DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"DİYARBAKIR'IN FETHİ" KONULU ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde; Diyarbakır'ın Fethi'nin 1382. yılı dolayısıyla düzenlenen "Diyarbakır'ın Fethi" konulu şiir yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri verildi.

Törene Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sayın Ali Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Mehmet Kesen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1382. yılı dolayısıyla Valilik himayelerinde Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Fetih Haftası" etkinlikleri kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğiyle düzenlenen "Diyarbakır'ın Fethi" konulu şiir yarışmasında; Silvan İlçesi Şehit Özkan Özendi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Zübeyir Çetinkaya, Kayapınar İlçesi Ahmedi Hani Lisesi'nden Zelal Kılıç, Kayapınar İlçesi Şehit Halit Gülser İmam Hatip Ortaokulu'ndan Eda Elem, Bağlar İlçesi 700. Yıl Ortaokulu'ndan İshak İpek birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Bağlar İlçesi TOBB Ferdi Yiğit Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Rezan Furkan Aslanoğlu, Kayapınar İlçesi Adnan Menderes Anadolu Lisesi'nden Zeynep Mural, Bismil İlçesi İmam Hatip Ortaokulu'ndan Cemile Güleken ve Bağlar İlçesi Nuri Zekiye Has Ortaokulu'ndan Havva Karakaş ikincilik ödülü almaya hak kazandı.

Kayapınar İlçesi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden İlknur Tarcan, Sur İlçesi Yiğit Çavuş Anadolu Lisesi'nden İsa Polat, Kayapınar İlçesi Şehit Halit Gülser İmam Hatip Ortaokulu'ndan Elif Su Çelebi ve Kayapınar İlçesi Şehit Öğretmen Elif Livan Ortaokulu'ndan Yüksel Buğdaycı üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, "27 Mayıs bu toprakları İslam'a açan ve bu topraklarda İslam'la şereflenmiş ilk şehir olan Diyarbakır'ımızın fethidir. 29 Mayıs'ta kıyamete kadar bu toprakları Türk-İslam toprağı olduğunu dünyaya ilanı olan İstanbul'umuzun fethidir." İfadelerini kullanan Sayın Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'ın fethi, Malazgirt fethinin habercisi, İstanbul fethinin de müjdecisidir. Diyarbakır'ın Fethi olmasaydı Malazgirt'in ve İstanbul'un fethide olmayabilirdi. Diyarbakır'ın fethi sadece Diyarbakır'ın değil bütün Anadolu ve batısındaki bütün müslümanları ilgilendiren bir konudur. İşte bu sene bunu tekrar zihinlere düşürmek maksadıyla bu ve benzeri etkinlikleri yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz."

Yaşanan salgın nedeniyle birçok etkinliği çevrimiçi yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren Sayın Karaloğlu, gelecek yıllarda Diyarbakır'ın fethini büyük katılımlarla daha büyük etkinliklerle kutlamayı hedeflediklerini aktardı. 

"Yarışmaya şiirini gönderen bütün yavrularımızı gözlerinden öpüyorum"

Peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır'ın aynı zamanda büyük şairler kenti de olduğunu vurgulayana Karaloğlu, şunları dile getirdi:

"Fetih şuuru ile Diyarbakır'ın şair yetiştirme geleneğini de devam ettirmesini istiyoruz. Yeni Ahmet Arif'ler, Cahit Sıtkı Tarancı'lar, Ziya Gökalp'ler, Sezai Karakoç'lar yetişsin. Allah'ın izniyle de yetişecektir. Bugün yarışmaya katılan ödül alan almayan kendine güvenip bu yarışmaya şiirini gönderen bütün yavrularımızı gözlerinden öpüyorum ama dereceye girenlere ikinci bir teşekkürüm var. İnşallah önümüzdeki dönemde onlardan daha güzel şiirler beklediğimizi de u şehrin büyük şairleri gibi yeni şairler olmalarını da arzu ediyoruz." dedi.

Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, fetih etkinlerine katkı sunan sivil toplum kuruluşlarına ve katılan bütün vatandaşlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan ile Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları Sayın Ali Çelik ve  Sayın Mehmet Kesen tarafından hediyeleri verildi.

Birincilik ödülünü kazananlardan Zübeyir Çetinkaya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu'na kendi romanı olan "Bir Şehrin Ebabili" adlı kitabını hediye etti.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

29-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.