DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL HAYAT BOYU ÖĞRENME, HALK EĞİTİMİ PLANLAMA VE İŞBİRLİĞİ EKİM AYI KOMİSYONU TOPLANTISI

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Ekim ayı Toplantısı gerçekleştirildi. 
İL HAYAT BOYU ÖĞRENME, HALK EĞİTİMİ PLANLAMA VE İŞBİRLİĞİ EKİM AYI KOMİSYONU TOPLANTISI

21.05.2010 tarihli ve 27587 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 59. Maddesi gereğince; İlimizdeki resmi, özel ve sivil etkinlikleri birlikte planlama ve uygulamaya koyma, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği arttırmak amacıyla yapılan İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Bağlar İlçesi Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Yardımcımız Sayın Tolga Toğan Başkanlığında yapılan toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, İl Maarif Müfettişleri Başkanı Selahattin Kılıçaslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Batur, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Şakir Yaman, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan toplantı, İl Proje Koordinasyon Ekibinden Merve Songür’ün slayt sunumu ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin’in ilimizin il Hayat Boyu öğrenme katılım oranına ilişkin istatistiki verilere ve Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi hakkında gerçekleştirdiği sunum ile başladı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “Yaygın Eğitim Kurumlarının vatandaşlarımızın ve iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılamak açısından STK’lar ile yapacakları iş birliği çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle okuma–yazma kursları ile ilimizdeki okumaz-yazmaz oranlarını en düşük seviyeye çekmek için çalışırken diğer yandan sosyal ve kültürel kurslar ile vatandaşlarımızın bu yönlerdeki ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca ilimizde iş piyasasının ihtiyacı olan ara elemanları kazandırmak için mesleki eğitim kursları düzenlenerek iş piyasasına destek sunmak hedefindeyiz. Hem hayat boyu öğrenime katılım oranlarının yükseltilmesi hem de yaygın eğitim amaçlarının gerçekleşmesi için sizlerle tüm kapsama alanları içerisinde daha fazla işbirliğine ihtiyaç duymaktayız. Yapılan ve yapılacak çalışmalarda vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.

Son olarak konuşan Vali Yardımcısı Tolga Toğan ise, “Bu toplantımızda gördük ki öncellikli konumuz okur-yazar oranının arttırılmasıdır. Elbirliği içinde tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışarak bu sorunu ortadan kaldırmalıyız. Ayrıca Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına oldukça ağırlık vererek çocuklarımızın daha sağlıklı eğitim alarak başarı oranlarını arttırmaları da bizim önceliğimiz arasındadır. Özellikle Halk Eğitim Merkezi müdürlerimiz bu konularda yoğun bir şekilde çalışarak verileri bizlerle paylaşacaklar. Bizler de belirli zaman periyotlarında bu verileri değerlendirip gerekli çalışmaları yürüteceğiz. Özellikle okuma-yazma bilmeyen kadınların tespiti için komisyonlar kurulup gerekli saha çalışmaları yapılarak bu oranın en aza indirilmesi sağlanacaktır. Bu konunun en yakın takipçisi olacağımızı da bilmenizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Soru-cevap bölümüyle devam eden toplantı, Bağlar Halk Eğitim Müdürlüğünün ikramlarının ardından son buldu. 

18-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-2017

 

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.