DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER BAŞKANLIĞINDA "İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER BAŞKANLIĞINDA

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer başkanlığında İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı, Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Toplantıya; Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Sayın Mehmet Mehdi Eker, Sayın Oya Eronat ve Sayın Ebubekir Bal, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli eğitim Müdürleri katıldı.

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı sonrası basın açıklaması yapan Bakanımız Sayın Mahmut Özer: "Diyarbakır'ın eğitimdeki hem kalite göstergelerinin iyileştirmeleri hem de mevcut yatırımlarla ilgili değerlendirme toplantımız sona erdi. Şu anda Diyarbakır'ımızda yaklaşık 550 milyon yatırımımız hem yeni okul yapımı olarak hem de güçlendirme olarak devam etmekte." dedi.

Diyarbakır'ımıza çok güzel müjdeli haberlerimiz var

Konuşmasını sürdüren Sayın Mahmut Özer: "Diyarbakır'ımıza çok güzel müjdeli haberlerimiz var. Mevcut yatırımlara ilave olarak 20 yeni ilkokul yapılacak, bunun 10 tanesi Bağlar, 5'i Kayapınar ve 5 tanesi de Yenişehir ilçemizde olacak. Bu okullarımızın tamamında hem özel eğitim anaokulu hem de normal anaokulu olacak ve her biri en az 24 derslikli olacak. Bu yılsonu itibariyle bu ihtiyaçları karşılamış olacağız. Hani ilçemizde 60 yatak kapasiteli olacak şekilde bir öğretmen evi yapıyoruz. Kocaköy ilçesinde 30 yatak kapasiteli bir mesleki teknik anadolu lisesinin uygulama otelini yapacağız. Bismil, Ergani ve Silvan'da 3 tane özel eğitim anaokulu açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı üstün yetenekli öğrencilerimize bilim ve sanat merkezlerinde yeteneklerini geliştirmek için, ilave eğitim programları düzenliyor. Diyarbakır'da 4 tane bilim ve sanat merkezimiz var, 4 tane daha yaparak kapasiteyi yüzde yüz artırıyoruz. Bunlar; Yenişehir, Çınar, Silvan ve Sur ilçelerimizde olacak. Hem MTSK kursları hem de Milli Eğitim Bakanlığının ölçme ve değerlendirmek için kullandığı elektronik sınav merkezleri var. Diyarbakır'ımızda 2 tane elektronik sınav merkezlerimiz var. Bu toplantımızda 2'ye ek olarak 8 tane daha elektronik sınav merkezi yapma, toplam 10 merkeze çıkarma kararı aldık, en kısa zamanda tamamlamış olacağız. Diyarbakır ziyaretimiz çok bereketli geçti. Geçen haftalarda da 83 milyonluk yatırım yaptık. 20 tane daha okul yapılacak, doğalgaz ihtiyaçlarının tamamı karşılandı. 20 milyonluk yatırımla da mevcut okulların onarımlarıyla ilgili göndermiştik" dedi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

 

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.