DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´ÜN DİYARBAKIR´A GELİŞİNİN 81. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Diyarbakır´a gelişinin 81. yıl dönümü törenlerle kutlandı.  İlk olarak Diyarbakır Garı´nda düzenlenen törende, Mustafa Kemal Atatürk´ün Diyarbakır´a trenle gelişi temsili olarak canlandırıldı.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´ÜN DİYARBAKIR´A GELİŞİNİN 81. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

Temsili olarak canlandırılan geliş töreninde Muharip Gazilerimiz’in Türk Bayrağı’nı Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na teslim etmeleri ve Vali Güzeloğlu’nun Türk Bayrağı’nı Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olduklarını ifade ettiği gençlere emanet etmesi ile devam etti.

Diyarbakır Garı’ndaki temsili karşılama törenine Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, askeri ve mülki erkân, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adnan Hurata, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Temsili karşılama töreninde Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimizden Merve Akman “Birlik” adlı şiiri okuduktan sonra bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, Cumhuriyet Başsavcım, adli, mülki, askeri erkanın seçkin temsilcileri, kahraman gazilerimiz, aziz şehitlerimizin çok değerli yakınları, Diyarbakır’ımızın sivil, sosyal ve siyasal kesiminin değerli temsilcileri, sevgili öğrenciler. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifini, bugün Diyarbakır olarak yaşamanın ve bu yıl dönümünde onun en büyük eseri Cumhuriyete sahip çıkmanın, bağımsızlığımızın simgesi bayrağımızı, inancımızın simgesi ezanımızı, sonsuza kadar semalarda yaşatacağımıza dair kararlılığımızı paylaşmanın sorumluluğu içerisindeyiz. Sözlerimin başında sahip olduğumuz bu değerleri, özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı, bizlere canlarıyla emanet eden ve bu sorumluluğu bizlere veren başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.

Millet olarak en büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak ve bu değerleri sonsuza kadar yaşatacağımızı bir kez daha haykırıyorum.  Diyarbakır, Türkiye’nin geleceğe doğru kutlu yürüyüşü olan 2023, 2053 ve 2071 olarak tanımladığımız, tarihimizin önemli dönüm noktalarına doğru akacak ve sonsuza kadar payidar olacaktır. Diyarbakır, büyük milletin birlik ve beraberliğinin mührü ve kalbidir. On binlerce yıla dayanan bir medeniyet geçmişinin, kültürün, tarihin, zenginliğin, kardeşliğin adıdır. Bu değerleri yaşatan ve bu değerleriyle var olan Diyarbakır, bu güne kadar ki süreçte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem kolordu komutanı olarak görev yaptığı dönemde hem de Cumhuriyeti kurması ve sonrasındaki görevlerinde Diyarbakır ile Gazi´nin buluşma heyecanını yaşamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Diyarbakır’a her gelişinde büyük bir destek ve içtenlik ile karşılanmıştır.

Bugün bizler, özellikle sevgili gençler, bu değerleri yaşatırken geçmişte Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne, bu değerleri yaşatmak uğruna başta en değerli varlıkları olan, canlarını feda eden bütün şehitlerimizi unutmadan, bu kahramanlarımızın anısına bize emanet edilen değerleri sonsuza denk yaşatma kararına sahip çıkmalıyız.

Bu büyük milletin ve devletin içte ve dışta, başta terör örgütü PKK, FETÖ ve benzerlerinin, iş birlikçilerinin, ihanet çevrelerinin süre gelen bu anlamdaki ihanetlerine karşı, en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu unutmamalıyız. Bizler, bir ve beraber oldukça ve İnşallah hep böyle kaldıkça bütün bu tehditleri bertaraf edeceğiz. Her gelecek gün, daha güçlü bir şekilde sonsuza akacağız.

Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte dünya barışına katkıda bulunan, insanlık değerlerini savunan ve bu anlamda bu değerleri temsil eden, bugün ülkesinde yaklaşık beş milyona yakın savaştan ve acıdan kaçan insanlara ev sahipliği yapan, bu medeniyet değerlerini tüm dünyaya sunan bir ülkedir. Bu büyük millet sofrasını, gönlünün kapısını açan ve bu gün dünya üzerinde bütçesi ve milli gelirine göre mağdura, mazluma, evsiz, yurtsuz, vatansız olana en fazla yardımı yapan bir millettir.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu kararla geleceğe doğru her geçen gün daha güçlü bir şekilde akıyoruz. Şüphesiz ki gelecek her gün, bu değerleri taşımanın yanı sıra daha güçlü, daha kararlı ve sadece bölgesine değil küresel ölçekte de belirleyen bir ülke olma iddiasını taşıyoruz ve inşallah bu hedefimize de her geçen gün daha yaklaşıyoruz.

Bu büyük ve kutlu yolculuğumuzda, şüphesiz bu dönüm noktalarında da bu büyük değerleri bize armağan eden ve emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifinin bu yıl dönümünde, Diyarbakır’ın bu kararlılıkla bütün bu değerlere sahip çıktığını, bu sorumluluğun idrakinde olduğunu ve sevgili gençlerimiz başta olmak üzere, Türkiye’nin geleceğe doğru büyük yürüyüşünde Diyarbakır’ın birlik ve beraberliğin mührü olan bir şehir olduğunu belirtiyor bu duygu ve düşüncelerle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Sur Halk Eğitim Merkezi İskenderpaşa İlkokulu Minikler Halkoyunları ekibi yöremize ait geleneksel halk oyunlarını sergiledi.

Tren garındaki törenin ardından Atatürk’ün Diyarbakır’a gelmesinin 81. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.  Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Valilik Çelenk’inin konulmasıyla başladı daha sonra 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin konulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tören son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

15-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.