DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘DİYARBAKIR MESLEKİ EĞİTİM VE YEREL KALKINMA PROJESİ’ KAPSAMINDA YAPILAN LABORATUVARLAR GEZİLDİ

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Valiliğimiz tarafından yürütülen ‘Diyarbakır Mesleki Eğitim ve Yerel Kalkınma Projesi’ kapsamında yapılan laboratuvarlarda incelemelerde bulundu.
‘DİYARBAKIR MESLEKİ EĞİTİM VE YEREL KALKINMA PROJESİ’ KAPSAMINDA YAPILAN LABORATUVARLAR GEZİLDİ

İncelemelerde Vali Aksoy’a Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Salih Ayhan, Vali Yardımcıları Sayın Tuğba Koşal ile Sayın Sercan Gökdemir, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri eşlik etti.

İlk olarak Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde yapılan Radyo Televizyon Atölyesinde incelemelerde bulunan Vali Aksoy ve beraberindekileri, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler karşıladı. Öğrenciler tarafından Vali Aksoy’a çiçek takdim edildi. Daha sonra Radyo Televizyon Atölyesine geçen Vali Aksoy, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ve Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan burada öğrenciler ile bir deneme çekimi yaptı. Deneme çekiminde konuşan Vali Aksoy şunları söyledi: “Meslek liselerini önemsiyoruz. Meslek liselerinin arttırılması konusunda çalışmalarımız var. Mezun olan öğrencilerimizin nitelikli olarak yetişmeleri ve iş dünyasında daha rahat istihdam edilebilmelerine imkân sağlayan ortamları onlara sunma gayretimiz var. Bu meslek lisemizin İhtiyacı olan stüdyonun Kalkınma Bakanlığı’nın Cazibe Merkezi Programı kapsamı içerisinde Valiliğimiz emrine tahsis ettiği kaynaklardan burayı geçtiğimiz yıl programa aldık ve okulumuza bir stüdyo kazandırdık. Biz meslek liselerimizin daha da güçlenmesini, ihtiyaç duydukları laboratuvarları onlara sunulması konusunda geçen yıl Cazibe Merkezleri Programı kapsamı içerisinde 5 ayrı laboratuvar oluşturduk. Yaklaşık 1 milyon 50 bin TL’lik kaynağı burada kullandık. Amacımız gençlerimizin okullarda yetişirken uygulamanın da içinde yer almaları ve daha iyi bir şekilde kendilerini yetiştirmelerine imkân sağlamaktı. Bu anlamda hayırlı olsun diyorum. Başarılar diliyorum.”

Deneme çekiminin ardından fotoğraf stüdyosuna geçen Vali Aksoy’un burada görevli öğrenci tarafından fotoğrafı çekildi. Vali Aksoy, radyo yayını yapan öğrencilerle yayın odasına geçerek kısa bir süre radyoda programa katıldıktan sonra, montaj odasına geçerek buradaki öğrencilerle sohbet etti.

Vali Aksoy ve beraberindekilerin öğrenci ve öğretmenler ile fotoğraf çekilmesiyle ziyaret sona erdi.

Günün ikinci ziyaretini Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yapan Vali Aksoy ve beraberindekileri burada Vali Yardımcımız Sercan Gökdemir ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan ile okul yetkilileri karşıladı. Elektrik Elektronik ve Makine bölümünde eğitim gören öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmaları amacıyla yapılan ve bölgenin ilk İnnovasyon Atölyesi olma özelliğini taşıyan laboratuvarda incelemelerde bulunan Vali Aksoy ve beraberindekiler, buradaki makinalar hakkında öğrenci ve yetkililerden bilgi aldı. Vali Aksoy, öğrenci ve öğretmenler ile fotoğraf çekilmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi; “Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim almaları, iş dünyasına kendilerini daha iyi hazırlamaları bakımından Kalkınma Bakanlığı’mızca Valiliğimize tahsis edilen Cazibe Merkezleri Programı kapsamı içerisinde özellikle meslek liselerimizin laboratuvarlarını güçlendirmeye karar verdik ve geçen yıl gelen ödenekten 5 lisemizin laboratuvarını güçlendirdik. Bu çalışmalarımızı yerinde görmek, bir eksiklik var mı, çalışmalar ne aşamada, bu amaçla okullarımızı ziyaret ettik. Eğitim kalitesinin daha üst noktalara çıkması yönünde çalışmalarımızı gerçekleştirmeye bundan sonra da devam edeceğiz. Diyarbakır eğitimde standartlarını yükseltiyor, kaliteyi yükseltiyor. Her geçen gün bir önceki yıla göre daha iyi bir konuma doğru ilerliyor. Bu anlamda ilimizdeki imkânlar ölçüsünde bu imkânlarımızı da biz öncelikli olarak eğitime kullanmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, eğitemediğimiz her insan, önümüzdeki süreçte daha farklı sorunlarla karşımıza çıkabilir.  Okul çağında olup okula devam etmeyen hiçbir öğrencimiz kalmamalı, mevcut sisteme aldığımız öğrencilerimizi de en iyi şekilde eğitmek bizim öncelikli hedefimiz. Herhangi bir şekilde eğitim çağı dışına çıkmış çocuklarımızı da yaygın eğitim kapsamı içerisinde çeşitli meslek kurslarına almak suretiyle eğitmek, açık liselere, açık ortaokullara kaydetmek suretiyle onların da eğitimlerini tamamlama gibi özel gayretimiz var. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ortaya koyduğu hedefler var. İl olarak bizim de bu konuda gayretlerimiz var. Bunları daha iyi bir noktaya taşıyacağız.” dedi.

Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yapılan ziyaretin ardından Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme (MEKSA) Vakfı ile Sur İlçesi Sur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni gezerek incelemelerde bulundu.

 24-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-2017 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.