DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, KAYAPINAR İLÇESİ MEZOPOTAMYA İLKOKULU'NUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, KAYAPINAR İLÇESİ MEZOPOTAMYA İLKOKULU'NUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in katılımıyla Kayapınar ilçemizdeki 24 derslikli Mezopotamya İlkokulu'nun açılışı yapılan törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Sayın Mehmet Mehdi Eker, Sayın Oya Eronat ve Sayın Ebubekir Bal, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan tören, Diyarbakır Milletvekili Sayın Mehmet Mehdi Eker'in Bakanımız Sayın Mahmut Özer'e ilgileri ve yatırımlara olan desteklerinden ötürü yaptığı teşekkür konuşması ile devam etti.

'Diyarbakır'ı mavi zona taşımak istiyoruz'

Valimiz Sayın Münir Karaloğlu: "Çocuklarımızın ders dışı faaliyetleri, birbirleriyle etkileşimleri çok önemli. Bu sene özellikle Sayın Bakanımızın ısrarla söylediği 'Her koşulda yüz yüze eğitime devam edeceğiz.' sözleri ve bütün tedbirleri alarak göstermiş olduğu kararlılığı hepimize gerçekten model oldu. Özellikle aşı konusunda vatandaşımızın ve öğretmenlerimizin desteğine ihtiyacımız var. 'Başka yolu yok. Aşı ile aşacağız' diye valilik olarak bir kampanyamız da var. İnşallah en kısa zamanda Diyarbakır'ı mavi zona taşıyarak eğitim ve öğretimde kesintisiz bir süreci hep beraber yaşarız diye temenni ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Bakanımız Sayın Mahmut Özer bir konuşma gerçekleştirdi. Sayın Özer: "Medeniyetin sıfır noktası, peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır'da bulunmaktan, sizlerle bir arada olmaktan, sizlerle eğitim meselelerini tartışmaktan, çıkış yolları aramaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. 6 Eylül'de Türkiye'nin tüm noktalarında, 81 ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde, beldelerimizde artık ertelenemez noktaya gelen yüz yüze eğitimi haftada 5 gün ve 40 dakika olarak uygulamaya geçmiş olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek isterim. Hakikaten 1,5 yıl sadece öğretmenlerimizle ve öğrencilerimiz değil, aynı zamanda tüm velilerimiz ve eğitim sektörüyle bağlantılı tüm destek mekanizmaları, uzaktan eğitim yapma ve çok kısmi bir şekilde yüz yüze eğitim yapma durumunda kaldılar. Uzaktan eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun, hiçbir zaman yüz yüze eğitimin yerine tek başına ikame edilecek bir eğitim yaklaşımı olamaz. Çünkü eğitim ortamları sadece öğrenmenin yapıldığı yerler değildir. Öğrencilerimizin psikososyal gelişimleriyle ilgili, arkadaşlarıyla yarenlik etmeyle ilgili, proje geliştirmeyle ilgili ortak çalışmaların yürütüldüğü, insanın gelişimiyle ilgili farklı boyutlarda destek imkanı sağlayan mekanlardır. Özellikle sosyoekonomik seviyesi nispeten dezavantajlı öğrencilerimizi için okul bir eğitim merkezi olmanın çok ötesinde bir anlam taşımaktadır. Biliyorsunuz hükümetimiz, bakanlığımız, taşımalı eğitimde öğrencilerimize ücretsiz olarak yemek imkanı sağlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ne kadar öğrenme kayıplarını telafi etmek için mekanizmalar üretse de sürekli öğretmenlerinin, öğrencilerinin ve velilerinin yanında olsa da yüz yüze eğitimin tüm bu desteklerinin yerini tutması mümkün değil. Onun için Sağlık Bakanlığı ile birlikte belirlemiş olduğumuz ve Sağlık Bilim Kurulu'nun da onaylamış olduğu kurallara harfiyen uyarak inşallah yüz yüze eğitime devam etme kararlılığı içerisindeyiz. Okullar ilk kapanan ve en son açılan yerler değildir. Tam tersine okullar, ilk açılan en son kapanan yerler olmak durumundadır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gerçekten müthiş bir genç nüfusa sahibiz. Eğer bu genç nüfusu bir fırsat penceresi olarak değerlendirebileceksek, bunun için kaliteli eğitimi yüz yüze vermek zorundayız. Gelinen noktada da okul bazlı bir kapatma şekli benimsemedik." dedi.

'EĞİTİM YATIRIMLARINI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Eğitim yatırımlarının güçlenerek devam edeceğine vurgu yapan Sayın Özer: "Bunlar bugün almış olduğumuz kararlar, inşallah her gelişimizde yeni yatırımlarımızla geleceğiz. El ele vereceğiz, Diyarbakır'daki yatırımlarımızı güçlendireceğiz. Diyarbakır'daki eğitim kalitesini arttırmak için her türlü imkanı Diyarbakır'ımıza seferber edeceğiz ki, buradaki çocuklarımız en kaliteli eğitimi alabilsinler. Sadece ülkede diğer şehirlere göre iyi noktada olmasınlar, dünyadaki akranlarıyla da yarışabilecek durumda olsunlar. Bakanlık ve hükümet olarak bunu yapacak gücümüz de var, finansman kaynağımız da var. Artık illerimize yekpare olarak bakmayacağız, sıkıntılı olan bölgeler, özel ilgilenmesi gereken bölgelerde özel olarak ilgilenip her türlü desteği vereceğiz. Bu yapacağımız tüm yatırımlarımızın Diyarbakır'a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Valimiz Sayın Münir Karaloğlu tarafından Bakanımız Sayın Özer'e tablo hediye edildikten sonra okulumuzun açılış kurdelesi kesildi.

Katılımcılar sınıfları tek tek gezerek incelemelerde bulundu. Okulda yapılan incelemelerin ardından derslerin başladığı sınıfları da ziyaret eden katılımcılar, öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra tören son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.