DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUAZZEZ SÜMER MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BÜNYESİNDE “ADEM” AÇILIŞI YAPILDI

MUAZZEZ SÜMER MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BÜNYESİNDE “ADEM” AÇILIŞI YAPILDI

Diyarbakır´da kadınlara ve engellilere yönelik kursların ağırlıkta olacağı “Şehitlik Aile Destek Merkezi” açılışı yapıldı.

Yenişehir ilçesinde bulunan Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan ADEM açılışına İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Zafer Halis Koç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, öğrenciler ve kursiyerler katıldı.

Açılış kurdelesi kesiminden önce konuşma yapan Vali Güzeloğlu, "Aile Destek Merkezleri sosyal ve toplumsal dönüşümün hazırlayıcısı ve sağlayıcısı olacak. Bugün burada açacağımız Aile Destek Merkezimizde bunun çok özel bir örneğidir. Okulumuzun bünyesinde çok gayretli okul müdiremizin inisiyatifi ile bizim kendisine desteğimizle burada iki ana başlıkta, bir tanesi Diyarbakır´ın özellikle yerel ve mahalli yemeklerinin öğretildiği, bunun kadınlarımıza aktarılarak gelecek kuşaklara kadar uzanacak bir kültürel zincirin oluştuğu bir merkez olacak. Bu çok önemli çünkü geleneksel değerleriyle Diyarbakır´ın sofra kültürüyle, yemek kültürüyle çok büyük bir zenginlik olduğunu biliyoruz. Binlerce yıllık tarihi, kültürü geriden bugüne taşıyan Diyarbakır bu zenginliği sofrasında da buluşturan, sofrasında da sunan çok önemli bir büyük merkezdir. Burada kaybolmaması adına kadınlarımıza bu bilginin, bu geleneğin ve bu zenginliğin sunulması olacak. Tabi aynı zamanda lisemizde gelecekte bizler için her biri değer olan öğrencilerimize de, kızlarımıza da bunlar aktarılacak. İnanıyorum ki çok hayırlı bir hem hizmet olacak hem de buluşma olacak, aynı zamanda tekstil eğitimi de verilecek. Böylelikle aslında ADEM´lerin Diyarbakır´da oluşturduğu heyecana prototipi çok güzel bir örnek olacak. Türkiye’de belki bu ilktir Altı Nokta Görme Engelliler Vakfı bu noktada kursiyerleriyle bu merkezde buluşacak, onlara da yemek ve diğer bütün becerileri kazandıracak.” dedi.

 

Kurdele kesiminin ardından Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri merkez bünyesinde açılan kursları ve sınıfları gezip bilgiler aldı.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.