DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanmakta olan Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim I&II projeleri kapsamında; Bağlar ilçesi Kırklardağı Anadolu Lisesi’nde “ Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II Projeleri Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni “ düzenlendi.
KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Elçi Müsteşar Gabriel Munuera Vinals, KFW Ankara Ofisi Direktörü Frank Bellon, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Aslan; “Bugün burada Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan “Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim Projeleri Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni” için toplanmış bulunmaktayız. Tarih boyunca insan davranışlarını olumlu yönde etkilemede en etkili araç eğitimdir. Eğitim toplumların ekonomik, kültürel, sosyal ve politik gelişimlerini doğrudan etkilemektedir. Günümüz dünyası hızla değişmektedir. Hızla değişen dünya yapısı beraberinde bazen beklenmedik ciddi sorunlar da meydana getirmektedir. Bu sorunlar en gelişmiş toplumları bile bu yeni durumlara ayak uydurma ve sürekli değişime zorlamaktadır. Değişimi gerçekleştirmek ve duruma adapte olmak da ancak eğitimle mümkün olmaktadır. Günümüz dünyasında insana verilen değer kişinin aldığı eğitim ile doğru orantılıdır. Özellikle kriz zamanlarında eğitim daha önemli bir hal almaktadır. İşte bu nedenle 2011 yılından beri devam eden bir savaşın sonucunda ülkemize göç etmek zorunda kalan kardeşlerimizi eğitim sistemimize dâhil ederek aynı ortamlarda, aynı kaliteli eğitimi vermek amacıyla oluşturulan bu projenin amacına ulaşması için çaba sarf ediyoruz. Bizler ekmeğimizi paylaştığımız gibi okullarımızı da paylaşıyoruz. Türk öğrencilerle aynı kalitede eğitimi vermek için çalışıyoruz. Anasınıfından liseye kadar eğitimlerimiz devam ediyor. Türkiye´nin ve Suriye´nin geleceği için büyük önem taşıyan bu proje hem eğitim, hem sosyal uyum anlamında oldukça önemli ve ciddi bir projedir. Bu kapsamda ilimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı farklı kademelerdeki 270 eğitim kurumunda toplam 2.435 Suriyeli öğrencinin entegrasyonu tamamlanmış olup, 1.678 kişi halen Geçici Eğitim Merkezlerimizde eğitim görmektedir. Ekim 2016 yılında ilimizde eğitim kurumlarında okuyan öğrenci sayısı 1100 civarındayken Şubat itibariyle tüm ilimizdeki eğitim kurumlarımızda öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 4.113 olup, %370´lik bir artış sağlanmıştır. Bu vesile ile eğitime yapılan yatırımın; insana yapılan yatırım, insana yapılan yatırımın da ülkenin hatta insanlığın geleceğine yapılan yatırım olduğu bilinciyle bu proje ile ilgili çalışma ve çabalarımızı en üst düzeyde sürdüreceğimizi ifade eder, Diyarbakır´a yapılan eğitim yatırımları için emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.” dedi.

Daha sonra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Elçi Müsteşar Gabriel Munuera Vinals ve KFW Ankara Ofisi Direktörü Frank Bellon’un konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman; “Ülkemizde göç den 3,5 milyon Suriyeli nüfusun yaklaşık 1,1 milyonu okul çağındaki çocuklar olması ve göç sonrası artan eğitim talebiyle Avrupa Birliği ve Bakanlığımız işbirliğinde çocukların en temel insani haklarından olan eğitimle buluşturma yolunda önemli adımlar atılmıştır. Uluslararası işbirliği iklimi içerisinde, Dünya Bankası aracılığıyla eğitim altyapısının güçlendirilmesi ve Alman Kalkınma Bankası aracılığıyla ise “Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I ve II Projeleri” ne imza atılmıştır.” dedi.

Ardından kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı ise; “Valilik olarak bir hususun altını çizmek istiyoruz. Buradaki kesafetin yönetilmesinde ve her aşamada derslik sayısının arttırılmasından, öğretmen sayısının nitelik ve nicelik olarak arttırılmasına kadar başta Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu olmak üzere onun değerli Milli Eğitim ekibi yoğun bir çalışma yürütmektedir. Okul öncesi eğitimden, üniversiteye hazırlık sürecine kadar hepsinde özel çalışmalar yürütmekte ve bunlar meyvelerini vermektedir.” dedi.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi Korosunun seslendirdiği türkülerle devam edildi. Daha sonra Bağlar Halk Eğitimi Merkezi Halkoyunları topluluğunun sergilediği oyunlardan sonra protokol üyeleri tarafından ilk ders zilinin çalınmasıyla tören sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi


20-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-2018

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.