DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

   İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

 

19 Mayıs; Ülkenin dört bir tarafının işgale uğradığı, umutsuzluğun hakim olduğu ve yabancı devletlerin egemenliği altına girmenin çözüm olarak tartışıldığı bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ayak basması ile bağımsızlık meşalesinin yanmaya başladığı günün adıdır.

 

Samsun'da 19 Mayıs'ta başlayan bu direniş mücadelesi daha sonra Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas'ta Milli bir mücadeleye dönüşmüş. "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolası yurdun tamamına dalga dalga yayılmıştır.

 

19 Mayıs günü başlayan Milli Egemenlik ve Milli Bağımsızlık Mücadelesi her türlü yokluğa ve imkansızlığa rağmen Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde milletin kenetlenmesiyle başarıya ulaşmıştır. Büyük bir destan yazılarak önce Kurtuluş Savaşı ile düşman yurttan kovulmuş daha sonra da Cumhuriyet ilan edilerek, şanlı bayrağımızın yurdun üzerinde özgürce dalgalanması sağlanmıştır.

 

Sevgili Gençler; 19 Mayıs 1919'da yanmaya başlayan meşale, yolumuzu aydınlatmaya ve bizlere ilham olmaya devam etmektedir. 102.yıldönümünü kutladığımız bu bayramı Gazi Mustafa Kemal Atatürk sizlere armağan ederken, iki yıl sonra 100.yılını kutlayacağımız Cumhuriyet'i sizlere emanet etmiştir. Bilimin ışığında ülkemizi yarınlara sizler taşıyacaksınız. Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olan siz gençlerin ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkaracağınızdan ve bu uğurda durmadan çalışacağınızdan şüphemiz yoktur.

 

Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını, Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 

 

                                                                                              Yüksel ARSLAN      

                                                                                         İl Milli Eğitim Müdürü

 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.