahmetle anıyorum, yaşayanlara sağlık diliyorum. Bugün ki eğitim kadromuzla aynı aşkla ve büyük bir sorumlulukla çalışan bütün yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve özellikle hayata hazırlanma noktasında böylesi köklü bir kurumun ismiyle eğitim gören öğrencilerimizi sevgiyle selamlıyorum, başarılar diliyorum. Eğitim Tarihi Müzemizin aynı zamanda Diyarbakır’ımızın da tarihini yansıtan çok önemli bir hem gezilmesi hem de incelenmesi gereken bir merkez olduğunu altını çiziyor, bu duygu ve düşüncelerle hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 Konuşmanın ardından, Vali Güzeloğlu ve beraberindeki öğrenciler tarafından müze açılışı yapıldı ve müze gezildi. Burada Vali Güzeloğlu’na plaket takdim edildi. Daha sonra Vali Güzeloğlu’nun, okul müdürünün makamına geçerek beraberindekilerle bir süre görüşmesinin ardından müze açılış programı sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler

21-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.