DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

İlimizde yayın yapan Tigris Haber Gazetesi’nin 10 Ocak 2019 tarihli nüshasında, “Bir Okulda 4 Okul Var” başlıklı röportaj-haber içeriğinde, Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan YILDIRIM’ın “ilimizde bazı okullarda öğrencilerin 50-60 kişilik sınıflarda ders gördüğünü, Diyarbakır’da bırakın tekli eğitimi, ikili eğitime dahi geçilmesi büyük bir başarı olacaktır. Çünkü bir okul içinde 4 okul var. Böylesi bir ortamda çocuklarımız nasıl bir eğitim alacak…. Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı il bazında başarı sıralamasında Diyarbakır son sırada bulunmaktadır. Oysa ki Türkiye’deki bütün çocuklarımız aynı yeteneklere ve zekaya sahiptir. Ancak Edirne’de veya Adana’daki okul imkanlarının kapsamlı olması, Diyarbakır’da ise bu imkanların olmaması buradaki çocuklarımızın eğitim ve yeteneklerini keşfetme konusunda geride kaldıklarını tespit ettik. Diyarbakır’da binaların içerisinde dört beş okulun sıkıştırılması hatta 20-30 kişilik sınıflarda 50 kişi eğitim alıyor ise Diyarbakır’ın eğitimde bu kadar geri olması şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandığı belirtilmiştir. 

            Söz konusu beyanatlar ve haber içeriğinde yer verilen, ilimiz ile ilgili bilgiler gerçeği yansıtmamakla birlikte, ilgili ve yetkili makamlardan teyit edilmeden, açıklama sahibi tarafından yapılan sübjektif bir değerlendirmedir. 

            Gazete haberi içeriğinde yer alan “Bir okulda 4 Okul Var” iddiasına ilişkin olarak, ilimiz Sur ilçesinde yaşanan olaylar nedeniyle binası zarar gören Alpaslan Anadolu Lisesi ile güçlendirme kapsamına alınan aynı ilçe Şehitlik İlkokulunun öğrencilerinin eğitim öğretime devam edebilmeleri için, okulun yakın mesafede bulunması ve öğrencilerin ulaşımda problem yaşamayacak olması nedeniyle Yenişehir ilçesi sınırları dahilinde bulunan Katip Çelebi İlk/Ortaokulu olarak kullanılan binanın, uygun şartlar sağlanmak ve idareci odalarında tasarrufa gidilerek dersliğe çevrilmesi suretiyle oluşan yeni derslikleri geçici süreyle tahsis edilmiştir. 

            Bu duruma rağmen, derslik başına düşen öğrenci sayıları, Katip Çelebi İlkokulu için 31, Katip Çelebi Ortaokulu için 31, Şehitlik İlkokulu için 28, Alpaslan Anadolu Lisesi için ise 36 olmuştur. 

            Yapılan açıklama ve detayında verilen bilgiler gerçekleri yansıtmamakla birlikte, müdürlüğümüzden talep edilmeyen, kaynağı belirsiz ve sübjektif değerlendirme sonucu basın ile paylaşılmış bir veridir. Çünkü ilimizde “Derslik Sayısının 14.129, Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayılarının, İlk/Ortaokullarda 31, Genel Ortaöğretimde 39, Mesleki ve Teknik Eğitimde ise 26 olduğu ve bu bilginin kamuoyu ile paylaşılan bir bilgi olduğu müdürlüğümüze ait internet sayfasının incelenmesi halinde de görülebilecektir. 

            Bunun yanında ilimizde yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesini arttırmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalarımız, okul öncesi çağ nüfusu kapsamında bulunan çocuklarımızdan başlayarak, örgün eğitim dışına çıkmış vatandaşlarımıza yaygın eğitim yoluyla ulaşmaya kadar geniş bir çerçevede sürdürülmektedir. 

            Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşleri Hanımefendi’nin himayelerinde yürütülen “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında açılan kurs ve okur yazar olması sağlanan vatandaş sayısında açık ara ile Türkiye’de 1. sırada yer aldığımız, okul öncesi eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde olduğumuz, Diyarbakır ilinin okul sportif faaliyetlerinde Türkiye 2. si olduğu tüm kamuoyu tarafından bilinirken ve ilimize kazandırılan okul ve derslik sayılarına ilişkin veriler sabit iken, Diyarbakır’ın eğitimdeki yükselişini görmeyen ve başarıyı göz ardı eden Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan YILDIRIM’ın, ilimiz eğitimine ilişkin yapmış olduğu açıklamalar manidar olmakla birlikte, başta kendi sendikasına üye olan çalışma arkadaşlarımız ile birlikte, tüm eğitim camiasının sarf ettiği çaba ve enerjiyi yok saymanın yanında, büyük bir haksızlık olmuştur. 

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

 

                                                                                                       

Hasan ASLAN

                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.