DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI PROGRAMI DÜZENLENDİ

İLİMİZDE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI PROGRAMI DÜZENLENDİ

            Anıt Park Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel; "Bugün milletimiz için tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Türkiye büyük Millet Meclisinin açılışının 101. Yıldönümü ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için toplanmış bulunmaktayız.

Bugün aslında bundan 101 yıl önce, tarih sahnesinden silinmek istenen bir halkın "milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" düsturuyla büyük imkansızlıklar içerisinde olmasına rağmen azim ve kararlılığıyla ulusal egemenliğine sahip çıktığı günün yıldönümüdür.

Bugün millet iradesinin yegane temsilcisi, istiklal mücadelemize yön vermiş, birlik ve beraberliğimizin tecelligahı olan gazi meclisin bir Cuma günü dualarla açıldığı günün yıldönümüdür.

Bugün hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği günün anlamını, önemini ve coşkusunu gururla yaşadığımız, ilelebet yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı günün yıldönümüdür.

23 Nisan 1920 günü Mustafa Kemal önderliğinde vatanın her bölgesinden türlü imkansızlıklarla, hayatlarını riske atarak Ankara'ya gelen milletin temsilcileri halkın dualarıyla yok edilme tehlikesi altında meclisi açtılar. Meclis önemli kararlara imza atarak, yurdumuzun işgalden kurtarılmasında önemli görevler üstlendi.

Kurtuluş savaşında dünyanın en güçlü devletleri karşısında, bütün olumsuzluk ve zorluklara rağmen aldığı yerinde kararlarla hem askeri alanda zaferler kazanmış hem de yaptığı antlaşmalarla bu zaferleri siyasi anlamda taçlandırmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ilk günden bu güne halkın iradesinin temsil edildiği halkın iradesinin üstünde hiçbir gücün tanınmadığı bir konumdadır.

Sevgili çocuklar!

Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan ve Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yarınımızın teminatı olan sizlere armağan edilen bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, coşkunuzu ve sevincinizi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Sizler yaşamın anlamı, mutluluğu ve güzelliğisiniz. Varlığınız ile yaşamımızı zenginleştiriyor, yarınlarımızla daha sağlam bağlar kurmamızı sağlıyorsunuz. Yüreklerinizdeki sevgi, gözlerinizdeki ışıltı, yüzünüzdeki gülümseme hiç eksilmesin.

Çocukluğunuzu en iyi biçimde yaşayabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak, haklı beklentilerinize yanıt verebilmek, sorunlarınıza çözüm üretmek, en iyi koşullarda eğitim görmenizi sağlamak bizlerin en önemli görevidir. Bizler sizlere daha güzel günler bırakmanın gayreti içindeyiz.

Değerli Anne ve Babalar!

Bugün yaşadığımız vatanı kuranların bizlere bıraktığı en büyük miras milli egemenliktir. Bizler çocuklarımızı müreffeh bir geleceğe taşımak istiyorsak bu mirasa sahip çıkıp çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Bizler çocuklarımızı evlatlarımızı millî ve manevi değerlerine bağlı, evrensel değerlerin bilincinde, vatan ve millet sevgisiyle yetiştirmeliyiz. Çünkü onlar bu günün küçükleri yarınımızın büyükleridir.

Bizler öğretmenler olarak çocuklarımızı, çağına yön verecek bilgi ve beceriye sahip, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyor ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için eğitimin bütün olanaklarını kullanıyoruz.

En büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak, topluma yararlı özgür bireyler olarak yetişmeleridir.

Bu yıl yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle sınırlı sayıda kişi ile burada toplanmış olsak bile hepimiz yüreklerimizde bayramı büyük bir coşkuyla yaşıyoruz. Salgından çocuklarımız da oldukça fazla etkilendiler. Okullarından ve arkadaşlarından ayrı kaldılar.

Bugün bu özel bayramlarını kutladığımız çocuklarımızdan biraz daha sabretmelerini, açıklanan tedbirlere uymayı sürdürmelerini istiyoruz. Tedbirlere ne kadar uyarsak çocuk seslerinin yankılandığı okullarımıza o kadar erken kavuşuruz.

Hep beraber alanlarda şenlik havasında kutlayacağımız okullarımızı bayrak ve balonlarla süsleyeceğimiz çocuk bayramlarına en kısa zamanda kavuşmak temennisiyle...

Tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bu müstesna çocuk bayramını gönülden tebrik ediyorum."

Bu güzel ve anlamlı bayram günü vesilesiyle İstiklal Harbimizin Başkomutanı, TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum." dedi.

İlimiz Yenişehir İlçesi 5 Nisan İlkokulu öğrencilerinden Enhar Durgun 'Atatürk Çocuk Olmuş' ve Nude Turkekul 'Çocuk Bayramı' adlı şiirleri okuduktan sonra program sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

 23-04-202123-04-202123-04-202123-04-202123-04-202123-04-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.