DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN İSMET YILMAZ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN İSMET YILMAZ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz bir dizi incelemelerde bulunmak üzere İlimize geldi. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ve İnşaat Emlak Daire Başkanımız Sayın İbrahim Taşdemir’i Diyarbakır Havaalanında; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Sayın Adnan Taşdan,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan, kurum amirleri, Siyasi Parti ve STK temsilcileri karşıladı.

Buradan Diyarbakır Valiliği’nin Tarihi İç Kale Müzesi içerisinde bulunan Çalışma Ofisine geçildi. Ziyarette Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları Remzi Kattaş ve Taner Bircan, Yenişehir İlçe Kaymakamı Mehmet Özel, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yer aldı.

66 ADET EĞİTİM YATIRIMI DEVAM EDİYOR

 Bakan Yılmaz burada yaptığı konuşmada: “Diyarbakır eğitim alanında da önem verdiğimiz illerden bir tanesidir. Bizim dönemimizde Diyarbakır’a eğitim alanında çok büyük yatırımlar yapıldı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 57 iken 33 e düştü. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 33 iken 16 ya düştü. Dolayısıyla hem çok fazla derslik ve okul yaptık, öğrenci sayısı da 300-320 binlerden 480-500 bine yaklaşmış olmasına rağmen hem derslik başına düşen öğrenci sayısı azaldı. Bu çok fazla derslik yaptığımızı gösterir. Hem öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azaldı. Bu da çok büyük bir öğretmen ataması yaptığımızı gösteriyor. Dolayısıyla istiyoruz ki Diyarbakır’daki evladımız, öğrencimiz çok daha iyi nitelikli eğitim alsın. Fırsat eşitliğini ülkemizin en ücra noktasına kadar ulaştırmayı hedefliyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda bu fırsat eşitliğini sağlama adına sağlam adımlar attığımızı gösteriyor. En son TEOG sınavlarında 120 sorunun hepsini doğru yapan Van’ın Edremit ve Erciş, Ağrı’nın Diyadin, Şırnak’ın İdil, Tunceli’nin Çemişgezek, Muş’un Varto İlçelerinden çıktı. Bu İllerin merkezlerinden de çıktı onları hiç söylemiyorum bile. Dolayısıyla siz Ağrı’nın Diyadin İlçesinde bir öğrencimize hem de devlet okulunda okuyan ne dershaneye gitmişler ne de özel ders almışlar. Sadece devletin açtığı destekleme ve yetiştirme kurslarına katılarak 120 sorunun 120 sini de doğru Van’ın Edremit ve Erciş, Ağrı’nın Diyadin, Şırnak’ın İdil İlçelerinden öğrenciler yapmışlarsa fırsat eşitliğini sağlamışız. Bunlara istisna deniyor ama 1-2-3 olsa istisna olurdu ama Türkiye’nin dört bir tarafına yayıldığına göre artık istisna kurala dönmüş demektir. Muhakkak ki önümüzde sayısını az dönemde 66 adet eğitim yatırımı devam ediyor. İnşallah onlarda tamamlandığında Diyarbakır’daki eğitim seviyesini ve kalitesini arttıracağız dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz, Vali Aksoy ve beraberindekiler brifing salonuna geçerek burada İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan’dan brifing aldılar. Bakan Yılmaz daha sonra İç kale Müze Kompleksini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

BAKAN YILMAZ VE BERABERİNDEKİ HEYET SUR ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz Gazi Caddesinde bulunan Sur esnafını ziyaret etti.

Tarihi Ulu Camiinde Cuma namazını kıldıktan sonra esnaf ziyaretine başlayan Bakan Yılmaz´a Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri eşlik etti.

Ziyarette esnafın sorunlarını dinleyen Bakan Yılmaz esnafa sorunlarını gidermek konusunda yardımcı olacaklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz Sur İlçesinde yaşanan terör olaylarında zarar gören okullarda ve bazı tarihi yapılarda incelemelerde bulundu.

İncelemelerde Bakan Yılmaz’a Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcılarımız Remzi Kattaş ve Taner Bircan, Yenişehir Kaymakamı Mehmet Özel, Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Vakıflar Bölge Müdürü Mettin Evsen ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin eşlik etti.

İlk olarak Kurşunlu Camiini ziyaret eden Bakan Yılmaz, başlatılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra terör olaylarında zarar gören okulları inceleyen Bakan Yılmaz yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Yılmaz zarar gören yapıların yeniden onarılması için gereken her türlü çalışmanın ivedilikle yapılması talimatını verdi.

 

İncelemelerin ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler İlçeden ayrıldı.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

18-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-201618-07-2016

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.