DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE "SINAV KAYGISI VE PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK" SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Diyarbakır Valiliğimizin düzenlediği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde ilimizdeki 4 merkez ilçenin 12. sınıf öğrencilerine ve Rehberlik Alan Öğretmenlerine seminerler verildi.
İLİMİZDE

Seminere Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Vali Yardımcısı ve Bağlar Kaymakamı Nihat Karabiber, İl Milli Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Feysel Taşçıer, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Songül Kalyoncu, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri ile 12 sınıf öğrencileri katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen seminer, İstiklal Marşının okunması ve Saygı Duruşunun ardından öğrencilere seslenen Müdürümüz Doç. Dr. Feysel Taşçıer; "Bugün Hasan Kalyoncu Üniversitesi desteği ile öğretmen ve öğrencilerimize yönelik maddi ve manevi olarak ilimize ve Milli Eğitim camiamıza desteklerini bir kez daha gösteren özel ve önemli bir buluşma için bir aradayız.

Birazdan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Klinik Psikolog Dr. Mehmet Dinç hocamız sizlere sınav kaygısı, psikolojik dayanıklılık ve motivasyon üzerine deneyim ve bilgilerini paylaşacaktır.

İl Milli Eğitim müdürlüğü olarak bizler gece gündüz demeden çocuklarımızın ülkemize ve insanlığa yararlı birer yurttaş ve insan olması için çaba göstermekteyiz.

Sevgili Gençler,

İnsanlığın ve ülkemizin sizlere çok ihtiyacı var. Göstereceğiniz hizmetler ve elde edeceğiniz başarılar bizlerin geleceği olarak sizlerin elinde olacaktır.

Sınavlar elbette her şey demek değil, ancak büyük emekler vererek geleceğiniz için mücadele ederken doğru kararlar vermenize destek olmak ve bunun için gerekli donanımı elde etmenize yardımcı olmak bizlerin görevi. Sadece başarmanın tek bir ideal ve hedef haline getirileceği bir düşünce eksik ve yanlış olur.

Sağlıklı mutlu ve en önemlisi de hangi işle meşgul olursak olalım o işin hakkını en iyi şekilde verebilmek aslolandır.

 Sevgili Gençler,

Hayatınızda karşılaşacağınız zorlukların hepsi birer sınav özelliği taşır. Bu zorluklara karşı güçlü ve karalı bir şekilde duruşunuz ve mücadeleniz yarınlarımıza umutla bakmamıza vesile olacaktır. Bu vesileyle bizlere her türlü destekleriyle katkılarda bulunan Hasan kalyoncu Üniversitesinin değerli yönetici ve hocalarına şükranlarımızı sunuyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Feysel Taşçıer'in ardından Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Sayın Hasan Basri Güzeloğlu "Hasan Kalyoncu'nun servetini genç nesillerin iyi yetişmesine harcadığını söyledi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin dünya çapında en iddialı bilim kurum ve kuruluşlarıyla yarışabilen bir noktada olduğuna vurgu yapan Sayın Güzeloğlu, "Yenilikçi ve girişimci olarak kendini tanımlayan gerçekten bunu hak eden sadece ders ve eğitim verdiği öğrencilerine değil; ülkenin genelinde eğitim kalitesinin iyileştirilmesinde bir misyon edinen bir üniversite var. İşte bugün de öylesi bir anlayışın sonucunda gerek sınava girecek genç ve sevgili öğrencilerimize, gerekse onları eğiten rehber öğretmenlerimize dönük bir eğitim faaliyeti Diyarbakır'da var" dedi.

"Üniversiteler ülkeleri geleceğe taşıyan merkezlerdir"

Üniversitelerin artık sadece eğitim veren değil; değer üreten, çevresinin gelişmesinde ve kalkınmasına öncülük eden bu anlamda çevresi ve ülkesini geleceğe taşıyan merkezler olarak gördüklerini ifade eden Sayın Güzeloğlu, "Üniversite, yerelden evrensele her düzeyde birey yetişimini ve bireyin dünya ile iletişimini sağlayan buna hazırlayan bir merkezdir. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın hazırlayıcısı sağlayıcısı ve sürdürücüsü bir eğitim merkezidir. Bugün 21. yüzyılda bilgi ekonomisini konuşan, bilgi temelli gelecek tasarımlarında ülkelerin birbirleriyle yarıştığı alanlara tanık olan ve belirleyici bilgiye sahip olanın yönettiği bir süreci yaşıyoruz. Bu anlamda üniversiteler sadece belli bir mekân sınırı içinde kalan değil bunun çok ötesine ulaşan ve ulaşabilen kurumlar olmak zorundadır" şeklinde konuştu.

