DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Törenlerle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün Başöğretmenlik unvanını kabulünün 86. yılı ve bu günün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmasının 34. Yılı; ilimizde yapılan bir dizi etkinliklerle kutlandı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Törenlerle Kutlandı

İlk tören İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan HURATA’nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

Cahit Sıtkı TARANCI Kültür Merkezi’nde devem eden törene; İl Valisi Hüseyin Aksoy,7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Vali Yardımcısı  Mehmet DEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ile İlimizde görev yapan Kurum Müdürleri, Öğretmen, Öğrenci ve Veliler katıldı.

Cahit Sıtkı TARANCI Kültür Merkezindeki tören Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve Türk Milli Eğitimine hizmetleri geçen ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Ramazan ÖĞÜTEL ve emekli öğretmenler adına Aydın ATLI’ nın konuşmalarının ardından öğrencilerin şiir okumasıyla devam edildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan HURATA yaptığı konuşmada “Nasıl ki, her bir insanın hayat kaynağı bir anneyse, medeniyetleri, devletleri, toplulukları doğuran, besleyen, büyüten ve geleceğe taşıyanda öğretmenlerdir. Liderleri yetiştiren, Komutanları yetiştiren, bütün bilim adamlarının ilk harcını koyan öğretmenlerdir. Tüm bunları yaparken, kendinden her türlü fedakârlıkta bulunmak zorunda kalan da öğretmenlerdir. Evet, özüyle ifade edersek öğretmenlik mesleği fedakârlıktır. Sevgi işidir, yürek işidir. Siz yürekli arkadaşlarımızla birlikte ülkemizi, coğrafyamızı güzel ve huzurlu günlere taşıyacağız. Çünkü biz, kılıçtan keskin kalemi olanlarız. Çünkü biz, her sorunun çözümüne bir sözü olanlarız. Çünkü biz, toplumun aydınlık yüzü ve aydınlık geleceğiyiz.” dedi.

İl Valisi Hüseyin AKSOY ise yaptığı konuşmada “Öğretmenlik dünyanın kutsal ve en saygın mesleklerinden birisidir. Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir, öğretmenlik sadece belli fakülteleri bitirmiş kişinin yaptığı ve yapacağı bir meslek alanı değildir, hatta kendisine verilen programı takip eden de değildir. Öğretmen vicdan ve sorumluluk sahibi, ülkesinin geleceği için fedakârca çalışan her yerde ve her şartta bilimin her alanını yaşayan ve yaşatandır .” dedi.

Adaylığı yeni kalkan öğretmenlerimizin yemin töreninden sonra emekliye ayrılan öğretmenlerimize hizmet övünç belgelerinin verilmesinden sonra Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerden oluşan koronun birbirinden güzel seslendirdikleri şarkıların ardından buradaki tören sona erdi.

     Tören kapsamında Atatürk Stadyumunda Valilik ve İlimiz basın mensuplarından oluşan karma takım ile öğretmenlerden oluşan takım arasında futbol maçıyla devam edildi. Daha sonra Milli Eğitim Müdürümüz Adnan HURATA ve beraberindeki öğretmenler İl Valimiz Hüseyin AKSOY’ u makamında ziyaret etti.


Medet AYDIN 
Milli Eğitim Müdür Yrd.Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.