DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUAZZEZ BERAN ORTAOKULU'NUN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MUAZZEZ BERAN ORTAOKULU'NUN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlimiz Kayapınar ilçesinde Hayırsever Sayın Muazzez Beran tarafından yaptırılan 16 derslikli Muazzez Beran Ortaokulu'nun açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Vali Vekili Sayın Fatih Cıdıroğlu, Diyarbakır Milletvekili Sayın Oya Eronat, Kayapınar Kaymakamı Sayın Ünal Koç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, Hayırsever Sayın Muazzez Beran ve Kıymetli eşi Sayın Berat Beran, Hayırsever Sayın Mehmet Cansız, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni, Bağlar Halk Eğitimi Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, Hayırsever Sayın Muazzez Beran ve eşine teşekkür ederek bir konuşma gerçekleştirdi. Arslan; "Bugün burada 2021-2022 Öğretim yılını, hayırsever iş insanı Muazzez Beran Hanımefendi tarafından yaptırılan 16 derslikli Muazzez Beran Ortaokulu'nun açılışıyla yapıyoruz. Ülkemizin bütününde tüm sınıf düzeylerinde eğitim-öğretime başladığımız bu ilk günde bizler de burada bulunmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi Diyarbakır'ımızda da artan nüfusa paralel olarak her yıl yeni okullar yapılmaktadır. Bu doğrultuda ilimiz genelinde Valiliğimizin ve Bakanlığımızın destekleriyle ilimizde proje bedeli 1 milyar TL'yi bulan 109 işe karşılık 1620 derslikli eğitim yatırımlarımızın yanında çok kıymetli hayırseverlerimiz de okul yapımına duyarsız kalmayıp ilimizde birçok okul yaptırmışlardır. Bugün ilimiz genelindeki 1732 okulumuzda 26.177 öğretmenimizle bu sene birinci sınıfa başlayacak olan 45.769 öğrencilerimizle birlikte 454.595 öğrencimiz okullarında eğitim-öğretime başlayacaktır. Hayırseverlerimizin destekleriyle açılan bu okullarda çağın gerektirdiği; bilgili, becerikli, yenilikçi, iletişime ve öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı, üretken ve mutlu bireyler yetiştirmek temel önceliğimiz olacaktır.

Bu okulumuz 02.02.2020 tarihinde imzalanan protokolle 16 derslik ve içerisindeki müştemilatla beraber tamamlanmış, eğitim-öğretime hazır hale getirilmiştir. Bu modern eğitim yuvasını bizlere kazandırdığı için kıymetli hanımefendi ve iş insanı Muazzez Beran Hanımefendi'ye bir kez daha huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

İçerisinde bulunduğumuz zor koşullara rağmen okullarımız hijyen kuralları doğrultusunda bütün tedbirlerini almaş olup eğitim-öğretimin sağlıklı bir şeklide devam ettirilebilmesi için tüm hazırlıklarını tamamlamıştır. 1354 okul "Okulum Temiz Belgesi" alarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmişlerdir. Bu doğrultuda tüm okullarımızın maske, dezenfektan ve yüzey temizleyici ihtiyaçları karşılanmış, sınıf içinde ve dışında sağlıklı bir ortamın oluşması için öğretmenlerimizle, hizmetli personelimizle, kantincilerimizle ve servis şoförlerimizle gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştır. Burada eğitimin aksamaması, öğrencilerimizin okullundan ayrı düşmemesi için başta öğretmen ve velilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza bazı görevler düşmektedir: Bu görevlerin en başında da okul içinde ve dışında maske, mesafe ve temizlik kurallarına titizlikle uymak yer almaktadır. Değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz kurallara uyduğumuz müddetçe, sağlıklı bir yaşam sürebileceğimizi unutmayalım lütfen!

Okulun yapım surecinde büyük desteklerini gördüğümüz Sayın Valimiz Münir Karaloğlu'na ve hayırseverimiz kıymetli iş insanı Muazzez Beran Hanımefendiye, Berat Beran Beyefendiye, Vali Yardımcımız Sayın Fatih Cıdıroğlu'na, Kayapınar Kaymakamı Sayın Ünal Koç'a, iş insani Sayın Mehmet Cansız'a ve bizleri burada yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu eğitim kurumunu cıvıl cıvıl sesleriyle dolduracak olan öğrencilerimize ve onları eğitim-öğretim yolculuğunda yalnız bırakmayan öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Okulumuzun Diyarbakır'ımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın konuşmasının ardından Sayın Muazzez Beran ve Kıymetli eşi Berat Beran kürsüye çıkarak katılımcılara teşekkür ettiler. Hayırsever Sayın Muazzez Beran "Diyarbakırlı olarak memleketime okul kazandırmış olmak benim 40 yıllık hayalim ve bunu başardığım için de ayrıca çok mutluyum. Okulumuzun ülkeye ve dünyaya faydalı nesiller yetiştirmesini diliyorum." dedi. Kıymetli eşi Berat Beran ise" Eskiden kız çocukları okumaz derlerdi. Bu düşünce eşimde yara açmıştı ve en büyük hayali memleketimizde bir okul yaptırmak idi. Bugün bu hayali gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz." dedi.

Vali Vekili Sayın Fatih Cıdıroğlu; "Bu güzel okulumuzu ilimize kazandırdıkları için hayırseverlerimize teşekkür ederim. Geleceğimize yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Hayırseverlerimizin yaptırdıkları bu okullar aynı zamanda toplumla kucaklaşma vesilesi, toplumla sevgi bağı oluşturma vesilesidir." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Vekili Sayın Fatih Cıdıroğlu, Sayın Muazzez Beran'a Onur Belgesi takdim etti. Sayın Muazzez Beran ve Kıymetli eşi Berat Beran; Vali Vekili Sayın Fatih Cıdıroğlu'na, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'a, yapımda emeği geçen Hayırsever İş İnsanı Sayın Mehmet Cansız'a ve okulun yapımını üstlenen mühendislere teşekkür plaketi takdim ettiler.

Plaket takdim edildikten sonra protokol tarafından okulun açılış kurdelesi kesildi ve Hayırsever Muazzez Beran tarafından ilk ders zili çalındı.. Katılımcılar sınıfları tek tek gezerek incelemelerde bulundu. Okulda yapılan incelemelerin ardından derslerin başladığı sınıfları da ziyaret eden katılımcılar, öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra tören son buldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

06-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.