DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

12 Mart 1921 yılında İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 94. Yıl dönümü; ilimizde Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde yapılan etkinliklerle kutlandı. Etkinlikte Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, kişiliği ve eseri konulu panelin yanı sıra şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eser sahibi öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe; İl Valisi Hüseyin AKSOY, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim YILMAZ, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet GÜNGÖR, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gürkan KÜTÜK, Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan HURATA, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin yanı sıra, çok sayıda yönetici, öğretmen ve öğrenciler katıldı.  

İl Milli Eğitim Müdürümüz Adnan HURATA, yaptığı konuşmada; “Bayrağımız ve onun istiklalini ölümsüzleştiren bir manzume olan İstiklal Marşı, şüphe yok ki milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan, hiçbir zaman ölmeyecek ve mütemadiyen yaşayacak olan mukaddes kavramlardır. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde anlatmıştır. Akif, vatan, millet, hürriyet, bağımsızlık ve din gibi kavramların önemini topyekûn milli mücadelenin yaşandığı dönemde İstiklal Marşımızla mükemmel bir şekilde anlatmıştır.” dedi 

İl Valimiz Hüseyin AKSOY ise “ Milletimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olan İstiklal Marşını Kurtuluş Mücadelemiz gibi buhranlı bir dönemde, cephedeki askere cesaret geride kalanlara sabır ve metanet veren, belki de ufukta zafer gözükmemesine rağmen büyük kararlılık, azim ve inançla Mehmet Akif kaleme almıştır. Bitmeyen savaşlar, kavgalar ve yokluklar içinde var olma mücadelesi veren milletimizin vatansever fertlerinden biri olan Mehmet Akif’ in kaleme aldığı İstiklal Marşımız bu mücadeleyi veren vatanseverlerin ruh halini yansıtarak milletimize güç vermiştir.” dedi.

Program Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Türk Halk Müziği Korosu’nun müzik dinletisi ile sona erdi.

Medet AYDIN        
İl Milli Eğitim Müdür Yrd.

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.