DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıldönümü nedeniyle; İlimizde düzenlenen kutlama programı kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 28 Ekim Çarşamba günü çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı

Anıtpark’ta gerçekleştirilen törene, İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cihan AYDIN, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan SOLMAZ, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale SARAÇ, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan HURATA ile askeri ve  mülki erkan katıldı.

 

Törende Diyarbakır Valiliği, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Çelenklerin ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte tören sona erdi.

 

29 Ekim Perşembe günü ise kutlamalar Valilik Makamı’nda yapılan Tebrikat Töreniyle başladı. Buradaki törende Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ, İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY ve 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ tebrikleri kabul etti.

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin ARZU,İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cihan AYDIN, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan HURATA, askeri ve mülki erkan katılımıyla kutlamalar Valilik önünde devam etti.

 

Kutlama programı İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cihan AYDIN tarafından törene katılan birliklerin, öğrenci gruplarının ve halkın bayramının kutlanmasıyla başladı. 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY bir konuşma yaptı. Vali AKSOY ‘Kendilerine hizmet etmekten büyük onur duyduğumuz aziz Diyarbakırlılar’ şeklinde başladığı konuşmasında; “Cumhuriyet, Atatürk´ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş milletçe varoluş mücadelemizin ve zaferimizin ortak bir eseridir. Bu eser, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin bugünkü nesillere armağanıdır. Cumhuriyet rejimi, yalnızca ülkemizin ve insanımızın değil; aynı zamanda dünyanın ve insanlığın da en doğru tercihi ve en önemli kazanımıdır. Tarih göstermiştir ki, din, dil, ırk, mezhep, coğrafya ayrımı olmaksızın herkesin etrafında kenetlenebileceği en güçlü dayanak, en büyük ortak payda ve en doğru yönetim biçimi, cumhuriyettir” dedi.

 

Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi olduğunu belirten Vali AKSOY, “Bu hedefe ulaşmak amacıyla halkımızın ekonomik ve sosyal kalkınması için çalışırken aynı zamanda kamu düzeni ve güvenliğinin sağlandığı demokratik bir huzur ortamının oluşturulması için de gayret gösterilmektedir” dedi.

 

Vali AKSOY, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu ülkede yaşayan herkes, bu Cumhuriyetin öz evladıdır ve cumhuriyetin eşit derecede sahibidir. Türkiye Cumhuriyeti´nin vatandaşı olarak herkes eşit haklara sahip ve gelecek korkusu olmadan kendini geliştirme hakkına sahiptir. Geçen 92 yıl içerisinde Cumhuriyetimizin kazanımları geri dönüşsüz bir şekilde milletimiz tarafından derinlemesine özümsenmiş ve sahiplenilmiştir. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Ülkemiz, kalkınma, ilerleme ve modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmış ve çağdaş dünyanın saygın bir üyesi haline gelmiştir. Ülkemiz,  demokrasinin standartlarını yükselterek, sosyal ve kültürel farklılıklarını koruyup geliştirmeyi, birliğini, huzur ve kardeşlik ortamını güçlendirmeyi, tüm vatandaşlarının ülke kalkınmasına katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.”

 

Vali AKSOY’un konuşmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yılı nedeniyle yayınladığı mesaj okundu.

 

Öğrencilerin günün anlam ve önemine dair şiir okumalarının ardından, 28 Ekim Çarşamba günü yapılan atletizm müsabakalarında dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Müsabakalarda 1. olan sporculara Başbakan Yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ, 2. olan sporculara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin ARZU, 3. olan sporculara İl Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, 4. olan sporculara 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ tarafından ödülleri verildi.

 

Ödül töreninin ardından törene katılan öğrencilerin ve askeri birliklerin tören geçişiyle kutlama programı sona erdi.

Mehmet OĞUZ        
İl Milli Eğitim Müdür Yrd.


Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.