DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİME DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

EĞİTİME DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT/AYT) ile Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için hazırlanan öğrencilerin performanslarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla 'Eğitime Destek' protokolü imzalandı.

 

"Eğitime Destek" protokol töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Feysel Taşçıer, "Sayın Valimiz ve Büyükşehir Başkanımızın katkılarıyla eğitime destek çerçevesinde çok anlamlı bir günde toplanmış bulunmaktayız. Bugün burada bulunmamızın çok önemli bir özelliği var. 'Eğitim Desteği' protokolü Türkiye'de bir ilk, ilk olması sebebiyle bizim akademik sınavlarımıza da girecek sınava hazırlık sürecinde çocuklarımızın daha iyi performans sergileyebilmeleri içinde, ölçme ve değerlendirme sınavlarını hayata geçirmemiz lazım. Deneme sınavlarımız yön haritamızı bulmamız da zayıf yönlerimizi güçlendirmemizde ve geleceğe daha iyi hazırlamamızda perspektif sunacaktır. Örneğin Diyarbakır'ın merkez okullarında da en ücra köşesinde bulunan okullarımızda da bu deneme sınavı uygulanacaktır. LGS'ye hazırlanan 8. Sınıf öğrencilerimize uygulanmak üzere 1. Dönem 2,  2. Dönem 2 olmak üzere toplam 4; YKS'ye hazırlanan 12. Sınıf öğrencilerimize de uygulanmak üzere 1. Dönem 2,  2. Dönem 2 olmak üzere toplam 4 sınav uygulanacaktır" dedi. 

 

Sayın Müdürümüz Doç. Dr. Taşçıer konuşmasının devamında; "Çocukların gerçek sınava hazırlanmalarını test edebilecek bir süreç olacak. İlçelerde ya da köylerde bir çocuğun göstereceği başarıyı yakalayabileceğiz. Onu daha da eğitim olarak destekleyeceğiz. Diyarbakır ciddi bir potansiyele sahip, bunun test edilmesin ve deneme sınavlarıyla ortaya çıkarılması bizim yönümüzü tayin etmemizde büyük bir işaret fişeği olacaktır. Sayın Valimiz, bu vesileyle, ben kurumum adına, Diyarbakır'lı öğrenciler adına, öğretmenlerimiz adına, velilerimiz adına size şükranlarımızı iletiyoruz. Bize vermiş olduğunuz desteklerin sadece bununla sınırlı olmadığını da biliyoruz. Öğretmenler gününde bize vermiş olduğunuz müjde ile öğretmen camiamız da büyük bir heyecana sebep oldu. 100 öğretmenizin yurtdışına gidecek olması tüm öğretmenlerimizi heyecanlandırdı. Bunun içinde şükranlarımı ayrıca belirtmek istiyorum" diye konuştu.

 

Törende konuşan Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V.  Sayın Hasan Basri Güzeloğlu,  " Sıklıkla belirtiyor altını çiziyorum, en nitelikli alanımız ve uğraşımız eğitim. Çünkü eğitim insandan başlayarak toplumu ve geleceği şekillendiren en önemli ve belirleyen bir alan. Her biriniz ve hepimiz bir eğitimin sonucuyuz. Hayatın her alanında eğitim şüphesiz vazgeçilmeyen gereği ertelenemeyen ve bu anlamda asla ihmal edilmemesi gereken bir alan eğitim. Doğum öncesinden başlayarak insanın hem kimliğini hem kişiliğini hem de sahip olduğu tüm değerleri belirleyen bir alım şüphesiz okulda bunu tamamlayan ve taçlandıran bir alan sevgili öğretmenlerimiz sizlere eğitimi aktaran ve eli öpülesi hiçbir zaman unutulmayan kahramanlar. Bu anlamda beni karşılayan arkadaşlarınız olsun yanımda oturan her birisi sizleri temsil eden bu güzel kardeşleriniz olsun biz sizlerin eğitimde ve gelecekte bu ülkeye bizlerden yani biz büyüklerden çok daha değerli ve büyük katkılar yapacağınıza inanıyoruz. Çünkü sizler biliyoruz ki bilgiyi ve bilimi bilgiye ulaşmayı bilgiyi doğru kullanmayı ve sahip olduğunuz bütün bu imkanlarla çok daha güzel bu ülkenin yarınlarına katkılar sunmayı başaracaksınız. Bu sınavlarla kendilerini daha iyi gözlemleyecekler. Bu yılın sonunda umutluyuz. Çok önemli ve değerli kazanımlar elde edeceğiz. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde büyük fedakarlıkla çalışan, başarılı ve öne çıkan 100 öğretmeni kültür ve moral gezisiyle ödüllendirmiştik. Bunun bir tarafı eksik kaldı. 100 öğretmenin yanı sıra il genelinde başarılı ve öne çıkan 100 öğrencimizi de yurt dışına göndereceğiz''dedi.

 

Konuşmanın ardından Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Güzeloğlu, Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonasında Diyarbakır 1. si olup Türkiye finaline katılmaya hak kazanan ve bölge 3.sü olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazanan öğrencilerimiz; Muhammed Berat Koç, Mehmet Salih Seyitoğlu, Yusuf İlen ve 1 yıl yurt dışında eğitim görmeye hak kazanan Recep Rojhat Tarhan'a ödüllerini verdi.

 

Öğrencilere ödül verilmesinin ardından Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ile İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Feysel Taşçıer arasında eğitime destek protokolü imzalandı. 'Eğitime Destek' protokol gereği, 2019-2020 Eğitim - Öğretim yılında 8. Sınıflar için Liselere Giriş Sınavına (LGS) hazırlık kapsamında 4 adet Kazanım Değerlendirme Sınavı, 12. sınıflarımız için ise Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına (TYT/ AYT) hazırlık kapsamında 4 adet Kazanım Değerlendirme Sınavı olmak üzere toplam 8 adet 'Kazanım Değerlendirme Sınavı' yapılacaktır. Sınav için gerekli materyaller Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilecek. İmza töreni çekilen toplu fotoğrafların ardından sonra erdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi


29-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-2019

 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.