DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM VE SEKTÖR İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

MESLEKİ EĞİTİM VE SEKTÖR İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Müdürlüğümüze bağlı Mesleki ve Teknik Liselerle Özel sektörün müşterek hareketi ile sürdürülebilir işbirliği ortamının hazırlanması, mesleki ve teknik eğitimin iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda verilmesi, eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi amacıyla “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” düzenlendi.

Büyükşehir Öğretmenevi ve ASO toplantı salonunda yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Başkanlığa bağlı birim temsilcileri, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Abdullatif Aykul ve Başkanlığa bağlı Oda Temsilcileri, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özel, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, Şube Müdürü Ramazan Tekdemir, 4 Merkez İlçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ile Mesleki Eğitim Merkezleri Müdürleri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Aslan: “Bugün sanayicinin yakındığı en önemli konu ara eleman, nitelikli eleman eksikliği. Bu eksikliği hızla kapatabilmek için devletimiz çeşitli düzenlemeler yaptı. Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğümüzün de bu konuda önemli katkıları vardır. Artık çıraklık eğitiminde yaş sınırı kalktı. Dolayısıyla mesleki okullarımızda okuyan öğrencilerimizi sizlere gönderdiğimiz zaman sigortalarını ve ücretlerinin büyük bir kısmını devlet ödüyor. Buradaki amaç; esnafımıza nitelikli eleman yetiştirip onları istihdam etmenizdir. Zaten burada toplanmamızın nedeni de sizin bu konuda görüş ve önerilerinizi almaktır.” dedi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Tekdemir’in Mesleki Eğitim İle ilgili sunumun ardından sektör temsilcileri beklentilerini dile getirerek çözüm için ellerinden gelen yardımı yapacaklarını, Müdürlüğümüz tarafından sektör temsilcilerine değişen veya yenilenen mevzuat hükümlerini bildirerek sektör ile eğitim iş birliğini sağlam temeller üzerine bina etmek gerektiği dile getirildi.

Eğitimin daha nitelikli hale getirilmesi adına nelerin yapılması gerektiği, okullarda mevcut olan sorunların çözümü, eğitim ve sektör iş birliğinin artırılması, okul müdürlerinin sektörü sürekli ziyaret etmeleri gerektiği ortak payda olan öğrencilerin eğitimlerinde hassasiyet göstermeleri konularında görüş alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi


20-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.