DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘GENÇ NİDA KUR´AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA VE HAFIZLIK YARIŞMASI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, ‘Genç Nida Kur´an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması’ programına katıldı. 
‘GENÇ NİDA KUR´AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA VE HAFIZLIK YARIŞMASI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kayapınar İlçe Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleşen programa; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın yanı sıra; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Serkan Batur İle Mehmet Bulut, Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Ensari, Kayapınar İlçe Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Necdet Güler, Diyarbakır İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Av. M. Siraç Öztoprak, Okul Müdürü Vehbi Mustafaoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, “Bugün aynı zamanda tüm dünya ile birlikte bizim ülkemiz de 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor. Ancak ben şunu ifade etmek istiyorum; biz ne zaman ki yaşam olarak düşünce olarak İslam’dan uzaklaşmaya başlamışız, ondan sonra anneler günü, babalar günü, kadınlar günü kutlamaya başlamışız. Oysa bizim inancımızda, bizim dinimizde kadınlar günü sadece 8 Mart değildir. 365 günün her günü kadınlar günüdür. Allah’ın Resulü 1400 yıl önce ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diyerek kadına gerekli değeri vermiştir. Kadın evlattır, kadın yardır, kadın dünyanın en kutsal değeri olan annedir. Dolayısıyla kim ki kadına şiddet kullanıyorsa, kim ki kadını hakir ve hor görüyorsa o kişinin insan olmasından bile bahsetmek anlamsızdır. Çünkü kadın adam gibi adamın yanında değerlidir. Erkek kadınla, kadın da erkekle bir bütündür.  Değerli öğrencilerimiz kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimiz, kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüz, yozlaşmaya başlayan inancımız ancak sizler gibi Kur’an bülbülleriyle tekrar dirilecektir. Misyonunuzun ve vizyonunuzun farkında olun. Belki bugün 8 Mart’ı kutlayan kadınların arasında 28 Şubatta kadınlara zulüm edenler de vardır. Ben 28 Şubat’ta sizin gibi imam hatip lisesi öğrencilerimin meslek lisesi derslerine giriyordum. Sırf kız öğrencilerimi başörtülü derse aldığımdan dolayı cinsiyet ve ırkçılık ayrımı yapmaktan DGM’de terörist muamelesi görerek yargılandım. O gün kadınlarımızın başından, hastanedeki ninelerimizin başından örtüsünü çekip alan insanlar vardı. Oysa bizim kültürümüzde inanan-inanmayan, örtünen-örtünmeyen, dini, dili, ırkı ne olursa olsun bütün kadınlar 365 günü değerlidir.  Başarılı her erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Anadolu İmam Hatip Lisesi ve ÇPL bünyesindeki İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören kız öğrenciler arasında ‘Genç Nida Kur´an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması’ gerçekleştirildi.

 

 08-03-201708-03-201708-03-201708-03-201708-03-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.