DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN DİYARBAKIR'IN FETHİ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN YÜKSEL ARSLAN'IN DİYARBAKIR'IN FETHİ MESAJI

Diyarbakır, Mekke'nin Fethi'nden dokuz yıl sonra içerisinde bine yakın sahabenin bulunduğu İyâz b. Ganem komutasındaki İslam ordularının, Anadolu'da fethettikleri ilk şehirdir.

İslam medeniyetinin Anadolu'daki ilk kapısı olan Diyarbakır'ın Fethi, aynı zamanda daha sonraki 1071 Malazgirt Zaferi ve 1453 İstanbul'un Fethi'nin de müjdecisi konumundadır.

Diyarbakır'ın Fethi'ni gerçekleştiren sahabeler sadece Diyarbakır'ı değil tüm Anadolu'nun kapılarının aralanmasına vesile olmuş ve Anadolu'nun İslamlaşmasının önünü açmışlardır.

Mayıs ayı hem Diyarbakır'ın Fethi hem de iki gün sonra kutlayacağımız İstanbul'un Fethi dolayısıyla önemli bir aydır. İslam medeniyetinin Anadolu'da yayılmasıyla ilgili üç tarih çok önemlidir. Birincisi 639 Diyarbakır'ın Fethi, İkincisi 1071 Malazgirt Zaferi ve üçüncüsü de 29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi'dir.

Hazreti Elyesa, Zülkifl Peygamberlerin ve yüzlerce sahabenin kabrinin bulunduğu Diyarbakır şehri, İslam medeniyetinin önemli inanç ve kültür merkezlerinden birisidir.

Diyarbakır'ın Fethi'nin 1382. sene-i devriyesinde bizlere buraları vatan yapan ve ebediyete irtihal eden İyâz bin Ganem, Halid bin Velid, Hz. Süleyman ve 27 sahabe başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Diyarbakır'ın Fethi mübarek olsun.

 

Yüksel ARSLAN       

İl Milli Eğitim Müdürü

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.