DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.
İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın Anıt Park’taki Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü.

Kayapınar İlçesi Hantepe Eğitim Şehitleri İlkokulu’nda devam eden törene, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Millet Vekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, kurum yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Hantepe Eğitim Şehitleri İlkokulu öğrencileri Robin Dağ ve Duru Araz tarafından şiirler okunduktan sonra İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, “2018 - 2019 eğitim öğretim yılına başlamanın verdiği coşku, heyecan ve mutlulukla hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerinin ve büyük fedakârlıklarla ilimizde hizmet veren öğretmenlerin heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyorum. Hayatımızda aileden sonra ve en önemli basamak okuldur. Okul bireyi hayata hazırlayan, gelişme ve çağdaşlaşma çabalarını başarıya ulaştıran ve bizleri geleceğe ilişkin hedeflerimize ulaştıracak olan bir eğitim yuvasıdır. Topluma yön veren, insanlığı yücelten, hayatı anlamlandıran bir etkinlik olan eğitim; bireyin, toplumun ve insanlığın geleceği için son derece değerlidir. Özellikle, her geçen gün daha önemli hale gelen bilgi ve teknolojinin etkili olduğu günümüzde, eğitimin ve niteliğinin bu gelişmelere paralel olması büyük bir ihtiyaçtır. İnsana yapılan yatırım en pahalı yatırımdır. İnsan dünyaya bilgiyle donanımlı olarak gelmez. Yaşam boyu devam eden bir eğitime ihtiyaç duysa da özellikle çocukluk dönemi alacağı eğitim ve öğretim açısından en kritik dönemdir. Bizler çocuklarımıza eğitim ortamlarını sunarken bu bilinçle hareket etmeliyiz. Biliyoruz ki çocuğa gösterilen ilgi ve sevgi toplumun en önemli gelişmişlik göstergesidir.

Değerli Meslektaşlarım; Sayın Bakanımızın da dediği gibi "Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın ve lütfen onların gözünden kalbine akan bir şeyler olduğu hissedin." Çünkü verdiğiniz kutlu emeğin ve göz nurunun bedeli, ülkemizin ve insanlığın geleceğidir. Büyük bir özveriyle geleceğe hazırladığımız çocuklarımızın başarısı sizi, bizi, hepimizi mutlu edecektir. Unutmamalıyız ki geleceğimizi şekillendiren ve hammaddesi sevgi olan tek meslek öğretmenliktir. Çocuklarımıza vatan, bayrak, insan sevgisi aşılayıp, insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek bizim en önemli görevimizdir

Sevgili öğrenciler; Öğretmenleriniz sizleri sabırsızlıkla bekliyor. Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Geleceğimizin bilim adamları, yöneticileri, öğretmenleri, doktorları sizler olacaksınız. Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı, kendinizi iyi yetiştirmeli başka bir deyişle çağı yakalamalısınız. Bizler de sizlere bu imkânları sunmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Mustafa Kemal ATATÜRK´ün deyimiyle "Sizler geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizsiniz."

Saygıdeğer Veliler; Sizlerden isteğimiz çocuklarımızın eğitimi için büyük fedakârlıklarda bulunan öğretmenlerimizin yanında olmanız, en değerli varlığınız olan çocuklarınızı emanet ederken onlara destek olmanızdır. Bu destek ve işbirliğini ne kadar yüksek tutarsak çocuklarımızı başarıya o kadar kolay ulaştırırız. Okul çağına gelen her çocuğumuzun eğitim-öğretime erişimini sağlamak, kaliteli bir şekilde eğitimini vererek yükseköğretime hazırlamak, ilgi ve yeteneklerini geliştirmesine fırsat verecek ortamları hazırlamak ve nihayetinde ülkesine bağlı, milletini seven, değerlerine sahip çıkan mutlu bireyler yetiştirmek başta bizler olmak hepimizin görevidir. Unutmayalım ki iyi yetişmiş insan kaynağı ile ülkemizin küresel rekabette yerini alması eğitim sayesinde olacaktır. Son olarak bütün eğitim camiasına yeni eğitim ve öğretim yılında başarılı çalışmalar dilerken, eğitim kalitesinin ve başarının arttırılması için çaba gösteren okullarımıza teşekkür ediyor, tüm yönetici, öğretmen, anne, baba ve sevgili öğrencilerimizi saygı ile selamlıyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aslan’dan sonra kürsüye çıkan Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ise, İl genelinde bin 725 okulda 14 bin 486 derslikle 52 bin 44 okul öncesi 150 bin 876 ilkokul, 157 bin 92 ortaokul ve buna bağlı olarak 100 bin 139 ortaöğrenim olmak üzere bugün 17 ilçede 461 bin öğrencinin okula tanıştığını söyledi.

