DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 95. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni ilimizde büyük bir coşkuyla kutlandı. 
İlimizde 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Tören, İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan Hurata’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Valilik önünde devam eden programa, İl Valisi Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgenaral İbrahim Yılmaz, 2.BHHM Tümg. Atilla Darendeli,  Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör, 16. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Serra Bucak, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Cihan Kart, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı  Mustafa Arık, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata’nın yanı sıra askeri erkân, çok sayıda yönetici, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların yoğun katılımıyla başladı.

Törende ilk olarak günün anlam ve önemini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan Hurata konuşmasında, “ Bugün, TBMM’nin açılışının 95. Yılını kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920 gününü milletimize hem Milli Egemenlik hem de Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, Bu yönüyle de büyük bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir. 23 Nisan 1920 günü, TBMM’nin açılması; Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Mustafa Kemal Atatürk, bu günün küçükleri yarının büyükleridir diyerek sizlere vermemiz gereken önemi en güzel şekilde ifade etmiştir. Mevlana’lar, Yunus Emre’ler Ahmed Arifler, Ali Emiriler, Cahit Sıtkılar da sizler gibi bir zamanlar çocuktu. Dünün çocukları yine dün yetişip büyük işler başardı. Sizde bu büyük başarıları çoğaltıp bu vatanı, en büyük vatan, bu milleti de milletler içinde en büyük millet yapmayı en yüce görev olarak bilmelisiniz. Bunu da başaracak olanlar bu günün çocukları olan sizlersiniz. ” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan Hurata’nın konuşmalarının ardından öğrencilerin 23 Nisan’ın anlamına uygun yaptığı konuşmalar ve okudukları şiirlerin ardından okul gösterileri sergilendi. TRT Türk Halk Müziği Çocuk Korosu Konseri,  stilize ve geleneksel halkoyunları gösterisiyle tören sona erdi.

 

Medet AYDIN         
İl Milli Eğitim Müdür Yrd.


Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.