DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 97.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Diyarbakır´da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinlikler çerçevesinde coşkuyla kutlandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 97.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Program, Anıt Park´ta Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz çelenginin Atatürk anıtına konulmasıyla başladı. Ardından tören alanına geçildi.

Valilik önünde gerçekleşen programa Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve eşi Hanımefendi Hülya Aksoy, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, kurum müdürleri, öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

ASLAN, “23 NİSAN BU YIL HER YILDAN ÇOK DAHA BÜYÜK ANLAM KAZANMIŞTIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “Bugün burada TBMM’nin açılışının 97. Yıldönümünü ve bu vesileyle çocuklara bugünün bayram olarak armağan edilişini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Bundan 97 yıl önce Mustafa Kemal’in önderliğinde bir Cuma günü Hacı Bayram Veli Camii´nde kılınan cuma namazı sonrası dualarla, Kur´an tilavetiyle Meclis açıldı. Sinop Milletvekili Mehmet Şerif Bey’in en yaşlı üye sıfatıyla açılış konuşmasını yapmasıyla, meclis büyük bir huşu içerisinde ilk toplantısını yaptı. Yüce Meclisimiz, düşmanın yurdun dört bir yanını işgal ettiği bir dönemde, imkânsızlıklar içerisinde kurulmuş bir parlamentodur. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Bu imkânsızlıklar içinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin ortaya koyduğu irade, tükendi denilen bir milletin küllerinden doğarak tarih sahnesinde güneş gibi parlamasını ifade etmiştir. Bu ruh ile açılan meclis, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusuyla bir milleti şaha kaldırıyordu. Bu ruh milli birlik ve beraberlik ruhuydu. Ve 23 Nisan 1920 de top sesleri altında açılan gazi meclis açılışından 96 yıl sonra 15 Temmuz gecesi yine bomba sesleri altında toplanıyordu. Yüce meclisimiz ilk açılışında bombalanmamıştı ama hain kalkışmanın yaşandığı gece halkın iradesi bombalanıyordu. “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” düsturu ile açılan meclis o gece milletin azim ve kararlılığına bir kere daha şahitlik etmiştir. Milletin azim ve kararlılığı birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden gelinebileceğini bütün dünyaya bir kez daha gösteriyordu. Bu yüzdendir ki 23 Nisan bu yıl her yıldan çok daha büyük anlam kazanmıştır” dedi.

ASLAN, “ÇOCUKLARIMIZ AYDINLIK YARINLARIMIZIN GÜVENCESİDİR”

“Çocuklarımıza armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, gazi Mustafa Kemal’in geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza olan sevgisini ve güvenini göstermektedir” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Aslan konuşmasını; “Geleceğimizin aydınlık yüzleri olan sevgili çocuklar! Her yıl 23 Nisan günü tüm dünya çocuklarının imrenerek baktığı bir bayramı kutluyorsunuz. Sizler her şeyin en iyisini ziyadesiyle hak ediyorsunuz. En yaygın, en modem eğitimi hak ediyorsunuz. Sizler bu günümüzün küçükleri yarınlarımızın büyüklerisiniz. Unutmayın ki ülkemizin geleceği sizlere emanettir. Hangi makam ve rütbede olursanız olun, hangi iş ve meslekte olursanız olun, yüreğiniz daima insan sevgisiyle dolu olsun. Değerli meslektaşlarım; yarınımızın büyükleri ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirenler onları yarınlara hazırlayanlar sizlersiniz. Mesleğimizin en büyük hammaddesi olan çocuklarımızı yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı ve kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmek bizim asli görevimizdir. Unutulmamalıdır ki onları bu şekilde yetiştirmek bizi, milletimizi ve insanlığı yüceltecektir. Çok değerli Anne ve Babalar, Çocuklarımız aydınlık yarınlarımızın güvencesidir. Bizler çocuklarımıza özgürlüklerle dolu, eşit, adaletli ve güzel yarınlar bırakmak istiyorsak en büyük görevimiz bu değerlerle yetişmelerini sağlamaktır. En büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak, topluma yararlı özgür bireyler olarak yetişmeleridir. Yarının büyükleri olacak çocuklarımızın milli, ahlaki ve evrensel hedefleri benimsemeleri en büyük temennimizdir. Her biri birer sevgi tomurcuğu olan çocuklarımızın dünyanın neresinde olursa olsun savaş, kan ve gözyaşından uzak mutlu bir hayat yaşaması temennisiyle... Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere birinci meclisin bütün üyelerini, şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, herkesi saygı ile selamlıyorum” şeklinde tamamladı.

Konuşmanın ardından Piri Reis Ortaokulu öğrencisi Yusuf Unat günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Daha sonra Mevlana İlkokulu öğrencisi Hayrunisa Daş, Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlkokulu öğrencisi Hüseyin Efe Umut Narin, Akşemsettin İlkokulu öğrencisi Hilal Dörtyol tarafından 23 Nisan şiirleri okundu.

Program, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan’ın Tören Tertip Komitesini tebrik etmesiyle sona erdi.

 

 24-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.