DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İNSANLIĞIN GELECEĞİ TARIMA GENÇ İŞGÜCÜ DESTEĞİ

İNSANLIĞIN GELECEĞİ TARIMA GENÇ İŞGÜCÜ DESTEĞİ

Ergani Selahattin Eyyubi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile Ergani Belediyesi arasında; Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri ve Seracılık alanlarında iş birliği protokolü imzalandı.

 

Ergani Belediyesi'nde düzenlenen imza törenine Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Ahmet KARAASLAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat KÜÇÜKALİ, Ergani İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet ATABEY ve Ergani Selahattin Eyyubi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ferit KADERCİ katıldı.

 

700 dönüm arazide tarla bitkileri; buğday ve mercimek ekimi yapılacak, ayrıca seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği yapılacak olan 2 yıl süreli protokol ile Tarım Teknolojileri alanı olan okulun, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; Tarım Teknolojileri Alanının yeterliklerine sahip sorumlu, nitelikli eleman gücünün yeni teknik ve yöntemlere dayalı olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu amaca hizmetle okula tahsisli bütün tarımsal alanların ekonomiye kazandırılması için gerekli olan bütün giderler Ergani Belediyesi tarafından karşılanacak. Alanların hasadı yapıldıktan sonra elde edilen kar okulun aile birliği hesabına aktarılacak.

 

 

İmza töreninde; Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Ahmet KARAASLAN, Tarımın ne kadar önemli olduğunun son zamanlarda korona virüs pandemisi, küresel ısınma ve Ukrayna- Rusya savaşı ile beraber çok daha ön plana çıktığını vurgulayarak, "Bu anlamda tarımın vazgeçilmezliği, tarıma yatırım yapılması bütün ülkelerin birinci gündem maddesi oldu. Ülkemize baktığımızda, tarımsal anlamında en büyük sıkıntılardan biri personel bulunamamasıdır. Bu anlamda tarım ve meslek lisesinden mezun olan gençlerin bilgili ve donanımlı yetişmeleri, bunların sahaya çıkması ve genç nüfusun da tarımla ilgilenmesi, geleceğimiz açısından son derece önemlidir. Bu öğrencilerin yetiştirilmesi, kurumlarımızda staj görmesi anlamında biz de her türlü katkıyı sağlayacağız" diye konuştu.

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.