DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.  
 İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

 

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın Anıt Park’taki Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü.

 

Kayapınar İlçesi Vehbi Koç İlkokulu Spor Salonunda devam eden törene, Vali Yardımcımız Sayın Mehmet Çağrı Özpolat, Kayapınar Kaymakamı Mustafa Kılıç, İl Defterdar Vekili Zeki Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, kurum yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri tarafından şiirler okunduktan sonra İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “Ben sözlerime hain kalkışmanın olduğu demokrasimize, cumhuriyetimize darbe vurulmaya çalışılan 15 Temmuz’u hatırlatarak başlamak istiyorum. 15 Temmuz gecesi bir takım hainler bu ülkenin önünü, hızını kesmek için demokrasimize, cumhuriyetimize halel getirmek için, bu ülkenin güzel insanlarının mutluluğunun önüne geçmek için hain bir kalkışmada bulundular. 15 Temmuz’da yaşanan o hain darbe girişimi sonrasında, milli ve manevi değerlerimiz ile yoğrulmuş yeni kahramanların, daha güçlü daha kuvvetli yeni nesillerin yetişeceği bir öğretim yılına daha başlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni bir eğitim yılı bizim için yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni deneyimlerdir.          İnsan varolduğundan beri, yeni şeyler öğrenmek ve bilgiye sahip olmak istemiştir. Bundan dolayı tarih boyunca sürekli çalışmış, araştırmıştır. Gelişmiş toplumlarda bilgi; güç ve otoritedir. Bilgiye ulaşmak için ise modern teknoloji ile donatılmış kurumlara ihtiyaç vardır. Bu kurumlar okullardır. Okullarımızın amacı; insanlarımızı bilgilendirerek, hayata ve geleceğe hazırlamaktır.   Okula gelmek, ondan yararlanmak insan hayatında çok önemli bir aşamadır. Atatürk bir sözünde şöyle diyor: ‘İlk ilham; ana baba kucağından sonra, okuldaki öğretmenin dilinden, vicdanından, eğitiminden alınır.’” dedi.

 

“Saygıdeğer Veliler; bütün güzelliklerin, mutlulukların, başarıların eğitimle mümkün olduğu gibi... Tüm problemlerin temelinde de eğitimsizlik yatmaktadır. Bu gerçekten hareketle, çocuklarımızın eğitim öğretimine gereken özeni göstermeliyiz. Gelecek, ancak bu şekilde daha güzel olacaktır” diyen Aslan, sözlerini, “Değerli Meslektaşlarım; biliyoruz ki gelecek sizin eseriniz olacaktır. Sizin eserinize paha biçilemez. Çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, geleceğe güvenle yürüyecek nesiller yetiştirmek sizlerin maharetine muhtaçtır. İnanıyoruz ki, iyi yetişmiş insan kaynağı ile ülkemizin küresel rekabette yerini alması sizlerin sayesinde olacaktır. Sevgili öğrenciler, hepimizin görevi sizleri, yararlı ve uygar bir insan olarak yetiştirmektir. Eğitilmemiş toplumlar uygar olamazlar, gelişemezler, ayakta kalamazlar. Kimi zaman elindeki telefona, tablete, bilgisayara ve sanal dünyaya mahkûm olduğunu düşündüğümüz bir nesil var diye endişeleniyorduk. Ama yanıldığımızı, aksine gurur duyacağımız bir nesle sahip olduğumuzu, 15 Temmuzda yazılan destansı mücadele ile görmüş olduk. Bütün eğitim camiasına yeni eğitim ve öğretim yılında başarılı çalışmalar dilerken, eğitim kalitesinin ve başarının arttırılması için çaba gösteren kurum ve okullarımıza teşekkür ediyor, tüm yönetici, öğretmen, anne, baba ve sevgili öğrencilerimizi saygı ile selamlıyor, 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde tamamladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Aslan’dan sonra kürsüye çıkan Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat ise, “İlköğretim Haftası kutlama programına geçmeden önce 15 Temmuz 2016 gecesinde, milli iradeyi ve demokrasimizi hedef alan hain darbe girişimi milletimizin kahramanca mücadelesi sonucunda engellenmiş ve demokrasimiz kazanmıştır. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlatmak ve unutturmamak hepimizin en önemli sorumluluklarından olmalıdır.  Bu bilinçle şehit olan asker, polis ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

 

İlköğretimin öğrenim basamaklarının temeli olduğunu belirten Vali Yardımcısı Özpolat, “Okulun açıldığı ilk haftayı İlköğretim Haftası olarak kutlamaktayız. İlköğretimin amacı, öğrencileri vatanını, milletini seven; kendine ve topluma yararlı, yeterli kadar bilgi donanımına sahip yurttaşlar olarak yetiştirmektir. İlköğretim öğrencilerimizi hayata ve üst öğrenime hazırlamaktadır. Her devlet, kadınıyla erkeğiyle, yöneticisiyle yönetileniyle tüm yurttaşlarını ulusal amaçlarına uygun olarak yetiştirmek ister ve eğitim ile öğretimini bu çerçeveye uygun olarak hazırlar. Bizlere düşen görevler ise, öğrencilerimizi bu doğrultuda yetiştirmektir. Eğitim öğretimin amacı da zaten bu çerçeveye uygun olarak hazırlanmaktadır. Atatürk, eğitime çok önem vermiş ve bunu hayatında yaptıklarıyla kanıtlamıştır. Bizler de Atatürk’ün eğitime verdiği önemi önemsemek zorundayız. Bir ülke kalkınmak, mutlu bir yaşam sürmek istiyorsa, eğitim ve öğretim nimetine sıkı sıkıya sarılmalı ve bu nimeti elinden kaçırmayarak iyi değerlendirmelidir. Devletimizin, bizim ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve onları desteklemektir. Bu nedenle sürekli okulumuzu, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız. Onlara güveniniz, güven veriniz, başarılı yanlarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Onlara avucunuzda bir kuşu tutar gibi yaklaşınız. Avucunuzu sonuna kadar açarsanız kuş elinizden uçar gider; avucunuzu sıkı sıkıya kapatırsanız da ölümüne sebep olursunuz” şeklinde konuştu.

 

Vali Yardımcısı Özpolat sözlerini, “Atatürk´ün bize ışık tutan hedef gösteren şu veciz sözlerinde de belirtildiği gibi; ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur’ Ülkemiz milletlerarası arenada hak ettiği saygın konumu yetiştireceği eğitimli, ahlaklı nesillerle gelecektir. Sözlerimi tamamlarken, çocuklarımızı yetiştirmek için her türlü zorluğa göğüs geren öğretmenlerimizi saygı ve takdirle anarken, bu uğurda terör örgütlerinin saldırısı sonucu şehit düşmüş öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum. 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının, öğrenci, öğretmen, yönetici ve Milletimize hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde tamamladı.

 

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından çeşitli ezgilerin seslendirilmesiyle devam eden program,  Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat tarafından 3/D sınıfında yılın ilk dersinin verilmesiyle son buldu.

(Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

21-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-201621-09-2016

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.