DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ BİLİMLE BULUŞTU

TÜBİTAK tarafından koordine edilen ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Mezopotamya Bilim Şenliği-2 bugün Sümer Park'ta devam etti.
ÖĞRENCİLERİMİZ BİLİMLE BULUŞTU

Şenliğin ikinci gününde Sümer Park'ta açılış tören düzenlendi.  Törene Valimiz Sayın Ali İhsan Su, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa Çelenk, İl Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, yöneticilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Valimiz Sayın Ali İhsan SU: "Çağımız bilgi çağı, bilgiyi elinde bulunduran, bilgiyi üreten, güçlüdür."

Valimiz Sayın Ali İhsan Su, Bilim Şenliği'nin açılışında yaptığı konuşmada, İl Müdürümüz, paydaş kurumlarımızın çok değerli temsilcileri, kıymetli öğretmenlerimiz, sevgili öğrenciler hepiniz hoş geldiniz.

Evet, TÜBİTAK kurumumuzca koordine edilen ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve diğer paydaş kurumlarımızla gerçekleştirdiğimiz, Mezopotamya Bilim Şenliği'nde ben de sizlerle beraber olmaktan, bu güzel günü paylaşmaktan, büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Öncelikle bu bilim şenliğinde, emeği geçen çok değerli öğretmenlerimize, öğrencilerimize, katkı veren tüm kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Hepinizin malumu, sevgili gençler, çocuklar değerli öğretmenlerimiz, çağımız bilgi çağı, bilgiyi elinde bulunduran, bilgiyi üreten, güçlüdür. Bilginiz varsa güçlüsünüz. Bugün dünyadaki süper devletlere baktığımız zaman, hepsi de bilgi üreten, bilgiye sahip olan ülkelerdir. Allah'a şükür, ülkemiz de o ligde. Bilgi üretiyoruz. Bugün savunma sanayiinde, dünyadaki en üst ligdeki ülkelerle yarışıyoruz, Dünya'da SİHA, İHA üreten ilk üç ülkeden birisi biziz. Kendi uçağımızı üretiyoruz, helikopterimizi, gemimizi, bir çok savunma sanayiyle ilgili ilklerimizi başarıyoruz. Kendi arabamız inşallah bu yıl son, önümüzdeki yıl yollara çıkacak. Bunun gibi bilimde bir çok önemli gelişmeyi hakikaten biz de sizlerle bizim okullarımızdan, üniversitelerimizden yetişen gençlerimizle, bunları başarıyoruz, bunları gerçekleştiriyoruz. Yarın siz küçük kardeşlerim de bunları daha ileri seviyelere götürecek. O yüzden bizim inancımızda da, Peygamber Efendimizin ifade ettiği gibi, buyurduğu gibi, "Beşikten mezara kadar ilim talep ediniz, ilim Çin'de dahi olsa gidip alınız." Yine Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." sözünde de bunları görüyoruz. Bu bakımdan biz çalışacağız, gayret edeceğiz. İnşallah inanıyorum ki, bu bilim şenlikleri, bilimin, bilginin, bilgiye ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu ve yeni bilgiler oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu, tüm herkes tarafından aydınlanmasına, yaygınlaşmasına, çocuklarımızın bu konudaki azim ve gayretinin yükselmesine vesile olacağını düşünüyorum. Bu itibarla tekrar emeği geçen herkese, başta İl Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm paydaş kurumlarımıza, huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu bilim şenliğinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, çocuklarımızın gelişimine, bu alanda hızla ilerlemesine vesile olmasını temenni ediyor, hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum" diye konuştu.

İl Müdürümüz KÜÇÜKALİ: "Başarılı olabilmek için bilimd,teknolojide ve sanayide, gelişmiş bir ülke olmamız lazım."   

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın KÜÇÜKALİ: "Sayın Valim, Sayın Başsavcım, değerli misafirlerimiz, memleketimizin yüzakı değerli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler TÜBİTAK 4007 Mezopotamya Bilim Şenliği'ne hepiniz hoş geldiniz.

 

Başarılı olabilmemiz için bilimde, teknolojide ve sanayide, gelişmiş bir ülke olmamız lazım. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. Bu sene üniversite sınavında tüm bölümlerin yüzdelik dilimi düşerken, mühendisliklerin yüzdelik dilimleri yükseldi. Bu da bu yolda emin adımlarla ilerlediğimizin gösteriyor. Zaten teknolojide, bilimde elde ettiğimiz gelişmelerle de dünyada söz sahibi olmaya başladık. Bu bilim fuarımızla 7'den 70'e herkesin bilimle buluşması için düzenlenmiş olan bir bilim fuarı. Fuarımıza destek veren, başta Valiliğimiz, Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Kızılayımız, Bilgi Teknolojileri Kurumu Bölge Müdürlüğümüz ve Çaykur Bölge Müdürlüğümüz, Yeşilayımız ve diğer bütün paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şenliğimizin, ilimize, memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum, saygılar sunuyorum" dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Ali İhsan SU, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa ÇELENK, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Murat KÜÇÜKALİ,  şenlik alanında açılan atölye ve stantları ziyaret ederek, yapılan projeler hakkında öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldı.

23-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-202223-09-2022

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.