DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"LİSELERE YÖNELİK KODLAMA EĞİTİMİ İYİ NİYET SÖZLEŞMESİ" İMZALANDI.

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğrenim gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan , Huawei Ar-Ge Buluşmaları Dicle Üniversitesi`nde düzenlenen etkinlikle başladı.


 

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğrenim gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan , Huawei Ar-Ge Buluşmaları Dicle Üniversitesi`nde düzenlenen etkinlikle başladı.

 

Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo, öğretim üyeleri  ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Açılış programı Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo'nun konuşmasıyla başladı.

 

Sayın Dongbo:  "Bu yılın başında kıymetli paydaşlarımız BTK ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile birlikte, Huawei Ar-Ge Buluşmaları projemizin ilk etkinliğini Van'da başarıyla gerçekleştirdik. Huawei olarak Türkiye'deki 20. yılımızı kutluyoruz. Yolculuğumuzun ilk gününden itibaren, Türkiye bilişim altyapısının ve ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Genç bilişim yeteneklerinin gelişimine yönelik çalışmalarımızı da hız kesmeden sürdürüyoruz. Projede yer alan BTK Akademi, Dicle Üniversitesi ve Huawei Türkiye Ar-Ge ekiplerine, yakın işbirlikleri ve katkıları için teşekkür ederim" dedi.

 

Ardından kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Murat KÜÇÜKALİ; "Gençlerimizi geleceğe hazırlarken 21. yüzyıl becerilerini göz önünde bulundurarak, eğitimde inovasyon çalışmalarını desteklemekteyiz. Gençlerimizin eğitimi için dünyada teknoloji alanında önde gelen kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde olmalıyız. Bu amaç doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Huawei Türkiye, gençlerimizin eğitimi için bir işbirliği protokolü imzalayacak. Öğrencilerimizin aldıkları eğitimle, yazılım alanında kendilerini geliştirip büyük başarılar elde edeceklerine inanıyoruz. Huawei Türkiye ve BTK'ya teşekkür ediyor, imzalanan bu protokolün gençlerimiz için başarılara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

 

Daha sonra katılımcılara yönelik bir konuşma yapan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç; "Bilginin öneminin her geçen gün arttığı dünyada Big Data ile birlikte verilerin işlendiği bir dönemden geçiyoruz.  Yaşadığımız bilgi çağında ileri teknolojilerin daha etkin ve yaygın kullanımının sağlanması hususunda nitelikli bilimsel çalışmaları destekliyoruz. Öğrencilerimizi teknoloji alanında yönlendirdiğimiz çalışmalar var. Üniversitemizde de ciddi bir potansiyelimiz mevcut. Bu yüzden "Huawei Ar-Ge Buluşmaları" gibi etkinliklerin öğrencilerimizin potansiyellerini ortaya koymalarında etkili olacağını düşünüyorum. Programda emeği geçen Huawei Türkiye ekibine teşekkür ediyorum' dedi.

 

Son olarak kürsüye çıkan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Vatandaşlarımızın, ülkemizin her noktasında, internetin sunduğu fırsatlardan verimli ve eşit olarak faydalanması için çalışıyoruz. BTK Akademi ile düzenlediğimiz yüz yüze ve çevrimiçi eğitimlerle, çok sayıda gencimiz kendini yazılım konusunda geliştirme fırsatı yakalıyor. BTK Yaz Kampları projesiyle ise ortaokul, lise ve üniversite çağındaki gençleri yazılım eğitim ağımıza katmayı amaçlıyoruz. Amacımız, Türkiye'nin 81 ilinde bu kampları düzenlemek ve olabildiğince fazla gence ulaşmaktır. Bu etkinliği düzenlediği için Huawei Türkiye ekibine teşekkür ederim."

 

Konuşmaların ardından, öğrencilere; 'HMS Uygulama Geliştirme', 'Doğal Dil İşleme', 'Bilgisayarlı Görü' ile '5G ve Kullanım Senaryoları' konularında teknik eğitimler de verildi. Programın 'İdari Eğitimler' bölümünde ise 'BTK Akademi', 'Huawei Bilişim Akademisi' ve 'Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi' tanıtımlarını içeren sunumlar yapıldı. Ayrıca katılımcılar Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimleme fırsatı buldu.

 

Bilişim eğitimleri için ortak protokol

 

'Güneydoğu Anadolu Huawei Ar-Ge Buluşması' kapsamında, Huawei Türkiye ve Dicle Üniversitesi arasında çeşitli alanlarda işbirliğine de imza atıldı. Dicle Üniversitesi'nin paydaşı olduğu Huawei ICT Academy Programı sayesinde öğrenciler bulut bilişimden 5G'ye kadar birçok güncel bilişim konusunda ücretsiz olarak Huawei ICT Academy portalındaki eğitimlerden yararlanabilecek. Ayrıca Huawei Öğrenci Geliştiriciler Programı kapsamında Dicle Üniversitesi Öğrenci Elçisi belirlenerrk öğrenciler ile Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi arasında kesintisiz iletişimle öğrencilerin sürekli gelişimi sağlanacak.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Huawei Türkiye arasında, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda "Liselere Yönelik Kodlama Eğitimi İyi Niyet Sözleşmesi" imzalandı.

 

Program Huawei temsilcileri ve öğrencilerin soru cevap etkinliğiyle sona erdi.

 

07-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-202207-11-2022

 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.