DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİYARBAKIRLI ÖĞRENCİLERE DEĞERLER EĞİTİMİ AŞILANACAK

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde hayata geçirilen Değerler Eğitimi Projesine, okul müdürlerine verilen bilgilendirme toplantısıyla start verildi. 
DİYARBAKIRLI ÖĞRENCİLERE DEĞERLER EĞİTİMİ AŞILANACAK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’yle ortak yürütülen Değerler Eğitimi Projesi açılış töreni, Büyükşehir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Toplantı salonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, İl Müftüsü Burhan İşliyen, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şubesi Daire Başkanı Şakir Yaman, Dicle Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tahsin Kula, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, Şube Müdürü Ramazan Tekdemir ve 4 merkez ilçeye bağlı okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şube Müdürü Tekdemir: “Fazilet Yüklü Bireyler Yetişmesine Katkı Sunmak İstedik”

Program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Tekdemir’in konuşmasıyla başladı. Tekdemir konuşmasında; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Şubesi olarak, hazırlık aşamasını sizlerle paylaştığımız Değerler Eğitimi Projesi ile ilimiz merkez ilçelerinde okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim kurumları ile bu kurumlara bağlı pansiyon ve yurtlarda öğrenim gören öğrenci gruplarına Değerler Eğitimi alanında Seminerler vermek, Münazara ve fotoğraf yarışmaları düzenlemek, gezi ve benzeri diğer etkinliklerle bireysel ve toplumsal iç huzurun artmasına, fazilet yüklü bireyler yetişmesine katkı sunmak istedik” ifadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aslan: “ Terörün Gençliğimizi Dejenere Etmelerine Biz Eğitimciler Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

Şube Müdürü Tekdemir’den sonra kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan ise, “Göreve başladığım her ilde basın mensuplarının bana sorduğu ilk soru olan ; ‘İlimize ne tür projeleriniz olacak?’ sorusuna benim verdiğim cevap hep aynıdır. Tabi ki öğrencilerin eğitimleriyle ilgileneceğiz ama benim en önem verdiğim proje; Değerler Eğitimi Projesidir. Yani güzel insan yetiştirme eğitimidir. Bakınız bu ülkede 15 Temmuz hain darbe girişimini bu memleketin en zeki ve başarılı çocuklarını kandırarak yaptılar. Değerlerinden ve köklerinden kopararak yaptılar. Değerler eğitimi dini bir eğitim değildir. Değerler Eğitimi; sevgi, hoşgörü, kardeşlik gibi kaybetmeye yüz tutmaya başlayan değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Değerlerimizi kaybettiğimiz andan itibaren teknolojinin kölesi olmaya başladık. Bugün otobüse bindiğimizde bizim yetiştirdiğimiz çocuklar hamile ve yaşlılara yer vermiyorsa değerlerimiz kaybetmişiz demektir. Bu ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak için taşeron terör örgütlerinin gençlerimizi kullanarak onları dejenere etmelerine biz eğitimciler asla ve asla müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Sosyal Hizmetler Şubesi Daire Başkanı Yaman “Belediye Olarak Desteklerimizi Sürdüreceğiz”

Değerler Eğitimi Projesi ortaklarından Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şubesi Daire Başkanı Şakir Yaman ise, “ Öğrencilerimizin ruhen ve bedenen sağlıklarını korumak, aile ve topluma karşı duyarlı bireyler yetiştirmek, değer yargılarımızı ön plana çıkarmak, değerlerimize karşı duyarlılık kazandırmak ve bu değerleri davranışa dönüştürmek hususlarında çalışmalar yapmak bizim sosyal belediyecilik anlayışımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Sosyal belediyecilik anlayışıyla bundan sonra bu tür projelere desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

İl Müftüsü İşliyen: “Din Görevlilerimizi Çocuklarımızla Buluşturmaya Hazırız”

Değerler eğitimini manevi açıdan ele alan bir konuşma gerçekleştiren İl Müftüsü Burhan İşleyen ise, “Özellikle Diyarbakır gibi kadim bir şehirde maneviyatımızı kaybetmemek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Sur İlçesini gezdiğimde dört ayrı kapının önünde dört hamam olduğunu farkettim ve sorduğumda sahabeler şehrine gelen yabancıların şehre abdestsiz girmemeleri için yapıldığını öğrenince çok etkilenmiştim. Böyle bir atanın dedenin torunlarının günümüzde bu değerlerini yitirdiğini görmek inanın çok acı veriyor. Bu nedenle Değerler Eğitimi Projesini çok önemsiyoruz. Müftülük olarak ne zaman isterseniz formasyon almış din görevlilerimizi çocuklarımızla buluşturmaya hazırız” dedi.

İl Müftüsü Burhan İşliyen’in konuşmasının ardından Değerler Eğitimi Proje Koordinatörü Esra Yüksel projenin amacı ve yürütülmesi konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Program; Dicle Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr.Tahsin Kula, okul müdürlerine iyi insan yetiştirilmesi konusunda gerçekleştirdiği sunumun ardından son buldu. 

Değerler Eğitimi Projesi Yoğun Bir Şekilde Devam Edecek

Proje kapsamında; Dicle Üniversitesi, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır İl Müftülüğü, Diyarbakır İli Rehberlik Araştırma Merkezleri, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı uzmanlar tarafından Değerler Eğitimi seminerleri verilecek. Lise öğrencilerine yönelik fotoğraf ve münazara yarışmaları, her okul değerlidir faaliyetleri, okullarda kısa film çalışmalarıyla sürdürülecek olan Değerler Eğitimi bünyesinde öğrencilere; vatanseverlik, hoşgörü, huzur, adalet, barış, aile birliği, yardımseverlik, sabır, sevgi, iyi niyet, empati, sorumluluk, vefa, güven, özgüven, saygı, doğruluk modülleri işlenerek sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  

 

 

 10-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.