DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİYARBAKIR’DA CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 94. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yıldönümü kutlama programı düzenlendi.
DİYARBAKIR’DA CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 94. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Kutlamalar ilk olarak 28 Ekim Cumartesi günü Anıtpark´ta çelenk sunma töreniyle başladı. Anıtpark’ta düzenlenen törene, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, askeri ve mülki erkân, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ile öğrenciler ve sporcular katıldı.

Törende Diyarbakır Valiliği, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Çelenklerin ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte tören sona erdi.

29 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen tören ise Valilik Makamında yapılan Tebrikat Töreniyle başladı. Buradaki törende Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla tebrikleri kabul etti.

Valilik önünde devam eden kutlamalara Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlama programı Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla törene katılan birliklerin, öğrenci gruplarının ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, Adli, mülki ve askeri erkânın seçkin temsilcileri, Diyarbakır’ımızın sivil, siyasi, sosyal kesimlerinin değerli temsilcileri, Aziz Şehitlerimizin değerli yakınları, Kahraman Gazilerimiz, hizmet etmekten büyük bir onur duyduğumuz Diyarbakırlı değerli hemşerilerimiz, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler ve öğrenciler bugün en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramımızın 94. Yıl dönümü, bu büyük millet bayramı hepimize kutlu olsun. 

94 yıl önce Cumhuriyetimizi kuran ve sonsuza kadar ilelebet payidar kılmak uğruna bizler emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz. 

Cumhuriyet tarihin hiçbir döneminde esarete konu edilmemiş özgürlük ve bağımsızlığından taviz vermemiş bir asil milletin şahlanışı ve milletiyle birlikte bir destan yazışıdır. Bu topraklarda bin yıldır birlik ve beraberlik içinde yaşayan bu büyük milleti yok etmek isteyen her türlü iç ve dış hain düşünce, fikir ve temsilcilere karşı bu milletin yekvücut olup bir ve beraber olarak eşi görülmemiş ve bir daha yaşanmamış bir kahramanlık mücadelesinin adıdır. 

19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşinin dalga dalga bu toprakların her köşesinde, her kişisiyle kanıyla, canıyla elde edilmiş bir büyük zaferin adıdır. Bizler tarihin her döneminde özgürlük ve bağımsızlığını koruyan asla bundan taviz vermeyen bir asil milletiz. Bu duruşumuz dosta güven ve şüphesiz düşmana ürperti veren bir kararlılığın aynı zamanda adıdır.

Cumhuriyet bu büyük milletin karakterine en uygun yönetim adıdır. Cumhuriyette egemenlik doğrudan millete ait olan ve egemenliğin kaynağı da Türkiye Büyük Millet Meclisi olan yönetim şeklidir. İşte bu yüzden bu büyük millet emsali görülmemiş bir kahramanlıkla 94 yıl önce sonsuza kadar payidar olacak bu Cumhuriyeti hep birlikte kurdu ve bizlere emanet ederken Cumhuriyeti ve devleti sonsuza kadar yaşatmak kararlılığından gelecek her gün ve her yıl daha güçlü, daha kararlı, daha inançlı, daha gelişmiş ve kalkınmış bir devlet ve millet idealiyle bu emaneti devretti.

 Bugün bizler bu şerefli milletin her bir üyesi ve ferdi olarak bu emaneti gelecek her gün daha iyiye, daha güzele ve daha gelişmiş bir ülkeye taşımak kararlılığında bir arada ve bir noktadayız. İçte ve dışta bu büyük devletin ve milletin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyen, ihanet odakları, terör odakları, Pkk, Fetö,Dhkp-c ve bunun bütün uzantıları çok net ve açık bilmelidir ki, bu millet ve devlet her dönem ve her zaman olduğu gibi bütün bu ihaneti bertaraf edecek ve bütün bu tehlikeleri yok edecek bir imana ve kuvvete sahiptir. Bu milletin her bir ferdi bu kararlılıkla, bu imanla ve bu inançla yoğrulmuş aşılmaz ve yenilmez bir abidedir. 

İçte ve dışta her türlü tehdit ve ihanetle doğrudan saldırmadan, ekonomik manipülasyonlara kadar ne yaparlarsa yapsınlar, dimdik yürüyüşümüz devam etmekte ve gelecek her gün bu devlet ve millet daha güzel bir geleceğe doğru yol almaktadır. 15 Temmuz ihanetinde de ortaya koyulan bütün tehditlerde de açıkça görüldü ki bu milletin her bir ferdi ve evladı meydanlarda, alanlarda, sokaklarda, demokrasi nöbetinde bütün bu değerlere sahip çıkmak ve yaşatmak noktasında dimdik ayakta. 

