DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´ÜN DİYARBAKIR´A GELİŞİNİN 80. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Diyarbakır´a gelişinin 80. yıl dönümü törenlerle kutlandı.  İlk olarak Diyarbakır Garı´nda düzenlenen törende, Mustafa Kemal Atatürk´ün Diyarbakır´a trenle gelişi temsili olarak canlandırıldı.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´ÜN DİYARBAKIR´A GELİŞİNİN 80. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

Temsili olarak canlandırılan geliş töreninde Muharip Gazilerin Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na takdim ettikleri Türk Bayrağını Sayın Valimiz öperek; “ Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği en büyük güvencemiz ve geleceğimiz olan gençlerimize Diyarbakır’a teşrifinin 80. yılında şanlı bayrağımızı ilelebet gönderde bağımsız ve hür olarak dalgalandırmak, Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak ve Atatürk’ün emaneti ve mirasını her daim ve her dönem olmak adına teslim ediyorum ” diyerek öğrencilere emanet etti.

 

Diyarbakır Garı’ndaki temsili karşılama törenine Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8.Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, askeri ve mülki erkân ile öğrenciler katıldı. 

 

Temsili karşılama töreninden sonra Bağlar Halk Eğitimi Merkezi Yıldızlar Halkoyunları Ekibinin gösterisiyle devam edildi, ardından Selahaddini Eyyubi Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından Zafer Türküsü Adlı bir şiir okundu. Temsili karşılama töreninde bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanımız, adli, mülki ve askeri erkânın seçkin temsilcileri, hizmet etmekten büyük onur ve mutluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın güzel insanları, kahraman gazilerimiz, aziz şehitlerimizin değerli yakınları, geleceğimiz, güvencemiz, sevgili gençlerimiz.

Cumhuriyetimiz ’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifinin 80. Yıldönümünü bugün Diyarbakır’da büyük bir coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyetimiz ‘in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetimiz ‘in kuruluşundan bugüne devletimiz, milletimiz, bayrak, vatan ve bildiği tüm değerler uğruna hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a 1937 yılında gelişi, Diyarbakır’a olan güveninin, Diyarbakır’ın milli birlik ve beraberliğimiz açısından öneminin bir kez daha vurgulandığı bir buluşma olmuştur.

 

Kurtuluş Savaşı ve Mücadelesinin, diğer tüm iller gibi Diyarbakır taşıyıcısı, egemenlik ve bağımsızlık adına Kurtuluş Savaşı’nın her cephesinde şehit evlatlarını gönderen, milli duruşunun temsilcisi bir merkez olmuştur. Diyarbakır bu duruşuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsünü kazanan, her geldiğinde Diyarbakır evlatlarının bu kahramanlığını vurgulayan ve şüphesiz öğünden bugüne de bu değerlere sahip çıkan, dik duruşuyla en son 15 Temmuz’da Anadolu’nun her köşesindeki vatan evlatları gibi meydanlarda, nöbetlerde dimdik durarak devletine, milletine, cumhuriyetine sahip çıkan bir yer olmuştur.

 

Milli birlik ve beraberliğimizin mührü olan Diyarbakır kültürümüzün, medeniyetimizin irfanımızın da çok önemli bir merkezidir. Binlerce yıllık kadim bir şehrin bilge kimliği, inancımızın aziz şehri ve ülkemizin birlik ve beraberliğinin taşıyıcısı çok önemli merkezi olmuştur.

 

Bugün de Diyarbakır bölgesinde ve ülkemiz genelinde Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatma iradesinde aşılmaz bir kaledir. Terör örgütlerine karşı milletiyle dik duran, bütün ihanet planlarına karşı topyekûn bir vücut olan bir iradenin temsilcisidir. Bu kararlılığı yaşatmak ve geleceğe akan her yılda, her boyutta gelişen Türkiye’nin bu anlamda gelişmiş bir büyük şehri olması iddiasındayız. Bunda da en büyük güvencemiz sevgili gençlerimiz. Üzerindeki ışıltının bu noktadaki aydınlığın ülkemizi çok daha iyi yarınlara taşıyacağına dair inancımız kesindir. Ben Cumhuriyetimiz ‘in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifinin 80. yılında bu duygularla Başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Kahraman gazilerimize sağlık, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Gençlerimizin bu değerlerin taşıyıcısı olarak daha güzel yarınlarda, aydınlık, gelişmiş ve kalkınmış bir Türkiye idealinde en büyük güvencemiz olduğunu bir kez daha belirtiyor, bu duygularla hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

 

 

Tren garındaki töreninin ardından Atatürk’ün Diyarbakır’a gelmesinin 80. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.  Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Valilik Çelenk’inin konulmasıyla başladı daha sonra 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin konulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tören son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

15-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-201715-11-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.