DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLERİ “AŞMAK İÇİN HAREKET” PROJESİ İLE AŞIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği’nin destekleri ile başlatılan ’Aşmak İçin Hareket’ kampanyası Diyarbakır’da hayata geçirildi
ENGELLERİ “AŞMAK İÇİN HAREKET” PROJESİ İLE AŞIYORUZ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen programa vali yardımcıları Tuğba Koşal, Remzi Kattaş, Mimar Sinan Batmaz, Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı aynı zamanda 22. Dönem Milletvekili Lokman Ayva, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halil Açar, İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Koçak, ve çok sayıda gönüllü öğrenci katıldı.

Zihinsel engelli öğrencilerin halk oyunları gösterisi ile başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, projenin, engelli ve engelsiz bireyleri bir araya getirerek, sağlıklı bir yaşam için engelli ile engelsiz bireylere aynı anda spor yaptırmayı, engellilerin sporla topluma daha kolay uyum sağlayacağı konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve “engelleri” her anlamda  yıkmayı amaçladığını belirtti.

Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğrencisi ve engelli Milli sporcu Yeşim Erman’ın konuşmasının ardından söz alan Vali Yardımcısı Tuğba Koşal ise, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı lokman Ayva, engelleri birlikte aşacaklarını söyledi. Hor görmeyi, aşağılanmayı beraberce aşacaklarını dile getiren Ayva, “Aziz Diyarbakır’da engelsizlerle birlikte yaşamak istiyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen bu proje ile engelsiz yaşam önündeki engellerin kaldırılması için önemli bir adım atıldığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, “Dicle Üniversitesi olarak Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezini açtığımız günden bu yana bu alandaki çalışma ve projelerin içinde olmaya özen gösterdik. Her yıl üniversitemizin kayıt haftası sürecinde engelli öğrenci ve ailelerine merkezimiz tanıtılarak üniversitemiz hakkında genel bilgiler verilmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu ve Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin “Engelleri Hep birlikte Spor Yaparak Aşalım” pankartı seyircilerden büyük alkış aldı.

Program, engelli ve gönüllü öğrencilerin futbol, voleybol ve basketbol müsabakaları ile devam etti.

Müsabakaların ardından tüm katılımcılar çekilen halay ile görsel bir şölen oluşturdu.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

13-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-201613-04-2016

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.