DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ MURAT KÜÇÜKALİ'NİN, İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

İL MÜDÜRÜMÜZ MURAT KÜÇÜKALİ'NİN, İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Gazi Meclisimiz tarafından 102 yıl önce Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'mız, tarihin en şanlı destanlarından biri olan "Milli Mücadele"nin, büyük şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış, aziz milletimizin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine duyduğumuz sadakat bağının en güzel ifadesidir.

 

İstiklal Marşı'mız topyekûn kurtuluş mücadelesi veren milletimizin ruh halinin yazılı olarak kayıt altına alan paha biçilemez bir eserdir. İstiklal Marşı'mızın her satırı, milletimizin iradesinin ve sarsılmaz kararlılığının ispatıdır. Gölgesi vatan toprağına, sevdası ulusumuzun gönlüne düşen bu ruh kudreti ezelden ebede bir fermandır. Aziz milletimizin hürriyet hakkı için hakka yeminidir.

 

Milli Mücadelenin manevi önderlerinden olan, milli bir şair, ideal bir öğretmen ve politikacı, büyük şair, Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı bu marş, merhum Mehmet Akif Ersoy'un sağlam karakterinin, vatan ve millet sevdasının en büyük yansımasıdır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif ERSOY'u, bu güzel şiiri İstiklal Marşı'mız olarak oy birliği ile kabul eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birinci TBMM üyelerimizi, ilk günden bu güne istiklal uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

 

Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.