DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Şehitleri Anıldı

3 Ocak 2008 Perşembe günü; İlimiz Yenişehir ilçesi Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi’nde bulunan Final Dershanesi önünde gerçekleştirilen patlamada hayatını kaybeden öğrenciler ve daha önce Şehit olan Öğretmenler  anıldı.
Eğitim Şehitleri Anıldı

Anma töreni 5 Ocak 2014 Pazartesi günü saat 09.15’te Yenişehir Final Dershanesi önünde olayın gerçekleştiği yere Karanfillerin bırakılması ile başladı. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Devlet Tiyatro Salonunda devam eden Anma Törenine, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. Hayatını kaybeden öğrencilerden Rıdvan SÜER’ in babası Şemsettin SÜER’ in okuduğu şiir törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Milli Eğitim Müdürü Sayın Adnan HURATA yaptığı konuşmada: “Bugün bizler bir daha dönmemek üzere giden, hayatlarının baharında hakka yürüyen, şerefli kahramanlarımızı yâd etmek, eğitim şehitlerimizi manevi hatıralarını yaşatmak için burada bulunuyoruz, öncelikle şehit olan evlatlarımızın manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz unutmamalıyız ki, tarihten gelen birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe on binlerce yıldır kardeşçe yaşanan bu topraklarda ilelebet barış ve kardeşlik hakim olacaktır.” dedi.

 

Patlamada hayatını kaybeden Eren ŞAHİN’ in annesi Diyarbakır Millet Vekili Sayın Oya ERONAT; “Bu olayları anmamızın sebebi, bu olayların bir daha yaşanmaması içindir. Acılarımızdan ders çıkarmamız gerekir” diye konuştu.

 

Diyarbakır Valisi Sayın Hüseyin AKSOY’ ise : “ Eğitim hakkı önemli ve eğitim hakkından yararlanarak kendisini geliştirmek isteyen bu insanlarımıza en temel insan haklarından biri olan yaşam hakkını kaybetme gibi bir durumla karşı karşıya kalınıyor. Terörün acımasız yüzü, terörün çirkin yüzü burada karşımıza çıkıyor. Masum hiç bir şeyden habersiz ve tamamen kendisini geliştirmek ve eğitim hakkından yararlanmak üzere orada bulunan masum insanlarımızı kaybediyoruz. “ dedi.

      

Anma törenine Kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda aileler katıldı. Tören Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinin günün anlam ve önemine binaen verdikleri müzik dinletisi ile son buldu.

 

Medet AYDIN           
İl Milli Eğitim Müdür. Yrd.

Eğitim Şehitleri AnıldıEğitim Şehitleri AnıldıEğitim Şehitleri AnıldıEğitim Şehitleri Anıldı

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.