DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.
İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın Anıt Park’taki Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Yenişehir İlçesi Yenişehir İlkokulu bahçesinde Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Halkoyunları topluluğunun gösterisiyle devam eden törene, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, 8 inci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, kurum müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. 

 Yenişehir İlkokulu öğrencileri tarafından şiirler okunduktan sonra İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “2017 - 2018 eğitim öğretim yılına başlamanın verdiği coşku, heyecan ve mutlulukla hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Yeni bir eğitim yılı bizim için yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni deneyimlerdir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük gücü, “bilgi”dir. Bilgiye ulaşmanın yegane yolu da eğitimdir.

Eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. Eğitim toplumların ekonomik, sosyal, kültürel ve politik gelişimlerini doğrudan belirlemektedir.

Ülkemizin geleceği olan nesilleri yetiştirirken en önemli aracımız eğitimdir. Eğitimin ülkemizin bekası için ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz 2016 gecesi çok açık bir şekilde yaşadık. Çocuklarımıza vatan, bayrak ve millet sevgisi aşılamanın ne kadar önemli olduğunu o gece çok net bir şekilde gördük. Memleketin istiklali ve istikbali için, milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin ülkenin geleceği için meydanlara çıkmasına şahit olduk.

Bugün yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken vurgulamamız gereken en önemli hususlardan biride Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yenilenen müfredattır. Ülkemizin geleceği olan nesillerin daha donanımlı olabilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğmuştur. Yeni eğitim öğretim yılına yenilenmiş, hızla gelişmekte olan çağın ihtiyaçlarına cevap verecek olan yeni bir müfredat ile başlamaktayız. Müfredatımız çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda toplumun her kesiminin katılımıyla yenilenmiştir.

Saygıdeğer Veliler;

Yusuf Has Hacip “Kutadgu Bilig” adlı eserinde “ iki türlü insana insan derler; biri öğreten, biri öğrenen” der. Böylece en önemli insanlık vasfının eğitim olduğunu vurgular. Bu gerçekten hareketle, çocuklarımızın eğitim öğretimine gereken özeni göstermeliyiz. Bizler geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okullarda eğitim ve öğretim verirken en büyük destekçimiz sizlersiniz.

Değerli Meslektaşlarım ;

Geleceğimizi şekillendiren ve hammaddesi sevgi olan tek meslek öğretmenliktir. Çocuklarımıza vatan, bayrak, insan sevgisi aşılayıp, insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek bizim en önemli görevimizdir. Bizler öğretmenler olarak “ milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” bilinci ile bu mesleğin gereğini yerine getirmeliyiz. Unutamamalıyız ki iyi yetişmiş insan kaynağı ile ülkemizin küresel rekabette yerini alması sizlerin sayesinde olacaktır.

Sevgili öğrenciler,

Bizim en önemli görevimiz sizlere en güzel ve en donanımlı eğitim ortamlarını hazırlayarak sizleri topluma yararlı, uygar insanlar olarak yetiştirmektir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün deyimiyle “sizler geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizsiniz”

Değerli Misafirler;

İnsana yapılan yatırım en pahalı yatırımdır. İnsan dünyaya bilgiyle donanımlı olarak gelmez. Yaşam boyu devam eden bir eğitime ihtiyaç duysa da özellikle çocukluk dönemi alacağı eğitim ve öğretim açısından en kritik dönemdir. Bizler çocuklarımıza eğitim ortamlarını sunarken bu bilinçle hareket etmeliyiz. Biliyoruz ki çocuğa gösterilen ilgi ve sevgi toplumun en önemli gelişmişlik göstergesidir. Son olarak bütün eğitim camiasına yeni eğitim ve öğretim yılında başarılı çalışmalar dilerken, eğitim kalitesinin ve başarının arttırılması için çaba gösteren kurum ve okullarımıza teşekkür ediyor, tüm yönetici, öğretmen, anne, baba ve sevgili öğrencilerimizi saygı ile selamlıyorum.” şeklinde tamamladı.

İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ise, “ 2017-2018 eğitim-öğretim yılının açılışında sizlerle birlikte olmaktan ve Yenişehir İlkokulundaki coşkuyu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle yeni eğitim yılının başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere değerli anne babalarına ve tüm milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bugün uzun bir zamandır sessiz olan okullarımız tıpkı Yenişehir İlkokulunda olduğu gibi cıvıl, cıvıl, okula yeni başlayan, ilk sınıfına, ilk dersine ve ilk öğretmenine kavuşacak olan sevgili yavrularımızdan başlayarak bütün çocuklarımızda büyük bir coşku ve büyük mutluluk var. Ülkemizde ve Diyarbakır’da tüm çocuklarımız için güzellikler yaşanmasını onları hayata hazırlama, hayatı karşılama, özgüvenden başlayarak milli ve manevi değerleri tekrar kazandırmak ve zenginleştirmek noktasında hayırlı bir eğitim yılı olmasını diliyorum. Türk Milli Eğitiminin temel amacı doğrultusunda Diyarbakır’ımızda da yenilenen müfredatımızla çağı anlayan ve çağı aşmayı amaçlayan bireyler yetiştireceğimizi bu doğrultuda ülkemizin aydınlık yarınlara ve kalkınmış bir geleceğe ulaşmasında her bir öğrencimizin bizim için vazgeçilmez bir değer ve zenginlik olduğunun bilinmesini özellikle vurgulamak istiyorum

 Bugün Diyarbakır’ımızda 441 bin öğrencimiz 1631 okulumuzda 13927 derslikte yaklaşık 19 bini aşan öğretmenimizde bu sevdayla bu çabayla, bu gayrete başlıyor. Her biri ayrı değer olan ve eli öpülesi öğretmenlerimizin öğrencilere anne baba olarak, ışık olarak ve onlara rol model olarak onları geleceğe en güzel şekilde hazırlayacaklarına inanıyorum.

Bir insan değişir, bir toplum değişir ve şüphesiz insanın değişmesi eğitimle gerçekleşir. Sevgili anne babalara çocuklarıyla ilgilenmeleri tıpkı bugün açılış coşkusunda olduğu gibi bütün eğitim ve öğretim yılında onların okulla olan ilişkilerini dinlemelerini, derslerinin ve bununla ilgili gelişmeleri sınıf öğretmenleri ve okul yöneticileriyle değerlendirmelerini istiyorum.

Yeni eğitim ve öğretim yılının Diyarbakır’ımızda bugün okulla buluşacak tüm öğrencilerimize, Açık Lise dahil eğitimle buluşacak olan 450 bini aşkın öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından çeşitli ezgilerin seslendirilmesiyle devam eden program,  İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu tarafından okul öncesi B sınıfı ve 3/ İ sınıfında öğrencilere yılın ilk dersinin verilmesiyle son buldu.

 

                                                                                            Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.