"Öğrenciler en önemli emanetimizdir"

Diyarbakır'daki bütün hizmet alanlarının ve bütün çabalarının temelinde eğitim olduğuna dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, "İnsandan başlayarak toplumu belirleyen tanımlayan ve tamamlayan bir alan eğitimde eksik kaldığımız zaman hangi alanda nereye ulaşırsanız ulaşın o yetersizdir ve şüphesiz sürdürülebilir değildir. Tarihi kent Diyarbakır şüphesiz terör örgütü ve ihanetiyle kaybettiği yılları sonrasında bugün her alanda çok hızlı değişimin de eğitim belirleyici bir alandır. Diyarbakır'ın 17 ilçesinde bize emanet edilen okul öncesinden itibaren bütün çocuklarda öğrencilerimiz de bizim en değerli emanetlerimizdir. Türkiye eğitim başarısıyla öncülük ve önderlik eden Türkiye'nin kalkınma ve gelişmesinde nice ilim irfan ve yetişmiş insan yetiştiren bu şehir artık bu geçmişinin o birikimini geleceğe taşımak zorunda ve mecburiyetindedir. Yaklaşık 500 bini aşkın genç öğrenci kimliğimizi özgüvenli bilgiye ulaşabilen ve kendi milli ve manevi değerleri ile dünyayla buluşabilen gençler ve bireyler olarak yetiştirmek kararlığındayız. Eğitime bu anlamda maddi ve manevi bütün kaynaklarımızı tahsis ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Öğrencilere birçok imkan sunuyoruz"

Fiziki yapılaşma, teknoloji, kültür, sanat ve spor etkinlikleri kapsamında öğrencilere birçok imkan sağladıklarını dile getiren Sayın Güzeloğlu, akademik başarı hedeflerinde de rehber öğretmenlere büyük görevler düştüğünü kaydetti. Her öğrencinin merkeze alınarak değerlendirilmesi ve geleceğe taşınması gerektiğine vurgu yapan Sayın Güzeloğlu, "Bugün konu olan sınavlar şüphesiz eğitimin bir gerçeği, sınav eğitim başarısının çok önemli bir belirleyeni. Şüphesiz ki sınava girerken bilgi temelli bir sorumluluğun yanı sıra psikolojik olarak da sınava hazır olmak işin bir başka gereği. Eğiticimizin birazdan paylaşacağı çok değerli olduğuna inandığım bilgiler özellikle rehber öğretmenlerimize dönüp aktarılacak veriler Diyarbakır'ın ve her bir öğrencimizin gelecek sınavlar başarısını çok önemli etkileyecektir" dedi. 

"Başarılı öğretmen ve öğrencileri ödüllendiriyoruz"

Büyükşehir Belediyesi'nin 4 eğitim ve yetiştirme sınavı uygulamasını bu yıl başlattıklarını belirten Sayın Güzeloğlu, sınavın öğrencilerin ve okul yöneticilerinin durumlarını değerlendirme noktasında oldukça önemli olduğunu aktardı. İkinci yarıyıla dönük tanımlayıcı ve tamamlayıcı ders kitaplarını öğrencilere dağıtacaklarını kaydeden Sayın Güzeloğlu, başarılarıyla ön plana çıkan öğretmen ve öğrencileri ödüllendireceklerini dile getirdi.  İl genelinde sadece ders değil sosyal kültürel ve spor etkinliklerinde başarılarıyla öne çıkan 100 öğretmen ve 100 öğrencilere yönelik yurt dışı gezileri organize edeceklerini ileten Sayın Güzeloğlu, "Bunlardan ilkini Nisan ayındaki tatilimiz olan 6 ve 10 Nisan aralığında 50 öğretmenimiz ve 50 öğrencimizle başlatıyoruz. Diyarbakır'ın her alanda olduğu gibi eğitimde de inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2023'e doğru giden Türkiye'nin büyük yolculuğunda bir değişim ve dönüşümünü en kısa süre içerisinde tamamlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Dinç, ilimiz 4 merkez ilçede öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerine yönelik 'Hayat/Sınav Kaygısı' ve Rehberlik Alan Öğretmenlerine 'Psikolojik Dayanıklılık' konulu seminer verdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

10-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-2020

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.