Diyarbakır’ın aziz vatan toprağının, bu aziz şehri de bu kararlılığı çok açık bir şekilde ortaya koymakta, bütün terör örgütleri ve uzantıları ve bunların işbirlikçileri bu milletin kararlılığı karşısında yok olmaya ve yenilmeye mahkumdur. 

Cumhuriyet kurulduğundan bugüne bu asil evlatların omuzlarında ve kararlılığında çok büyük gelişmeleri ve kazanımları sağlamıştır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bölgesinde ve dünya üzerinde, belirleyen, etkileyen ve yönlendiren bir büyük devletin ve milletin adıdır. Her alanda, her konuda, bugün gelişme ve büyümeye devam eden milli ve yerli, savunma ve Sanayi tesisinden başlayarak, uçağından gemisine artık her şey üretebilen, kararlarıyla dünya üzerindeki politikaları belirleyen çok şükür bir konumdayız. Aynı zamanda dünyada mağdur ve mazlumların yanındayız. İnsanlık değerlerini taşımak nerede yaşanan bir acı varsa, acı yaşayanların yanında olmak insani değerlerin en üst düzeyde temsil etmek noktasında bir duruşun adıyız. Böyle bir vizyonumuz böyle bir sorumluluğumuz var. Çünkü bizler bir büyük devlet ve milletiz. Kutlu bir devlet ve dualı bir millet olarak, gelecek daha nice millet bayramlarında Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşayacak ve inşallah sonsuza kadar var olacağız. Gelişen ve kararlı bir şekilde yoluna devam eden büyük devlet, her konuda her zorluğu milleti ile aşmak daha güzele daha iyiye ve şüphesiz geleceğe doğru yürümek kararlılığındadır.

 Bizler bugün, bu büyük devletin şerefli ve onurlu bir bireyi olarak, nazlı bayrağımızın altında özgür ve bağımsız yaşıyorsak, şüphesiz sahip olduğumuz başta Cumhuriyetimiz olmak üzere bütün bu değerleri canlarıyla, kanlarıyla, bize emanet eden ve muhafaza eden başta Aziz Şehitlerimiz ve Gazilerimize minnet borçluyuz.

Kara topraklara bir gül bahçesine girercesine giren, kanını ve canını bu değerler uğruna feda eden bütün Şehitlerimizi bir kez daha bugün milletçe minnet rahmet ve şükran duygularıyla anıyoruz. Ruhları şad makamları cennet olsun. Emanet ettikleri bu bayrak ve devlet ve millet kararlılıkla yoluna devam edecek. Bu büyük bayramımız da bu coşku ve bu duyguları yaşarken Cumhuriyeti emanet ettiğimiz sevgili gençlere de özellikle seslenmek istiyorum; onlar bu değerlerin taşıyıcısı, zenginleştiricisi ve şüphesiz yarınlara devredecek en büyük gücü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gençlere hitaben’ Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve geliştirilecek olan sizlersiniz’ dedi. Bu milletin her bir ferdi ve özellikle genci bu imanla büyüyen, yetişen, bu kararlılıkla duruşuyla bu değerleri inşallah daha güçlü bir şekilde yarınlara taşıyacak olan yenilmez, inancı ve imanıyla her biri aşılmaz bir abidedir.

 Sevgili gençler! Bilimde, teknolojide, her alanda sizler daha iyi bir geleceğe bu milleti ve devleti taşımak kararlılığının güvencesisiniz. Çağı anlamak bu çağın değerleriyle daha güzel bir yarınları sağlamak adına en büyük güvencemiz sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz. Bu milletin her bir ferdinin bu kararlılıkla, bu imanla, Cumhuriyete sahip çıkmak, devletini, değerlerini koruma ve dimdik ayakta geleceğe bu değerleri taşıma kararlılığını yüzlerinde görüyoruz.

Ne mutlu bizlere, böyle büyük bir milletin fertleriyiz. Bu büyük millet bayramını bir kez daha coşkuyla ve içtenlikle kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne bu değerler uğruna hayatını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnet duygularıyla bir kez daha anlıyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunarak, halk oyunu gösterileri yapıldı. Daha sonra 7. Kolordu Bölge Bando Komutanlığı tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Güzeloğlu tarafından takdim edildi. Cumhuriyet Bayramının 94. yıldönümü kutlamaları ile ilgili olarak yapılan halk koşusunda 1. olan sporcuya Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 2. olan sporcuya 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, 3. Olan sporcuya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla ve 4. Olan sporcuya Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç tarafından ödülleri verildi. 

Ödül töreninin ardından törene katılan öğrencilerin ve askeri birliklerin tören geçişiyle, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılı kutlama programı sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, programın ardından tören tertip komitesini tebrik etti. 

29-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-2017

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.