Güzeloğlu, "İlimiz nüfusunun yaklaşık yüzde 30´una yakın bir oranı teşkil eden bu sayı, aynı zamanda ilimizin ve ülkemizin gücü ve zenginliğidir. Biz inanıyoruz ki her bir çocuk bir dünyadır. Geleceğimizi, daha güzel yarınlara taşıyacak ilimiz ve ülkemizi kalkındıracak milli ve manevi değerlerden başlayarak uluslararası bir kimliği temsil edecek donanıma ulaşacak bir zenginliktir. Bir ülkenin en büyük varlık değeri yetişmiş insan gücüdür, aynı zamanda zenginliğidir. Eğitilmiş genç nüfusu ve insan gücünü bu anlamda geliştiren ülkeler, bugününü ve geleceğini yöneten ve belirleyen ülkelerdir. Eğitimini okul öncesinden başlayarak hayatın her alanında egemen kılmak, süre gelen bir uğraş konumuna taşımak ve bu doğrultuda çalışmak zorundayız. Bu noktada son 16 yıl içerisinde Türkiye eğitimde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşamıştır. Fiziksel altyapılardan teknolojik kullanımına her alanda çok büyük mesafeler alınmış ve okul merkezli bir eğitim, öğrenci merkezli bir yönetim anlayışına ulaşılmıştır. Bugün bütün okullarımızda fiziki koşulların en ideal ve uygun olmasına dönük çalışmalar ve yatırımlar yanı sıra şüphesiz çocuğu bir merkez alan onu özgüveni yüksek, okulla buluşan okulu seven ve şüphesiz eğitimin içinde ailesiyle birlikte bir değer kılan konuma taşımak hedeflenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Daha ötesini Düşlemek ve çalışmak aynı zamanda bizim önceliğimizdir. Her bir çocuğumuzun mutlulukla pekişen ilgi ile güçlenen ve güvenle örtüşen bir konuma ulaşması idealimizdir. Burada bugün teşrif eden anne ve babalardan başlayarak bütün ailenin üyelerini okul ve eğitimin bir parçası haline getirmek onlarla birlikte eğitimi istediğimiz düzeye taşımak temel beklentimizdir. Buna dönük olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da çok önemli çalışmalarımız var. Öncelikle okulu güvenli bir okul haline getirmek, sadece okul sınırlarıyla değil okul çevresiyle bir bütün olarak ele almak, eğitim öğretimi olumsuz yönde etkileyen bütün olumsuzluklardan okulu arındırmak, öğrenci ve öğretmenlerimizi bunun dışında sağlıklı bir eğitim ortamında buluşturmak temel önceliğimizdir. Okulların merkez alındığı bu yaklaşımla öğrencilerimizin okulla buluştuğu her anı verimli, anlamlı ve değerli kılmak da beklentimizdir. Bu noktada çok değerli öğretmenlerimizin bu heyecanı ve aşkı taşıdığını biliyoruz. Öğretmenlik hem kültürümüzün, hem inancımızın, hem de sosyal hayatımızın en önemli kavramları ve mesleğidir. Hepimiz eli öpülesi öğretmenlerimizin eseriyiz. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl başlattığımız eğitim kalitesinin dönüşümü ve her alanda iyileştirilmesi alanındaki çok başarılı çalışmaların artarak devam edeceğini ve değerli öğretmenlerimizin gayretiyle okul yönetiminin bu alandaki sorumluluğu ve bilinçli yönetimi ile çok daha iyiye, öteye ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından çeşitli ezgilerin seslendirilmesiyle devam eden program,  Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından 3/G sınıfında yılın ilk dersinin verilmesiyle son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.