DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EL CEZERİNİN MİRASÇILARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

16.TÜBİTAK Ortaokul Araştırma Proje Yarışmaları Final Yarışması ve Ödül Töreni İlimizde Düzenlendi
EL CEZERİNİN MİRASÇILARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

TÜBİTAK Bilim İnsanları Destekleme Programı Başkanlığı (BİDEP) tarafından bu yıl 31 Ekim-04 Kasım tarihleri arasında ilimiz Diyarbakır'da Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde, 57 ilden 148 farklı okulun 336 öğrenciyle, 10 farklı alan, 43 farklı temada 180 proje ile hazırlanan 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması, düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

 

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn Mehmet Fatih KACIR, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sn Hasan MANDAL, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn Mehmet KARAKOÇ, Vali Yardımcısı Sn Murat YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Murat KÜÇÜKALİ, kurum yöneticileri, ülkemizin 57 farklı ilinden, yarışmaya katılmak üzere ilimize gelen öğrenciler ve danışman öğretmenleri ile ilimizden çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 5 gün süren 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri sergisinden sürpriz görüntülerin yer aldığı kısa filmin izlenmesinin ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn Mehmet Fatih KACIR ve TÜBİTAK Başkanı Sn Prof. Dr. Hasan MANDAL birer konuşma yaptılar.

 

İlk olarak kürsüye gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sn Hasan MANDAL; bu yıl Türkiye genelindeki 4 bin 500 okuldan 30 binin üzerinde öğrencinin yarıştığını söyledi.

Finalde ise 336 öğrencinin bulunduğunu anlatan Mandal, "Bu muhteşem bir şey. Geçen yıl ile karşılaştırdığımızda yüzde 50 daha fazla. Buraya gelen sayımız hepsi aynı çünkü 180 proje burada sergileniyor ancak başvuran sayısı her yıl artıyor. Türkiye'deki 81 ilden final yarışmasına aday olan 57 ilimiz var. 81 ilimizden 30 binin üzerinde öğrencimiz 24 bin kadar proje ile yarıştılar buraya gelmek için. Ancak burada 57 ildeki 148 okuldan 336 öğrencimiz bizlerle" dedi.

TÜBİTAK'ın 1963 yılından bu yana bilim, teknoloji ve yenilik noktasında fikri ve heyecanı olana, sorumluluk almak isteyene "buyur gel" dediğini belirten Mandal, 2023'te yapılacak TEKNOFEST'te öğrencilerin projelerini görmek istediğini ifade etti.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 100. yılına hazırlandığını, bu yüzyıla imza atacakların salondaki öğrenciler olacağını söyledi.

Türkiye'nin gençlerden çok büyük işler beklediğini belirten Sayın Kacır, öğrencilerin uzay teknolojilerinde Türkiye'yi öncü ülkelerden biri yapacağını ve derin uzay yolculuklarına milli imkanlarla çıkaracağını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Sayın Kacır, şöyle konuştu:

"Yapay zeka teknolojilerinde Türkiye'yi lider ülkelerden biri yapacak, yapay zekada ve tüm yenilikçi teknoloji alanlarında adil ve insanlık yararına teknolojileri geliştirecek olan yine sizlersiniz. Savunma sanayisinde bugün olduğu gibi bundan sonra da asla kimseye muhtaç olmayacak, en ileri teknolojilere kendi imkanlarıyla erişme kabiliyetine sahip ve elde ettiği kuvveti dünya barışı için geliştirmeye ve değerlendirmeye devam edecek, Türkiye'yi inşa edecek olan bu salondaki öğrencilerimizdir. Takım olacağız, inanacağız, iddia edeceğiz, iddiamızın arkasında duracağız ve inşallah Togg gibi nice eserleri bu güzel ülkeye hep birlikte kazandıracağız. İnşallah Togg'u bir dünya markası yapacağız ama bunu da yine sizinle yapacağız. Bunu yapmak için mutlaka batarya teknolojilerinde lider ülke olacağız. Bunu yapmak için tıpkı insansız hava araçlarında olduğu gibi otomobillerde kullanılan otonom sistemlerde lider ülkelerden biri olmak zorundayız. Bütün bu teknolojileri önümüzdeki dönemde sizlerle, sizler gibi bu yolculuğa çıkmış ve bizimle birlikte olan mühendislerimizle, araştırmacılarımızla, akademisyenlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz.

Bu doğrultuda gençlerin bu yolculukta bizimle olabilmeleri adına pek çok şeye imza attık, atmaya da devam edeceğiz. Dünyanın en büyük teknoloji festivallerini 6 yıldır Türkiye'de düzenliyoruz. 2022'de bir adım attık, TEKNOFEST'i hem Türkiye'de hem de Azerbaycan'da düzenledik. Şimdi 2023 TEKNOFEST'ini İzmir, Ankara ve İstanbul'da düzenliyor olacağız. Dünyada eşi benzeri olmayan bir işe imza atıyoruz. Geçtiğimiz yıl TEKNOFEST yarışmalarına 600 bin öğrencimiz katıldı. 600 bin genç geçtiğimiz yıl robotikten roket yarışmalarına, insansız su altı sisteminden enerji teknolojilerine 40 farklı alanda gerçekleştirdiğimiz yarışmalarda bizimle oldular. Bu yıl inşallah bu rekoru milyon seviyesine çıkarmak istiyoruz. 1 milyon öğrencinin TEKNOFEST yarışmalarına katılmasını ümit ediyoruz. TEKNOFEST yarışmalarından nice bilim insanı, araştırmacı, mühendis ve girişimci yetişiyor, yetişecek."

Kacır, 16. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nın kaybedeninin olmadığını, kazananın Türkiye olacağını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn Mehmet Fatih KACIR, TÜBİTAK Başkanı Sn Prof. Dr. Hasan MANDAL, Dicle Üniversitesi Rektörü Sn Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, Vali Yardımcısı Sn Murat YILDIZ, İl Müdürümüz Sn Murat KÜÇÜKALİ tarafından ödülleri takdim edildi. 180 projenin yarıştığı final yarışmasında, farklı alanlarda 10 proje birinci, 20 proje ikinci, 30 proje üçüncü, 30 proje ise teşvik ödülü almaya hak kazandı.

07-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-2022

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.